Ako priviedli svetlo do tmavého, vlhkého a neprívetivého bytu
V prízemí jednej z historických madridských budov si našiel svoje miesto na bývanie hudobník. Po rekonštrukcii by ste ani neverili, že tento priestor bol predtým tmavý, tesný a neprívetivý.
Jediné prirodzené svetlo do temného bytu pôvodne prichádzalo cez dve malé okná. Nič iné nebolo použiteľné ani na vetranie. Viete si predstaviť, aká vlhkosť v takýchto starých domoch býva.
Hlavný zámer architektov bol jasný hneď, ako do priestoru vstúpili. Oslobodiť priestorovú štruktúru.
Vďaka odstráneniu zbytočných múrov a ich častí sa podarilo vniesť svetlo do celého interiéru. V niektorých častiach si pomohli špeciálnymi svetlíkmi umiestnenými pod stropom.
Multifunkčné denné miestnosti
Zaujímavosťou bytu pre hudobníka je, že žiaden z priestorov nie je výsostne špecifický. Každý môže mať viacero rôznych funkcií – denné miestnosti sú univerzálne. V hlavnej časti domu je sústredená kuchyňa, jedáleň a obývačka. V druhej (oddelenej) časti sú súkromné miestnosti – spálňa a hygienické zázemie. Sú tmavšie a menšie, čo je na tento účel ideálne. Okrem prirodzeného osvetlenia autori projektu kládli dôraz aj na umelé, ktoré dotvára atmosféru každej miestnosti aj večer.
Oživená drevená konštrukcia a tehla
„Po podrobnej technickej štúdii existujúcej drevenej konštrukcie sme sa rozhodli obnoviť a priviesť do života najvizuálnejšie prvky konštrukcie,“ vysvetľujú architekti proces premeny.
Sú to prvky, ktoré projektu dali reprezentatívnu a novú identitu – drevená konštrukcia a tehlové steny. Zvyšok je jednoduchý, minimalistický, čisto biely. Odhalené murivo architekti použili s citom. V kombinácii s drevom nepôsobí chladne, ako pri niektorých rekonštrukciách. Nájdeme ho v časti kuchyni, ktorá hraničí so vstupnou chodbou a na stene, ktorá upozorňuje na jediné dve okná. Kombinácia dreva a tehál ozvláštňuje aj kúpeľňu.
Detaily, ktoré robia priestor jedinečným
Na bielych stenách vynikne industriálne riešenie čiernych elektro-rozvodov a vypínačov. Aj bodové svetlá v podobe žiaroviek majú industriálny charakter – prakticky visia z drevených trámov na čiernych kábloch.
Originálne je riešená aj kuchynská časť bytu, pri ktorej je pult. Ten môže slúžiť ako bar, pracovný pult pri varení, ale tiež pracovný kút na prácu s notebookom. Obývačku od kuchynskej časti delí hrubší stĺp z pôvodnej steny.
Rekonštrukcia bytu pre muzikanta
Architektonické štúdio: idearch studio
Hlavní autori: Syra Abella, Joaquín Mosquera
Spolupráca: Laura Martín, Juan Pablo Ruiz
Lokalita: Španielsko
Plocha: 70 m2
Realizácia: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Joaquín Mosquera