Zdroj: Lenka Némethová

Malé úpravy s veľkým efektom? Stačilo pár šikovných nápadov a razom je v byte úplne iná atmosféra!

07. 12. 2022
Zdieľať

Ani developermi navrhnuté projekty nemusia vyhovovať každému. Predsa len je iné, keď byt obývajú dvaja dospelí a keď k nim pribudnú dve šantiace deti. Okrem toho, do využitia priestorov zasiahla tiež potreba či možnosť pracovať z domu. O úpravu dispozície bytu pre mladú rodinu s plochou 86 metrov štvorcových v jednej z mála bratislavských rekonštrukcií sa postaral ateliér 27.9.

Denná zóna, dve izby so spoločným balkónom a hygienické zázemie

Našťastie, na rozdiel od starších objektov, byt na križovatke bol už od vzniku vzdušný a priestranný. Architektom sa však podarilo nenáročnými úpravami dosiahnuť dispozíciu, ktorá pre rodinu slúži ešte lepšie. Plochu bytu s jednou šikmou stenou tvorí spoločná zóna kuchyne, jedálne a obývačky s balkónom, hygienické zázemie a dve samostatné izby, ktoré majú spoločný dlhý balkón.

Obývačka - Byt na križovatke v Bratislave

Ostrov supluje svojou aktivitou ukrojené metre obývačky. Zdroj: Lenka Némethová

Stačilo presunúť WC a byt sa otvoril

Hlavnou zmenou dispozície bolo presunutie samostatne stojaceho WC ku kúpeľni na miesto pôvodného šatníka. Majitelia tak dali prednosť priestoru pred skladovaním vecí, ktoré v úložných priestoroch často upadajú do zabudnutia. Vďaka tomu pri vstupe do bytu vznikol kompletný hygienický blok. Zrušením pôvodného WC sa dostalo prirodzené svetlo až do vchodu a do najhlbších častí rohového bytu.

Spoločná zóna - Byt na križovatke v Bratislave

Okolo kuchynského ostrova sa točí väčšina denných aj večerných rituálov. Zdroj: Lenka Némethová

„Nafúknutý objem kuchyne maskuje jadrá a stĺpy na obvodovej stene, rozširuje pracovnú plochu do hĺbky. Spolu s ostrovom, okolo ktorého sa točí väčšina denných aj večerných rituálov, supluje svojou aktivitou ukrojené metre obývačky,“ opisujú atmosféru v hlavnom rodinnom priestore po premene autori rekonštrukcie.

Hygienický blok definuje svetlé drevo

Zjednotený hygienický blok je charakteristický morenou smrekovou biodoskou. Okrem samostatnej toalety a kúpeľne zahŕňa tiež knižnicu dostupnú z chodby a zaintegrovanú klimatizačnú jednotku, ktorá vďaka centrálnejšej polohe nahradila pôvodne navrhnuté tri. Veľmi dôležitým prvkom bloku sú nadsvetlíky, ktoré presvetľujú hygienické miestnosti bez okien svetlom z dennej zóny.

Drevený hygienický blok s knižnicou - Byt na križovatke v Bratislave

Zjednotený hygienický blok zahŕňa okrem kúpeľne tiež knižnicu a zaintegrovanú klimatizačnú jednotku. Zdroj: Lenka Némethová

Centrálny nosný prvok nechali surový, je v ňom praktická nika

Medzi obývačkou a kúpeľňou stojí centrálny betónový nosný prvok, ktorý bol súčasťou pôvodnej dispozície. Zostal neomietnutý, vďaka čomu príjemne kontrastuje s drevenými prvkami. Architekti zužitkovali priestor vo vnútri betónového nosníka ako niku. Vložili doň bielu drevenú skriňu, ktorá môže slúžiť na odkladanie vecí, ale aj ako malá kancelária. Na mieste, kde mala byť pôvodne spálňa, sa dnes nachádza dočasná domáca pracovňa. V druhej samostatnej izbe je spálňa pre všetkých štyroch členov rodiny, ktorí ju s vtipom nazývajú „skautský tábor“.

Biela skriňa vložená do niky v betónovom nosnom prvku

Architekti zužitkovali priestor vo vnútri betónového nosníka ako niku. Zdroj: Lenka Némethová

Izby bez vstavaných riešení. Prečo?

Samozrejme, postupom času sa budú meniť aj potreby členov rodiny, najmä tých najmenších. Práve preto autori novej dispozície zariadili izby variabilným nábytkom bez vstavaných – trvalých – riešení. Byt sa tak môže jednoducho prispôsobiť a reagovať na aktuálne potreby mladej rodiny.

Prečítajte si tiež
Bratislavský byt z roku 1927 dnes vyniká nezvyčajnými riešeniami. Majitelia chceli viac priehľadov, nálad a kvetov

Byt na križovatke

autori: ateliér 27.9
lokalita: Bratislava
plocha: 86 m2
projekt: 2020 – 2021
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Lenka Némethová

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón nika rekonštrukcia bytu svetlík zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia