Zdroj: Josef Trakal

Časté chyby očami dizajnérov: Tomuto sa vyhnite, aby ste nezničili atmosféru domova!

11. 07. 2023
Zdieľať

Dirigent určuje melódiu orchestru. Interiérový dizajnér dáva atmosféru priestoru. Od čoho závisí a ako sa vyhnúť chybám pri výbere nábytku? Spýtali sme sa tých najpovolanejších.

Či tvoríte nový domov, alebo rekonštruujete ten aktuálny, prípadne len dekoráciami „prelaďujete na inú sezónnu vlnu“, vždy ide o veľmi živý proces. Priestor ožíva nábytkovými prvkami, dekoráciami, farbami, materiálmi…

Tak ako orchester vedie dirigent, aby hudba pekne znela, o súlad v interiéri sa starajú interiéroví dizajnéri, ktorých vkus a cit je obohatený o odborné informácie, poznanie trendov a skúsenosti.

Prečítajte si tiež
Kedy a prečo je dobré osloviť interiérového dizajnéra, s čím poradí a koľko to stojí

Keďže chyby pri zariaďovaní domácností nie sú zriedkavé a aj maličkosť dokáže „zabiť“ celú atmosféru, oslovili sme troch profesionálov – interiérových dizajnérov: Danielu Mazúrovú, Josefa Trakala a Slavomíru Ramsovú.

V istých praktických rovinách hovoria všetci traja jasnou zhodujúcou sa rečou. Na druhej strane, prístup k návrhom a realizáciám je u každého individuálny a s vlastným estetickým vkladom.

Daniela Mazúrová

Daniela Mazúrová

Zdroj: archív Daniely Mazúrovej

Dizajn vníma ako kreativitu so stratégiou. Každým jedným návrhom sa v podstate podieľa na ľudskom šťastí, pretože podľa jej slov interiér musí pohladiť nielen oko, ale i dušu.

Navrhuje a konzultuje rezidenčné aj obchodné priestory a dbá na to, aby niesli originálny odtlačok klienta, jeho hodnôt a vízií. Tvorí online kurzy aj webináre k téme interiérového dizajnu. Je autorkou i dizajnérkou vlastnej línie interiérov DANIELA SUMMER luxury.

Josef Trakal

Josef Trakal

Zdroj: archív Josefa Trakala

Navrhovanie je pre neho životným štýlom. Vyštudoval dizajn a aktuálne sa mu venuje vo vlastnom ateliéri. Spolupracuje s architektmi, projektantmi, grafikmi či remeselníkmi.

U klienta načúva jeho prianiam a potrebám. Interiér mu šije doslova na mieru. Vždy však musí byť funkčný, vizuálne estetický a s príjemnou atmosférou. Obojstranná spokojnosť a radosť z originálnych riešení sú pri práci jeho najväčším potešením.

Slávka Ramsová

Slávka Ramsová

Zdroj: archív Slavomíry Ramsovej

Verí, že krásne vyladený a harmonický priestor nás nabíja pozitívnou energiou. Praktickosť a krása interiéru sú podľa nej dve spojené nádoby. Jedna bez druhej nemá význam.

Ako interiérová dizajnérka založila aj Akadémiu kreativity a dizajnu. V kurzoch ženy učí, ako si môžu správne zariadiť domov aj samy. Cez prémiové akreditované štúdium dizajnu v tejto akadémii pomáha talentovaným ženám, ktoré nie sú v práci spokojné, rozbehnúť ich vysnívanú kariéru v interiérovom dizajne.

Od čoho závisí atmosféra v interiéri?

Keď niekam prídeme a priestor nás zaujme, často si povieme: ako je tu príjemne! Za týmto jednoduchým konštatovaním je však „alchýmia“ interiérového dizajnu. Čo musíme najskôr pochopiť, ak chceme takýto priestor s atmosférou vytvoriť? A, naopak, čo môže tento pocit pokaziť?

Daniela Mazúrová:
Práve nevyjasnená želaná atmosféra. V komerčných priestoroch je cieľ jasnejší. Pri nich väčšinou vieme, kam smerujeme a čo chceme dosiahnuť. Pri rezidentských interiéroch však narážame na seba samých, na svoje limity a zaužívané presvedčenia.

Aj by sme to chceli inak, ale máme akýsi strach vykročiť iným smerom, ktorý by možno priniesol viac zmien v živote ako len samotná rekonštrukcia. Bojíme sa zmien a platí to i pri interiéroch. Preto treba pred rekonštrukciou alebo zariaďovaním novostavby dôkladne zvážiť, čo chcem a potrebujem od interiéru a ako ma môže ešte obohatiť okrem praktickej roviny jeho užívania.

Vhodne zvolené doplnky v interiéri

Zdroj: Daniela Mazúrová

Josef Trakal:
Myslím si, že atmosféru môže podporiť alebo, naopak, úplne zničiť lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ďalším faktorom je nedostatok okien a denného svetla. Denné svetlo ovplyvňuje farby, dekory, materiály, ale aj línie.

Problémom bývajú tiež nízke stropy, ktoré navodia pocit stiesnenosti. Niekedy má nehnuteľnosť nevysvetliteľného genia loci, ktorý sa nedá opísať, ale cítite ho.

Prečítajte si tiež
Malé úpravy s veľkým efektom? Stačilo pár šikovných nápadov a razom je v byte úplne iná atmosféra!

Slavomíra Ramsová:
Byty a domy buď majú úžasnú atmosféru a cítime sa tam skvelo, alebo tú atmosféru nemajú. V zásade existujú dve možnosti, kde je chyba.

Po prvé, môže to byť dané tým, že to zariadenie priestoru, konkrétne materiály, farby, zariaďovacie prvky, ktoré v ňom sú, nie sú zvolené správne, a teda tú atmosféru nedokážu vytvoriť. Po druhé, je to vyslovene dané nehnuteľnosťou ako takou, to znamená priamo tou stavbou, jej pôdorysom, charakterom.

Obývacia izba s interiérovými doplnkami

Zdroj: Shutterstock

Ak vezmeme do úvahy prvý prípad, vždy máme možnosti úprav a redizajnu interiéru tak, aby sme docielili správny efekt. V prípade, že sami nedokážete vytvoriť v priestore atmosféru, akú chcete, oslovte odborníka – dizajnéra. Zistí, aký typ osobnosti ste, aký máte životný štýl, čo sa vám páči, čím sa radi obklopujete, dokáže tieto prvky dostať do interiéru a zladiť ich tak harmonicky, že tá úžasná atmosféra, ktorú potrebujete, tam odrazu vznikne.

Viac inšpirácie od dizajnérov nájdete aj v galérii.

Ak je problém už priamo v stavbe – nemá správny pôdorys, má veľmi nízke alebo vysoké stropy, ktoré robia priestor buď tmavým, alebo neosobným, môže mať nejaký nepravidelný tvar, izby sú malé, tmavé alebo orientované na nesprávnu stranu –, treba pristúpiť aj k výraznejším stavebným zmenám. Napríklad k zbúraniu priečok, zmene pôdorysu a funkcie miestností a podobne. Tieto výraznejšie a hlbšie zmeny spolu s novým a harmonickým zariadením interiéru dokážu aj z nevľúdneho priestoru vytvoriť úžasný interiér.

Na ďalšej strane sa dozviete, aký interiér sa skrýva pod označením „mačkopes“. Aké triky použiť, aby ste sa mu vyhli aj u seba doma?

1 / 3
Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové doplnky interiérový dizajn rekonštrukcia bytu rekonštrukcia domu zariaďovanie bytu zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia