Domáce knižnice: 10 nápadov, ako si doma uložiť knihy
Na vôňu papiera a zvuk prevracajúcich stránok nedajú vášniví čitatelia dopustiť, a preto je klasická knižnica stále súčasťou mnohých domácností. Kde všade môžete svoje obľúbené tituly „ubytovať“?
Štýl 1: ZA SKLOM
Nespornou výhodou sklenených knižníc je to, že knihy a iné predmety v nich vidno, no nesadá na ne prach. Priestor vedia opticky odľahčiť a ušetria vám čas, ktorý by ste inak trávili s prachovkou v ruke. Knižnicu s dvierkami Billy predáva IKEA.
Štýl 2: NA MIERU
Vytvorte si vlastný návrh knižnice presne podľa svojej potreby. Čo tak obložiť knihami priestor na spanie? Veď kde inde sa trávi s knihou v ruke čas najlepšie, ak nie v teplých perinách? Nehovoriac o tom, že sú vždy poruke.
Štýl 3: VOĽNE STOJACA
Polica plná kníh len tak voľne umiestnená kdekoľvek v interiéri bude vždy vyzerať dobre. Ak je navyše čímsi zaujímavá, pokojne môže hrať v miestnosti hlavnú rolu. Originálnu knižnicu s policami v tvare krížov vyrobilo japonské dizajnérske štúdio Nendo. {R1}
Štýl 4: ATYPICKÁ
Police na knihy sú ideálnym adeptom do atypických priestorov a šikmín. Pomerne jednoducho vyplnia prázdny priestor, ktorý by ste len ťažko zaplnili nábytkom. Ich výrobu zvládne aj „kutil“ amatér a hravo v nich využijete každé voľné miesto.
Štýl 5: KREATÍVNA
Kto povedal, že knihy musia stáť v rade ako vojaci? Na trhu nájdete mnoho originálnych riešení knižníc pre užívateľov so zmyslom pre humor. Model Bookworm (v preklade knižný červík) z holandského Ateliéru 010 ponúka úložný priestor, osvetlenie a posedenie „pod jednou strechou“.
Štýl 6: OTVÁRACIA
Architekt Peter Jurkovič si v tomto prípade splnil detský sen o „tajných dverách v knižnici“. Vchádza sa nimi do spálne a vstavaná knižnica tvorí zároveň akúsi hranicu medzi dennou a nočnou zónou bytu.
Štýl 7: PRE DETI
Detská izba je miesto, kam okrem hračiek rozhodne patria aj pekné detské knižky. Ak to priestor izby dovoľuje, prečo im nevenovať jednu celú stenu? Policový systém s rebríkom a útulným miestečkom na čítanie ocení každý malý čitateľ.
Štýl 8: V KUCHYNI
Prečo nie? Vášniví kuchári a zberatelia najrôznejších kuchárskych kníh by mali mať svoje „kulinárske biblie“ vždy poruke. Pri navrhovaní kuchyne im pokojne vyčleňte priestor na zabudovanú policovú stenu. Ideálne so sklenenými dvierkami, aby im neublížila voda či výpary.
Štýl 9: Z PALIET
Jednoduché, lacné a nápadité riešenie. Staré palety si dnes vďaka mladým kreatívnym ľuďom našli pestré využitie. Okrem postele či pohovky z nich vyrobíte aj knižnicu, ktorú ozvláštnite tým, že pomedzi knihy vysadíte živé rastliny. Môžete ich uložiť vedľa seba či vrstviť nad sebou.
Štýl 10: NÍZKA
Nižší policový diel naplnený knihami bude vyzerať originálne, ak tituly v ňom zoradíte podľa farieb. Takáto knižnica pekne vynikne na väčšej svetlej stene. Okrem kníh do nej môžete ukladať aj obľúbené spomienkové predmety či dekorácie a zakaždým tak bude vyzerať inak. Knižnicu Billy predáva IKEA.
TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, ISIFA/SHUTTERSTOCK, ALEKSANDRA VAJD, PETER JURKOVIČ, DANO VESELSKÝ
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2018