Zdroj: iStock

Nábytok na nožičkách má svoje výhody! Viete, ktoré sú to?

25. 04. 2023
Zdieľať

Všimli ste si, že nábytkové trendy ovplyvňujú aj to, či nábytok sedí na podlahe alebo je na nožičkách, prípadne zavesený na stene? Kým v osemdesiatych rokoch minulého storočia boli módou masívne sedacie súpravy položené priamo na dlážke, dnes sa vraciame k nábytku na nožičkách. Prečo ho odporúčajú aj dizajnéri?

Nábytok na nožičkách je nielen praktický, má tiež estetické výhody. V prípade kresiel a sedacích súprav zvyšuje pohodlie – a o tom nám ide. Hlavným momentom, ktorý nastane, keď z miestnosti vyhodíte všetok nábytok, ktorý dusí podlahovú plochu ležaním na zemi a nahradíte ho nábytkom na nožičkách, je pocit uvoľnenia. Miestnosť bude vyzerať väčšia, svetlejšia a bude mať lepšiu atmosféru. Existujú však aj ďalšie výhody takéhoto rozhodnutia.

olivovozelená pohovka a lavica na nožičkách

Tieto kúsky sú v bezpečnej vzdialenosti od prachu a špiny na podlahe a bezpečne na nej sedia. Zdroj: iStock

Je stabilnejší

Nožičky nábytku umožňujú rovnomerné rozloženie hmotnosti. Vďaka tomu sa nábytok nebude kývať, respektíve vždy sa dá vhodne nastaviť. Platí to aj pri pohovkách. Ak máte pohovku ležiacu hlavnou hmotou rovno na podlahe, skôr sa bude deformovať. Nohy nábytok zároveň držia pevnejšie na mieste.

mama s dcérou na sivej pohovke s vintage nohami

Tieto pohovky by svojím jednoduchým dizajnom zapadli do viacerých interiérov. Vďaka nožičkám je však jedna jemne elegantná a druhá ležérna. Zdroj: iStock

starší muž na sivej pohovke

Zdroj: iStock

Pôsobí elegantnejšie a ľahko zmeníte štýl

Nožičky dokážu pozdvihnúť nielen jednotlivé kusy nábytku, ale aj vzhľad interiéru. Mnoho z nás si to pri zariaďovaní neuvedomuje, ale výber nožičiek – ich tvaru, farby, materiálu je rovnako dôležitý ako výber čalúnenia pri gaučoch. Navyše, takýto nábytok môžeme jednoducho zmodernizovať výmenou tradičných nôh za svieže a štýlové či farebné. Isté je, že skrinky, pohovky, kreslá, stolíky na nožičkách pôsobia elegantnejšie a každej miestnosti dodávajú punc sofistikovanosti.

Náš tip

Hra s materiálom, tvarom a farbou nožičiek nábytku najlepšie funguje pri jednoduchých dizajnoch v neutrálnych farbách. Nechajte ich prehovoriť. Vyskúšajte nožičky pohovky či dominantnej skrine alebo stolíka vymeniť za kovové a získate správnu dávku sofistikovanosti. Alebo naopak, spestrite interiér nožičkami v štýle vintage. Možností je neúrekom.

Nebojte sa experimentovať s netradičným dizajnom či kontrastnými farbami. Obyčajný a opozeraný kus nábytku premeníte na umelecké dielo.

Upracete celú dlážku

Neodmysliteľnou výhodou nábytku na nožičkách je fakt, že pri upratovaní ho nemusíte odsúvať. Jednoducho pod ním vysajete, umyjete dlážky a ľahko sa pod neho dostane aj robotický vysávač. Veľká výhoda nie?

Prečítajte si tiež
Triky, ako presunom nábytku lepšie využiť priestor

Oceníte aj prisťahovaní

Pri presúvaní nábytku alebo sťahovaní je dôležité, aby sa dal jednoducho uchopiť a zdvihnúť. Nožičky v tom veľmi napomáhajú.

žena oddychujúca v béžovom kresle

Nábytok bez nožičiek niekedy neladí so zdravým sedením a hoci je pohodlný, o jeho prenášaní to pri masívnejších kusoch platiť nemusí. Zdroj: iStock

Zdravšie sedenie

Mnohé pohovky či kreslá bez nožičiek sú výrazne nižšie ako je vhodné – absolútne neladia so zdravím sedením a omnoho ťažšie sa z nich aj vstáva.

kúpeľňa s komodou a vaňou

Hlavne v obliatej kúpeľni má nábytok bez nožičiek väčšiu šancu na nehodu. Zdroj: iStock

Menšie opotrebovanie, menej čistenia

Koľkokrát sa vám už stalo, že sa niečo rozlialo a zasiahlo aj nábytok, ktorý ležal priamo na podlahe? Na spodné časti nábytku sa automaticky lepí množstvo nečistôt a prachu.

Prečítajte si tiež
Ako mať doma útulnejšie? Skúste tieto ľahké triky na stene

Ako si vybrať správne nožičky k nábytku?

  • Správna súprava nožičiek musí dopĺňať dizajn samotného stolíka, skrinky, kresla či pohovky.
  • Pri pohovkách a kreslách platí, že čím hlbšie je sedadlo, tým nižšie by mali byť jeho nohy.
  • Optimálna výška sedadla je 38 až 40 cm od podlahy.

 

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Nábytok
Tagy: nábytok do obývačky nábytok na mieru nábytok z masívu
Zdieľať článok
Recyklácia šetrí zdroje, chýba nám však dostatok použitého obalového skla. Končí v komunálnom odpadeASB.sk

Recyklácia šetrí zdroje, chýba nám však dostatok použitého obalového skla. Končí v komunálnom odpade

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!Dom z tehly

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!

Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!Urob si sám

Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!

Samozbery jahôd sú v plnom prúde a premýšľate, ako ich spracovať? Vyskúšajte náš jednoduchý jahodový koláč, zmrzlinu či výbornú marmeládu!Urob si sám

Samozbery jahôd sú v plnom prúde a premýšľate, ako ich spracovať? Vyskúšajte náš jednoduchý jahodový koláč, zmrzlinu či výbornú marmeládu!

Diskusia