Zdroj: PRESBETON Nova

Správne osadenie kvetináča skrášli vašu záhradu aj v zime

15. 10. 2021 Zdieľať

Či už máte malý balkón, terasu, alebo potrebujete oživiť zaujímavou zeleňou spevnené plochy na vašej záhrade, určite oceníte tip na kvetináče vhodné do exteriéru.

Zima mnohonásobne preverí stabilitu kvetináča

S extrémnymi javmi počasia máme rok čo rok väčšie skúsenosti. Nezaistené nádoby veľkých rozmerov môžu pri veternom počasí ohrozovať majetok i zdravie okoloidúcich. Najmä pri vyšších okrasných rastlinách, ktoré zhoršujú stabilitu kvetináča, je nutné vybrať taký model, ktorý skrátka sedí na zemi ako pribitý. Vhodnejšie na exteriérové použitie sú preto ťažšie materiály, ako terakota alebo betón. Pri terakote býva problém s nízkou odolnosťou proti mrazu. Betónové kvetináče vychádzajú z tohto duelu jednoznačne víťazne. Dobré je vyberať podľa tvaru – kónické typy s užšou základňou majú jednoznačne menšiu stabilitu než kvetináče s rovnými stenami. Pri betónových typoch sa ale prevrátenia báť nemusíte. Vyššia hmotnosť je v tomto prípade výhodou.

Štýl na prvom mieste

Štýl a farba hrajú pri výbere kvetináčov prinajmenšom rovnakú úlohu ako ich úžitkové vlastnosti. Česká spoločnosť PRESBETON vyniká širokou ponukou betónových komponentov do exteriéru vrátane kvetináčov. Kvetináč LAURA svojimi oblými tvarmi skvelo dotvorí zákutia klasickejšieho rázu.

Oválny mrazuvzdorný kvetináč

Zdroj: PRESBETON Nova

Protipólom k tomuto elegantnému variantu je netradičný hexagonálny tvar kvetináča H-E-X, ktorý sa ideálne začlení do rovnomennej dlažby a vystupuje z povrchu v rôznych výškach. Z odstupňovaných kvetináčov H-E-X tak môžete vytvoriť netradičnú „skalku“, ktorú doplníte sukulentmi alebo skalničkami.

hexagonálny tvar kvetináčov

Zdroj: PRESBETON Nova

Vyznávačov prírodných materiálov potešia pestovateľské nádoby BARK v dekore dreva. Kvetináč BARK je súčasťou uceleného systému stavebných prvkov na exteriérové použitie.

Hranaté mrazuvzdorné kvetináče so vzorom dreva

Zdroj: PRESBETON Nova

Tam, kde hrá úlohu zaťaženie

Pri väčších kvetináčoch treba počítať s pomerne veľkou váhou, ktorá môže zaťažiť ľahké konštrukcie balkónov a terás. Najmä na strešných terasách je ale dôležitá i vyššie uvedená stabilita. Tenkostenné betónové kvetináče LITE CUBE a BLOCK od spoločnosti PRESBETON majú o cca 60 % nižšiu hmotnosť než bežné betónové varianty ponúkané na našom trhu. Kvetináče LITE sa tak môžu umiestiť aj na konštrukcie dimenzované na menšiu záťaž. Ponúkané sú v niekoľkých rozmeroch – od menších typov vhodných pre jednotlivé kvitnúce rastliny po väčšie kusy, ktoré je možné použiť i na pestovanie úžitkových plodín a krov, prípadne väčších okrasných rastlín. Najväčšie typy mujú rozmery 1 000 × 500 × 500 mm. Atraktívny pohľadový betón, nízka hmotnosť a mimoriadna odolnosť predurčujú kvetináče LITE CUBE a BLOCK na široké využitie v exteriéri aj v interiéri.

Hranaté mrazuvzdorné kvetináče

Zdroj: PRESBETON Nova

Odolnosť proti mrazu podporíte správnym osadením

Betón použitý na výrobu kvetináčov je vždy mrazuvzdorný, problém však predstavuje naplnenie kvetináča častokrát vlhkou zeminou, ktorá môže pri premrznutí na betónovú konštrukciu vyvíjať značný tlak. Preto sa pri osádzaní kvetináčov odporúča dbať na pokyny výrobcu a nezabúdať hlavne na to, že je potrebné oddeliť zeminu a stenu pestovateľskej nádoby tzv. nopovou fóliou, ktorá zamedzí porušeniu kvetináča pri mrazoch.

Viac na www.presbeton.sk

Zdroj: PR článok PRESBETON Nova, s.r.o.

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: balkón betón terasy záhradné kvetináče zima zima v záhrade
Zdieľať článok