Priestranná obývačka v svetlých farbách a farebným akcentom na doplnkoch
Zdroj: Proxenta

Kedy a prečo je dobré osloviť interiérového dizajnéra, s čím poradí a koľko to stojí

05. 11. 2022
Zdieľať

Interiérová dizajnérka Andrea Stieflerová nám prezradila, kedy a prečo je dobré osloviť bytového architekta, s čím poradí a aj to, kde by ste mohli pri realizácii ušetriť. Inšpirovať sa môžete vzorovým bytom projektu Stockerka, ktorý vyrastá v Devínskej Novej Vsi v Bratislave.

Šitý na mieru

Zariadenie nového interiéru nemusí byť vyčerpávajúci proces behania po showroomoch, hľadania súladu medzi materiálmi a nábytkom rôznych dodávateľov či riešenia logistiky ich dodávok a služieb. Dá sa to aj inak.

Mnohé spoločnosti či interiérové štúdiá vás od tohto náročného procesu môžu odbremeniť. Nielenže navrhnú a poradia, ale vám ušetria aj čas, ktorý viete využiť plnohodnotnejšie, bez zbytočných stresov.

Prečítajte si tiež
Aké tajomstvá sa skrývajú za pekne navrhnutými interiérmi? Spoznajte 7 pravidiel, ktorých sa držia najlepší interiéroví dizajnéri

Odborníkovi trvá len návrh štandardného 3-izbového bytu približne 2 – 3 týždne. Záleží len od vás, koľko ste ochotní do takejto služby investovať.

Architekt vám pripraví buď návrhy, moodbordy, prípadne katalóg s vybranými produktmi a samotnú realizáciu si už zabezpečíte vo vlastnej réžii. Alebo si môžete objednať celú realizáciu interiéru na kľúč, tak ako v prípade tohto vzorového bytu.

Vzdušný a priestranný otvorený interiér s červenou sedačkou ako ústredným prvkom

Byt je vzdušný a priestranný aj vďaka otvorenej dispozícii. Červená pohovka je ústredným prvkom obývačky. Kvalitný sedací nábytok je podľa dizajnérky jedným z tých, na ktorom sa rozhodne neoplatí šetriť. Zdroj: Proxenta

Pri návrhu interiéru sa dizajnérka držala najmä toho, pre koho bude potenciálne bývanie určené, aj vzhľadom na lokalitu. Stockerka je zelený projekt určený pre rodiny s deťmi. Prakticky za oknami bytových domov sa začína les s množstvom cyklochodníkov a turistických trás, napríklad aj k známej vyhliadke na Devínskej Kobyle.

Rodiny s deťmi potrebujú bývanie, ktoré bude praktické. Ideálny byt by mal mať väčšie spoločné priestory, kde sa zdržiava viac ľudí, ako napríklad kuchyňu prepojenú s obývačkou či priestrannú detskú izbu. Myslelo sa aj na dostatok úložných priestorov, ktoré sú pre mladé rodiny neodmysliteľné.

Neutrálne tlmené farby v interiéri spálne

Do spálne zvolila architektka neutrálne tlmené farby, ktoré pôsobia upokojujúco. Nevyhnutným doplnkom sú zatemňovacie závesy, ktoré spoľahlivo zabránia prenikaniu prvých ranných lúčov do spálne vzorového bytu. Zdroj: Proxenta

Koľko stoja služby interiérového dizajnéra?

Služby individuálneho dizajnéra sa začínajú spravidla od sumy 25 €/m2, môžu byť však aj dvojnásobne vyššie. Pokiaľ si objednáte interiér na kľúč, počítajte s cenou od 50 €/m2 a viac.

Spýtali sme sa

Andrea Stieflerová

Andrea Stieflerová
interiérová dizajnérka investičnej skupiny Proxenta

1. Kedy je vhodné osloviť interiérového dizajnéra a s čím konkrétnym môže poradiť?

Interiérový dizajnér vie byť nápomocný pri zariaďovaní akéhokoľvek interiéru a je vhodné ho osloviť v každej situácii – či už zariaďujete nový interiér, alebo rekonštruujete staršiu nehnuteľnosť. Pomôže vám podchytiť a zhmotniť vaše predstavy, zosúladiť ich s vašimi potrebami a vaším životným štýlom a na základe toho navrhnúť interiér, ktorý vám bude vyhovovať a v ktorom sa budete cítiť dobre. Pridaná hodnota interiérového dizajnéra spočíva aj v jeho orientácii na trhu. Vie, aké produkty, materiály či technológie trh ponúka a na základe toho klientovi odporučí vhodné riešenie presne na mieru.

2. Čo by ste odporučili našim čitateľom v rámci celkového dispozičného riešenia a čomu by sa mali určite vyhnúť?

Menej je viac. Pokiaľ si zariaďujete nový interiér, odporúčam na začiatok zabezpečiť iba základné kúsky a ďalší nábytok a solitéry dopĺňať postupne tak, ako to prirodzene vyplynie z vašich potrieb či potrieb vašich blízkych. Pokiaľ je to možné, vyhla by som sa príliš členitým dispozíciám a snažila sa priestor čo najviac otvoriť a zosvetliť. Dôležitý je výber farieb. Obzvlášť pri malých bytoch určite odporúčam voliť svetlé farby a vyhnúť sa veľkému množstvu solitérov, vďaka ktorým by malý byt pôsobil príliš zapratane.

3. Ak má klient obmedzený rozpočet na realizáciu, kde určite netreba šetriť a kde možno siahnuť aj po lacnejších alternatívach?

Ak vás rozpočet nepustí, pokojne si namiesto drevenej podlahy objednajte vinylovú, ktorá je navyše veľmi praktická na údržbu. Cenovo dostupnejšou alternatívou k rôznym zahraničným výrobcom nábytku môže byť aj lokálna stolárska dielňa. Naopak, na čom by som rozhodne nešetrila, sú matrace, na ktorých pravidelne spíte, či sedací nábytok, ktorý používame denne. Rovnako odporúčam investovať aj do kvalitných kuchynských spotrebičov a domácej techniky.

Text: Miroslava Maceková v spolupráci s PROXENTA
Foto: PROXENTA
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérový dizajn vzorový byt zariadenie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia