Mikrokulinárčenie

03. 12. 2009
Zdieľať

Viete, čo majú spoločné internet, rozhlasové vysielanie a proces sušenia keramiky? A viete, čo dokáže bez problémov prejsť cez sklo, porcelán, papier či plast? Správne, nemýlite sa, sú to elektromagnetické vlny. Ich blízkymi príbuznými sú mikrovlny, ktoré v súčasnosti bežne využívame v kuchyni. Ale dosť bolo fyziky, radšej si „posvieťme“ na mikrovlnné rúry.

Dnešné mikrovlnky sa líšia od svojho prototypu, ktorý vážil viac ako 300 kilogramov a zaberal priestor väčší ako chladnička. Sú malé, praktické a úsporné. S ich pomocou môžete ľahko a najmä rýchlo vykúzliť na stôl ovocný koláč alebo grilované kurča. Pri pečení, grilovaní, ohrievaní či rozmrazovaní sa v mikrovlnnej rúre teplo vytvára priamo v jedle. Klasická rúra alebo sporák pracujú na odlišnom princípe – tu dochádza k tepelnému prenosu z jednej látky na druhú, čo si vyžaduje väčšiu spotrebu energie a, samozrejme, aj času. Navyše na prípravu pokrmov v mikrovlnnej rúre nepotrebujete nijaký tuk, stačí trocha vody.


Mikrokulinárčenie

33637

Ohrievanie a rozmrazovanie – to sú dve základné funkcie, ktoré má každá mikrovlnná rúra. Na trhu sú však aj modely, ktorých súčasťou sú aj iné funkcie, ako sú varenie v pare, grilovanie v kombinácii s teplovzdušným ohrevom, pečenie a dokonca aj pečenie kysnutého cesta. Na pečenie mäsa s chrumkavou kôrkou je vhodná mikrovlnná rúra kombinovaná s grilom s teplovzdušným ohrevom. Mikrovlnky najvyššieho radu majú zabudovaný tzv. šiesty zmysel, ide o senzorovú technológiu, ktorá prispieva k vyššiemu komfortu. V porovnaní s klasickými rúrami či sporákmi mikrovlnné rúry spotrebujú menej energie. Takisto uchovávajú viac výživných látok v pripravovanom pokrme. Jedlo zohrievajú rovnomerne, teplo vzniká vnútri potravín. Pri klasickom spôsobe varenia sa jedlo ohrieva najprv na povrchu a až potom v jeho strede.


Mikrokulinárčenie

33618

Výrobcovia vyvinuli systém, ktorý zabezpečuje dokonalú a rovnomernú distribúciu mikrovĺn vo vnútornom priestore, vďaka čomu sa zvyšuje účinnosť mikrovlnky pri rozmrazovaní, ohrievaní či varení potravín. Môžete sa teda stretnúť s označením T.D.S. (Triple Distribution System). Dvojitý emisný systém (D.E.S., EMD) je zvyčajne spojený so stenovým reflektorom alebo s oblou stenou (závisí od modelu), ide o 3D alebo 3D-i systém. Tieto systémy zvyšujú úroveň vlnenia v mikrovlnke, vďaka čomu je príprava jedla rýchlejšia. Pri výbere mikrovlnnej rúry zohrávajú dôležitú úlohu aj jej objem a tvar. V ponuke sú modely s objemami od 13 až do 40 litrov. Veľkosť otočného taniera v bežnej mikrovlnke je 28 cm, prístroje s objemom väčším ako 30 litrov majú zvyčajne otočný tanier s priemerom až 35 cm. Rozmery sa líšia podľa jednotlivých výrobcov.


Mikrokulinárčenie

33616

Pred kúpou mikrovlnky si ujasnite aj to, kam ju umiestnite. Podľa toho si môžete vybrať medzi voľne stojacimi alebo vstavanými prístrojmi. Ak vložíte mikrovlnku do policovej skrinky, mali by ste jej zabezpečiť dostatočný priestor na prísun a odťah vzduchu. Na to slúžia tzv. rámčeky, ktoré si môžete dokúpiť. Ich úlohou je zabezpečiť priestor na odvetrávanie. Na lepšie využitie vnútorného objemu napríklad pri ohrievaní jedla slúži príslušenstvo, ktoré umožňuje umiestniť dva taniere na seba na jeden otočný tanier. K ďalšiemu vybaveniu patria aj špeciálne taniere na prípravu pizze, koláčov či nádoby na varenie v pare. Takmer každá mikrovlnná rúra má zabudovanú aj detskú poistku, ktorá minimalizuje riziko zapnutia prázdneho prístroja.






