Zdroj: Undrey/iStock

Navrhujeme ideálnu šatníkovú skriňu: Ako ju umiestniť, aby ste ušetrili na materiáli, a aké rozmery políc sú najpraktickejšie?

12. 09. 2024
Zdieľať

Jednou z hlavných úloh pri návrhu interiéru je efektívne využitie celého priestoru. Vstavané skrine a šatníky sú praktickým a štýlovým riešením, vďaka ktorému získate dostatok miesta na uloženie oblečenia, topánok, doplnkov a ďalších vecí potrebných v domácnosti.

Šatníkové skrine sú ideálne nielen do spálne, ale aj do chodby, detskej izby či ako technické zázemie. Môžu byť navrhnuté a vyrobené tak, aby dokonale zapadli a vytvorili dojem, že sú súčasťou konštrukcie.

Efektívne plánovanie

Navrhnúť funkčnú šatníkovú skriňu alebo samostatný šatník je náročnou úlohou. Pred začatím celého projektu si premyslite, aký priestor na uloženie svojich vecí potrebujete. Zamerajte si voľné miesto v dome a zvážte svoje potreby vzhľadom na množstvo oblečenia, topánok a doplnkov, ktoré máte. Skôr než začnete s návrhom, musíte vedieť presný rozmer a miesto, kde sa bude šatník nachádzať.

Pokiaľ nemáte skúsenosti, oplatí sa vyhľadať profesionálov, ktorí vám pomôžu s navrhnutím a dizajnom. Dôležitý je aj štýl, materiál a farby, ktoré preferujete a hodia sa k interiéru vášho domu. Jednotlivé časti musia byť nadimenzované tak, aby sa vzájomne dopĺňali a mali ste na všetko dostatok miesta.

Je dobré vopred si ujasniť, koľko osôb bude šatník používať, koľko majú oblečenia, topánok, aký typ oblečenia, či preferujú dlhé alebo krátke vešanie… Ak bude šatník používať viac ako jedna osoba, jeho časti sa v ideálnom prípade budú prekrývať len minimálne. Pri návrhu je dôležité myslieť aj na to, aby pred skriňou ostal dostatočné široký voľný priestor. „Ulička“ pred skriňou by mala mať aspoň 90 centimetrov.

Žena sediaca pri otvorenom šatníku s oblečením a doplnkami.

Ako prvé potrebujete vedieť, koľko dostupného miesta máte k dispozícii, koľko oblečenia potrebujete uskladniť aj koľko ľudí bude šatník využívať. Zdroj: Shutterstock

Šatník na mieru

Výhodou šatníka na mieru je, že sa dokonale prispôsobí dostupnému priestoru. Je nadimenzovaný tak, aby využil celé miesto od podlahy až po strop. Vstavané skrine a šatníky sú navrhnuté podľa vašich individuálnych potrieb a prispôsobia sa množstvu a štýlu vášho oblečenia. Môžete si vybrať rôzne veľkosti a typy políc, závesných tyčí, výsuvných košov, zrkadiel a ďalších prvkov. Rozmery vstavanej skrine využívajú celú svetlú výšku miestnosti. Do horných častí je vhodné uložiť sezónne veci, ktoré využívate len príležitostne. Najviac je využitý priestor do výšky 210 až 220 cm. V prípade uloženia sušiaka alebo žehliacej dosky do skrine treba počítať s výškou priestoru od 150 do 180 cm.

Prečítajte si tiež
Akú hĺbku by mala mať pohodlná šatníková skriňa a čo si všímať pri jej výbere

Zvážte, či využijete police alebo potrebujete viac priestoru na vešanie odevov. Pre správny výpočet výšky závesnej tyče na kabáty alebo dlhé šaty si premerajte dĺžku svojich odevov. Takéto kúsky budú potrebovať oveľa viac vertikálneho priestoru ako košele, saká alebo nohavice. Myslite na to, že nový šatník budete využívať viac rokov, a preto rátajte aj s možnými úpravami.

Moderná vstavaná šatníková skriňa s posuvnými zrkadlovými dverami.

