10 trikov interiérových dizajnérov, ako opticky zväčšiť stiesnený priestor. Čo pomáha, aby nepôsobil preplnene?
Máte menší byt či dom? V tom prípade sa vám určite zídu triky, ktoré pomáhajú maximalizovať priestor. Existuje mnoho spôsobov, ako opticky zväčšiť stiesnenú izbu, vyberte si ten, ktorý bude fungovať vo vašej domácnosti. Vyskúšajte finty, ktoré používajú aj interiéroví dizajnéri.
1. Zabaľte celú miestnosť do farby
Tento šikovný trik zahŕňa vymaľovanie stropu a stien rovnakou farbou. Oklamete zrak a miestnosť bude pôsobiť skutočne väčšia, než je. Výhodou je tiež výsledná hladkosť priestoru, oceňovaná najmä v minimalistických interiéroch. Stačí zvoliť farbu, ktorá bude vo vašej domácnosti fungovať najlepšie.
2. Ku kuchynskej linke pridajte „garáž“ na spotrebiče
Keď máte malú kuchyňu, pri každom varení sa stretnete s nedostatkom priestoru na prípravu jedla. Najmä, ak máte na linke aj spotrebiče, ktoré nepoužívate každý jeden deň. Je to váš prípad? Dobrým pomocníkom je vytvorenie „garáže“ na spotrebiče. Najlepšie funguje, keď sa nachádza na kraji pracovnej dosky za dvierkami alebo za zástenou. Je to vynikajúci trik aj pri otvorených kuchyniach, vďaka ktorému budú vyzerať vždy upratané a čisté.
3. Použite nástenné batérie
I keď si táto úprava vyžaduje viac plánovania (a financií), nástenné batérie v kuchyni, kúpeľni a v sprche sú výborným spôsobom, ako dosiahnuť jednoduchší, a tým aj priestrannejší vzhľad v malej kúpeľni alebo kuchyni. Tento praktický čistý dizajn ponúkne viac priestoru na podlahe alebo na pracovnej doske, či na odkladacej ploche umývadla.
4. Namiesto hranatého zvoľte zaoblený nábytok
Zaoblený nábytok je jedným z najtrvalejších trendov posledného desaťročia, a to z dobrého dôvodu. Nielen, že vytvára príjemnejší obytný priestor, pretože ho zjemňuje, ale tiež ponecháva voľné miesto okolo stien miestnosti. Celá izba pôsobí vzdušnejšie a nechávať prúdiť energie.
5. Zvážte sklápací alebo skladací nábytok
Vďaka šikovným riešeniam skladacieho alebo vysúvacieho nábytku môžete obývačku veľmi rýchlo premeniť na spálňu, kuchyňu na pracovňu a podobne. Na trhu je veľa rôzneho nábytku, ktorý šetrí priestor alebo vytvára ďalšie funkcie miestností. Okrem skladacieho či sklápacieho nábytku môžete použiť úložné sedačky a pohovky. Cenný priestor ušetrí aj úložný systém na mieru. Do malých alebo tvarom špecifických miestností sa neoplatí používať sériový nábytok. Okradne vás o množstvo miesta.
6. Okolo stien nechajte voľný priestor
Keď odtiahnete nábytok od stien izby, bude vyzerať priestrannejšia vďaka tomu, že poskytuje ďalší priestor „na dýchanie“. Doplňte na ne police, aby ste mali kam umiestniť knihy alebo obľúbené umelecké diela. Taktiež je dobré zvoliť nábytok, ktorý nesedí na zemi, ale má vyššie nohy. Opäť to má čo do činenia so vzdušnosťou a zároveň sa vám bude dobre upratovať.
7. Sedacie parapety s úložným priestorom
Príjemným a praktickým riešením je vytvorenie sedacieho priestoru pri okne, ktorý zároveň ukrýva aj úložný priestor. Sedacie parapety skvele fungujú ako úsporné riešenie do spálne a obývačky. Sedenie v okne vytvára ideálne miesto na čítanie knihy alebo relax.
8. Využite modulárne regálové systémy
Modulárne policové systémy sú vynikajúcim doplnkom do menších priestorov. Sú vhodné do akejkoľvek izby a po čase ich môžete prestavať tak, aby vám lepšie vyhovovali.
9. Hojdacia sieť ako alternatíva gauča
Ak v obývačke nehostíte veľké návštevy, postačí kreslo a nezvyčajná alternatíva na sedenie či ležanie – hojdacia sieť. Uvoľní priestor na podlahe, navyše sa dá zložiť a miestnosti dodá moderný relaxačný efekt. Nehovoriac o tom, že hojdacou sieťou si mnohí splníme jeden z mnohých detských snov.
10. Využite vertikálne úložné priestory
Oči prirodzene sledujú dominantné línie priestoru, preto ak použijete zariadenie s vertikálnou orientáciou, miestnosť bude pôsobiť vyššie. Vysoký nábytok totiž opticky predlžuje steny a vytvára dojem vyšších stropov. Vertikálne úložné možnosti pomáhajú udržať podlahovú plochu voľnejšiu, vďaka čomu pôsobí miestnosť menej preplnene.
Dobrou voľbou sú napríklad skrine či kuchynské linky siahajúce až po strop, ktoré izbu opticky predĺžia a zabránia aj hromadeniu prachu na ich vrchu. Miesto masívneho nábytku uprednostnite jemnejšie konštrukcie a štíhle línie, napríklad vysoké regály na štíhlych nohách, ktoré pôsobia menej robustne. Použiť môžete aj dlhé závesy z ľahkých materiálov, pripevnené na strop alebo tesne podeň, ktoré siahajú až po zem.
Text: Sabína Zavarská, redakcia
Foto: istock.com