Ako uskladniť doma víno? Vyberte si zo štýlových vinoték

19. 08. 2020
Zdieľať

Príjemný večer vo dvojici alebo v kruhu priateľov sa nezaobíde bez dobrého vychladeného vína. Kde ho však uskladniť, keď nemáte pivnicu? Zadovážte si vínotéku, ktorá je jej výbornou alternatívou.

Perfektne vychladené víno

Kvalitná vínotéka by mala byť energeticky úsporná (A+ a vyššie), pretože ide o spotrebič s celodennou prevádzkou. Samozrejmosťou sú špeciálne dvierka s UV ochranou, možnosť nastaviť si presnú teplotu a vlhkosť vzduchu i uhlíkový filter, ktorý pôsobí ako bariéra proti vonkajším pachom. Aký typ si zvolíte – voľne stojacu alebo zabudovanú –, či bude jednozónová alebo viaczónová, to je už len na vás. Rovnako prihliadajte na veľkosť spotrebiča podľa toho, koľko fliaš plánujete chladiť.

Zabudovateľná vínotéka Miele KWT 7112 iG

Zabudovateľná vínotéka Miele KWT 7112 iG Zdroj: Miele

Zabudovateľná vínotéka Miele KWT 7112 iG je vhodnou voľbou pre náročnejších milovníkov vína. Má až tri regulovateľné temperujúce zóny, vďaka čomu je vhodná na uskladnenie rôznych druhov vín. Zároveň do nej umiestnite aj fľaše väčších rozmerov vďaka priečnym a pozdĺžnym lištám. Tónované čelné sklo s UV filtrom zas ochráni fľaše pred prenikaním slnečného žiarenia. Výrobca myslel aj na cirkuláciu vzduchu, správnu vlhkosť (70 %) a rovnomernú teplotu. Cena 2 399 €.

Vínotéka Gaggenau, séria 400

Vínotéka Gaggenau, séria 400 Zdroj: Gaggenau

Vínotéka Gaggenau, séria 400, tri nezávisle regulovateľné klimatické zóny, presná regulácia teploty od +5 do +20 °C, regulácia vlhkosti, teleskopické výsuvy z dubového dreva a hliníka, aktívny vzduchový filter, TFT displej, cena na vyžiadanie.

Vínotéka PHILCO PW 18 KF energetickej triedy A s automatickým odmrazovaním

Vínotéka PHILCO PW 18 KF energetickej triedy A s automatickým odmrazovaním Zdroj: Philco

Vínotéka PHILCO PW 18 KF energetickej triedy A s automatickým odmrazovaním, senzorickým riadením prevádzky a teplotným rozsahom od +5 do +18 °C pojme 18 fliaš vína a uchová ho pri vlhkosti 50 – 80 %. Cena 219 €.

Voľne stojaca vínotéka Haier WS53GDA s kapacitou 53 fliaš vína

Voľne stojaca vínotéka Haier WS53GDA s kapacitou 53 fliaš vína Zdroj: Haier

Voľne stojaca vínotéka Haier WS53GDA s kapacitou 53 fliaš vína je vybavená dvoma zónami so samostatným ovládaním teploty na LED displeji v rozpätí +5 až +20 °C. Vínotéka má regulačný systém vlhkosti, filter s aktívnym uhlíkom a ku komfortu prispieva nízka hlučnosť a LED osvetlenie. Cena 714 €.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Voľne stojaca XXL vínotéka Bosch KSW38940

Voľne stojaca XXL vínotéka Bosch KSW38940 Zdroj: BOSCH

Voľne stojaca XXL vínotéka Bosch KSW38940 s 2 nastaviteľnými teplotnými zónami má extra veľa miesta s objemom až 368 l (198 fliaš). Je vybavená šiestimi drevenými poličkami, tónovanými dvierkami s UV ochranou, uhlíkovým filtrom a LED osvetlením. Rozmrazuje sa automaticky a dá sa aj zamknúť. Cena 1 705 €.

Voľne stojaca vínotéka Candy DiVino CWC 154 EEL je ideálna do menších bytov

Voľne stojaca vínotéka Candy DiVino CWC 154 EEL je ideálna do menších bytov Zdroj: Candy

Voľne stojaca vínotéka Candy DiVino CWC 154 EEL je ideálna do menších bytov, uskladníte v nej cca 41 fliaš s rovnomernou teplotou a s ideálnou vlhkosťou medzi 50 – 80 %. Obsahuje 8 bambusových políc, na ktoré si posvietite LED osvetlením. Špeciálne dvierka zas chránia víno pred UV žiarením. Cena 321 €.

Nástenný regál na víno

Nástenný regál na víno Irena, lakovaný kov, 16 × 51 cm, 69 €. Zdroj: Westwing

Vedeli ste?

Mnohí skladujú víno príliš dlho a to je chyba. Väčšina vín je určená na okamžitú spotrebu. Všeobecne platí: lacné biele a ružové víno skonzumujte do troch mesiacov, ľahké červené a o niečo drahšie biele vína (napríklad Chardonnay) do šiestich mesiacov a ostatné lacné červené do jedného roka. To ale neznamená, že ak ich máte dlhšie, budú pokazené. Môže sa však zmeniť ich charakter.

Text: Miroslava Maceková
Foto: Archív firiem
Zdroj: Časopis Môjdom

Kategória: Nábytok
Tagy: domáce vinotéky vinoteky
Zdieľať článok

Diskusia