Skriňa na mieru sa dokonalo prispôsobí vašim možnostiam aj potrebám, aby ste dokázali využiť dostupný priestor na maximum. Zdroj: Ikea

Na veľkosti záleží

Aj klasická skriňa môže byť dobre navrhnutá a vizuálne zaujímavá, ale nikdy nebude taká funkčná ako vstavaná skriňa, ktorá siaha od podlahy až po strop. A keďže nepotrebuje vrchnú dosku, ušetríte aj na materiáloch. Rovnaké pravidlo platí aj pri rozhodovaní sa o jej šírke. Ak vám to priestor dovolí, vždy umiestnite vstavanú skriňu na také miesto, kde je stena z oboch strán.

Prečítajte si tiež
Plusy a mínusy otvoreného šatníka: Kto by sa mu mal rozhodne vyhnúť?

Dôležité je zvoliť si správnu hĺbku. V príliš hlbokej vstavanej skrini budú niektoré veci ťažko dostupné, preto ju nevyužijete na 100 %. A platí to aj naopak. Ak bude skriňa príliš plytká, budete mať problém s vešaním oblečenia. Skriňa by nemala byť plytšia ako 60 cm. Pri takej hĺbke nebudete mať problém s policami, ale ani s vecami na vešiaku a všetko sa do skrine pohodlne zmestí. Pri navrhovaní treba počítať aj s tým, že vodiace lišty, ktoré patria k výbave skrine, majú šírku okolo 10 cm. Pokiaľ túžite po ideálnej skrini, nika by mala mať hĺbku aspoň 70 cm. Ak vám to priestor neumožňuje a hĺbka skrine je menej ako 60 cm, použite výsuvné vešanie, pri ktorom oblečenie kladieme za sebou. Toto je jediná možnosť, ako využiť aj malú hĺbku skrine na vešanie ramienok.

Aby skriňa fungovala správne, šírka jednej časti skrine by mala byť maximálne 90 – 95 cm, v ideálnom prípade si rozmer vypočítate „presne na mieru“. Časti skríň nemusia byť rovnomerné, rozmery si však treba premyslieť aj z hľadiska prístupu. Ideálne je odsunúť dvere a vidieť celý priestor. To znamená, že ak je skriňa rozdelená na tri časti, dvere sú tiež troje. Niekedy vyzerá v interiéri lepšie, ak má skriňa len dvoje dverí, ale vnútro môžeme aj tak rozdeliť na tri časti. Tu si však treba uvedomiť, že dvere sa vždy otvoria len do polovice, takže k strednej časti bude horší prístup.

Moderný otvorený šatník v bielej farbe s oblečením a doplnkami pri toaletnom stolíku.

Ak je skriňa rozdelená vnútorne na tri časti, v ideálnom prípade by mala mať aj troje dverí. Zdroj: Ikea

Vnútorné vybavenie

Pri navrhovaní vstavaných skríň a šatníkov musíte myslieť nielen na ich proporcie, ale aj na vnútorné usporiadanie. Moderné vstavané skrine a šatníky sú vyskladané z rôznych typov políc, zásuviek, výsuvných košov, zrkadiel, závesných tyčí a háčikov na oblečenie. Všetky tieto doplnky umožnia efektívne usporiadať a organizovať vaše veci. S rôznymi predelmi a teleskopickými tyčami budete mať vždy jednoduchý prístup k oblečeniu a ľahko sa vám bude udržiavať v skrini poriadok.

Prečítajte si tiež
Ako si doma spraviť poriadok? Vyhnite sa zásadným chybám pri upratovaní!

Šírka police je taktiež dôležitou časťou návrhu celej skrine. Záleží len na vás, či si na nej zvolíte dva alebo tri „komíny“. Výšku políc je potrebné prispôsobiť veciam, ktoré tam budete mať. Ideálna medzera medzi policami je od 25 do 35 cm. Zle zvolená šírka alebo výška môže mať za následok zbytočnú stratu miesta. Myslite aj na to, že k policiam v spodnej časti skrine budete mať ťažší prístup.

Minimalisticky otvorený šatník v modernej spálni s oblečením.

Šatník by mal obsahovať časti s dlhým aj krátkym vešaním, police i zásuvky na spodnú bielizeň či doplnky. Zdroj: Ikea

Vešanie je potrebné dlhé aj krátke. Počet vešaní si rozhodnite podľa množstva vecí, ktoré obyčajne mávate na vešiakoch. Zásuvky a výsuvné systémy patria medzi najpraktickejšie časti celej skrine. Sú špeciálne vhodné na odloženie spodnej bielizne, šatiek, šálov, kravát, šperkov, ponožiek, ale môžete tam poskladať aj tričká. Takéto výsuvné systémy vám pomôžu udržať v skrini prehľadný systém. Ak hľadáte ekonomické riešenie, môžete si kúpiť rôzne boxy, krabice a organizéry, ktoré sú podstatne lacnejšie ako originálne komponenty.