Čo znamenajú jednotlivé funkcie

Auto Defrost – automatické rozmrazovanie.
Jet Defrost – táto funkcia rozmrazuje potraviny až sedemkrát rýchlejšie.
Crisp/Auto Crisp – zapekanie/automatické zapekanie; táto funkcia do chrumkava upečie jedlo zvrchu i zospodu rovnako ako pri tradičnom pečení, ale za podstatne kratší čas, a pritom pokrm nie je vysušený.
Horúci vzduch/Forced Air – táto funkcia pracuje na podobnom princípe ako tradičná rúra, ale výhodou mikrovlnky je, že jedlo sa varí alebo pečie pri nižšej teplote, čím sa šetrí energiou a výživné látky sa zachovávajú.
Forced Air Combi – kombinácia horúceho vzduchu s mikrovlnným ohrevom na prípravu pečeného mäsa, hydiny a hotových mrazených jedál.
Šiesty zmysel – senzor zistí začiatočný stav jedla vloženého do mikrovlnky (teplotu, či je pokrm zmrazený, vychladený, alebo čerstvý) a očakávaný stav na konci procesu (rozmrazenie, uvarenie, zapečenie a pod.). Mikroprocesor zvolí optimálny výkon a na displeji sa zobrazí čas prípravy pokrmu. Ten sa v priebehu procesu môže zmeniť, lebo senzory monitorujú stav jedla a mikroprocesor prispôsobuje čas a výkon podľa nameraných hodnôt.
Steam – varenie v pare.
Gril – grilovanie.
Gril Combi – kombinácia grilu s mikrovlnným ohrevom na prípravu hydiny či pečených zemiakov.
Quick Heat – rýchly predhrev prázdnej rúry na požadovanú teplotu.

Aké nádoby sú vhodné do mikrovlnky




  • Mikrokulinárčenie

    33631

    plastové – väčšinou sú označené etiketou; 

  • keramické a porcelánové – ak nemajú kovové ozdoby (napríklad zlaté alebo strieborné pásiky a pod.);
  • špeciálne nádoby – napríklad Crisp tanier/panvica alebo pekáč Crunch s teflónovým povrchom;
  • špeciálny papier a fólie – nepoužívajte farebný papier či bežnú priesvitnú fóliu;
  • najvhodnejšie sú guľaté alebo oválne nádoby – ohrievanie je rovnomerné;
  • z varného skla – sú ideálne, možno priebežne kontrolovať stav pripravovaného jedla.

{R1}






Aby mikrovlnka slúžila dlho a spoľahlivo:



  • nezapínajte ju, ak je prázdna;
  • nevkladajte do nej nijaké kovové predmety, pretože kovy neprepúšťajú mikrovlny. Mohlo by sa stať, že ozdobné zlaté pásiky na vašej svadobnej obedovej súprave sa jednoducho roztavia. Elektrické pole vytvárané v magnetróne môže dokonca spôsobiť pri styku s kovovými predmetmi iskrenie;
  • pravidelne ju čistite;
  • na prípravu jedál používajte nádoby vhodné do mikrovlnnej rúry vyrobené zo skla, z plastu alebo porcelánu; nikdy nepoužívajte poškodené alebo zlepované nádoby a voskované tégliky.

Prečo sa oplatí kúpiť si mikrovlnku?



  • Jedlo pripravené v mikrovlnke si uchováva viac vitamínov a minerálnych látok (týka sa to najmä zeleninových pokrmov). Úprava mäsa si vyžaduje oveľa menej tuku, čo priaznivo vplýva na hladinu cholesterolu. 
  • Jednoduché čistenie a údržba.
  • Okolo mikrovlnnej rúry nemusíte obskakovať a jedlo neustále miešať a pozorovať, aby sa nebodaj nepripálilo. Stačí, ak potraviny vložíte dnu, zavriete dvierka a zvolíte si požadovanú funkciu. Skončenie úlohy vám mikrovlnka oznámi zvukovým signálom.
  • Rôznorodosť funkcií (od rozmrazovania cez pečenie, varenie v pare až po grilovanie s teplovzdušným ohrievaním) ponúka viac možností úpravy pokrmu.
  • Výhodou je jednoduché ovládanie, či už mechanické (pomocou tlačidiel), alebo digitálne (riadené mikroprocesorom).
  • Šetrí čas, energiu a peniaze. S tým súvisí aj menšie množstvo špinavého riadu, naservírované jedlo možno ohrievať na jednom tanieri a nie ako pri klasickom spôsobe minimálne v dvoch hrncoch a na jednej panvici.

Rozmrazovanie




  • Mikrokulinárčenie

    33628

    Na rozmrazovanie slúžia funkcie Defrost, Jet Frost, 6th Defrost, preto netreba nastavovať vyššiu teplotu, aby sa potraviny nezačali variť.

  • Po rozmrazení nechajte potraviny odstáť pri izbovej teplote približne rovnako dlho, ako trval proces rozmrazovania.
  • Pred rozmrazovaním mäsa je lepšie, ak jednotlivé kusy od seba oddelíte.

Ohrievanie a varenie



  • Jedlo nikdy neohrievajte v hermeticky uzatvorených obaloch.
  • Pri ohrievaní niekoľkých kusov jedla rozličnej veľkosti väčšie kusy rozložte po okraji nádoby a menšie do jej stredu.
  • Pokrmy s vysokým obsahom tukov a cukrov sa uvaria rýchlejšie ako tie s vysokým obsahom vody.
  • Príklop na tanier alebo nádobu urýchľuje prípravu jedla a zabraňuje znečisťovaniu vnútra mikrovlnky.
  • Na ohriatie alebo uvarenie dvojnásobného množstvo potravín mikrovlnka potrebuje dvojnásobný čas ako pri príprave jedného jedla. Napríklad ak si bežne zohrievate pohár čaju jednu minútu, dva poháre treba zohrievať dve minúty, aby tekutina bola rovnomerne teplá.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: domáce spotrebiče domáci pomocníci mik mikrovlnná rúra
Zdieľať článok

Diskusia