Namiesto okna police

22. 06. 2005
Zdieľať

Kto z kreatívnych ľudí sa uspokojí s bytom takým, aký je? Ak vám architekt nenavrhol interiér na mieru, nemusí vám dom po rodičoch či predchádzajúcich majiteľoch alebo „univerzálny“ panelákový byt celkom vyhovovať. A tak človek premýšľa, čo by mohol zlepšiť. Prísť na to, čo zlepšiť, je však len začiatok. Dôležité je aj to, ako zlepšiť.

V tomto prípade bolo na začiatku jedno nepotrebné okno. Bolo orientované do rušnej a prašnej ulice s hustou premávkou, preto s ním súviselo viac nepríjemností, hluku a smradu než osohu. Dostatok svetla totiž poskytovalo okno v susednej stene, orientované do dvora. Čo teda s nepotrebným oknom? Zamurovať. Vďaka tomu, že okno nie je zamurované len tak obyčajne, vznikla namiesto rovnej steny nika. Vytvoril sa zaujímavý detail v interiéri a zároveň odkladací priestor.


Namiesto okna police

27534
Kata Husenicová

Niky však môžu mať rozličné podoby a možno ich vytvoriť nielen tam, kde sa to ponúka. Môžete ich vymurovať z pórobetónu či vytvoriť zo sadrokartónu. Ich povrch sa dá omietnuť alebo vystierkovať a namaľovať zaujímavou technikou či kontrastnou farbou, niky v kúpeľni alebo kuchyni možno obložiť obkladačkami alebo mozaikou. V jednej stene môže byť jedna nika alebo ich môže byť viac, čím vznikne zaujímavá plastická stena, ako stvorená na hru s farbami a umiestnenie dekoračných predmetov. Veľmi pôsobivé je aj osvetlenie zabudované priamo v nike, ktoré jemne dotvára atmosféru priestoru. Potrebujete poličku v kúpeľni, knižnicu, pekný priestor na rozličné suveníry donesené z dovolenky, miesto na koreničky v kuchyni či na šampón a mydlo v sprche? Popremýšľajte, a možno nemusíte kupovať skrinku. Stačí sa trochu pousilovať a vymurovať pekné výklenky, ktoré ozvláštnia priestor a zároveň ušetria peniaze.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie nápady
Zdieľať článok

Diskusia