Pre lepšiu orientáciu skriňu doplňte bodovými svetlami alebo svetelnými pásmi. Mnohé svietidlá sú už dnes vybavené aj fotobunkou, čiže sa zapnú automaticky pri otvorení šatníka.

Detail na ženu ukladajúcu oblečenie vertikálne do zásuvky.

Do zásuviek môžete ukladať aj tričká či nohavice, bude sa vám s nimi ľahšie manipulovať. Zdroj: Bonami

Výber materiálu

Zamerajte sa na kvalitu materiálov a celej konštrukcie. Uistite sa, že sú dostatočne pevné a odolné, aby vydržali každodenné používanie. Stanovte si rozpočet a zvážte svoje finančné možnosti, lebo ceny sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti, materiálu, ale aj dodávateľa. Tradičné drevo dodáva priestoru prírodnú a teplú atmosféru a na výrobu skriniek a šatníkov sa z neho používajú rôzne druhy, napríklad dub, borovica alebo javor. Okrem dreva sa však používajú aj iné materiály, ako je laminát, MDF dosky, sklo či kov. Trh ponúka široké spektrum možností, z ktorých si môžete vybrať podľa svojho vkusu a štýlu interiéru.

Prečítajte si tiež
Neustále organizujete, no nikdy nemáte poriadok? Tieto chyby robíte najčastejšie, vraví konzultantka KonMari metódy upratovania

Vstavané skrine a šatníky sú ideálnym miestom na veľké zrkadlo, na ktoré často nie je inde v dome priestor. Posledné roky sú v móde rôzne fototapety alebo textílie nalepené na čelnej časti dverí. Celá miestnosť tak bude mať úplne iný šmrnc a skriňa nebude len praktickým, ale aj dekoratívnym prvkom interiéru.

Svetlá chodba so modernou vstavanou skriňou a komodou.

Drevo je tradičným materiálom pre šatníkové skrine, ale zvoliť si môžete aj sklo, kov, laminát či MDF dosky. Zdroj: Bonami

Šatník alebo vstavaná skriňa

Mať šatník, do ktorého vkročíte a máte prehľad o oblečení, topánkach či doplnkoch, je snom každej ženy. Ak teda máte priestor alebo samostatnú miestnosť, z ktorej je možné urobiť šatník, neváhajte a zrealizujte to. Získate oveľa viac úložných priestorov nielen na šaty, ale aj na vysávač, žehliacu dosku a iné predmety, ktoré sú potrebné na fungovanie domácnosti. Takýto šatník je opticky oddelený od zvyšnej časti miestnosti pevnou stenou, závesom alebo aktuálne veľmi modernou kovovou konštrukciou s presklením.

Čo nesmie chýbať v ideálnom šatníku?

  • dostatok miesta na vešanie šiat a kabátov
  • výsuvný systém na spodnú bielizeň či ponožky
  • dostatočne široké police
  • organizéry na rôzne doplnky
  • veľké zrkadlo
  • doplnkové osvetlenie

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock, Ikea, Bonami
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: nábytok na mieru šatníkové skrine šatníky
Zdieľať článok
Originálnu skrinku s výsuvným stolom zmajstrujete podľa tohto postupu aj v domácej dielniUrob si sám

Originálnu skrinku s výsuvným stolom zmajstrujete podľa tohto postupu aj v domácej dielni

Krok za krokom s domácim majstrom: Originálna vešiaková stena podľa vlastných predstávUrob si sám

Krok za krokom s domácim majstrom: Originálna vešiaková stena podľa vlastných predstáv

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Obrovská prehra. Hlavné mesto zrušilo zmluvu s architektmi Sadu Janka Kráľa. Tí opisujú neštandardné praktikyASB.sk

Obrovská prehra. Hlavné mesto zrušilo zmluvu s architektmi Sadu Janka Kráľa. Tí opisujú neštandardné praktiky

Diskusia