04. 06. 2007
Zdieľať

Paneláky nám dávajú zabrať. Nešťastné dispozície, problematická konštrukcia, statické obmedzenia brániace náročnejším rekonštrukciám. Stále však patria medzi najdostupnejšie byty na trhu. Navyše, ak sa vám rovnako ako našej čitateľke podarí k svojmu bytu získať aj susedný…
Ojedinelú možnosť spojiť dve bytové jednotky si nemohla dať ujsť naša spolupracovníčka architektka Anna Igriciová.

Vážená redakcia,
sme 4-členná rodina, bývame v 2-izbovom panelovom byte a naskytla sa nám príležitosť odkúpiť s ním susediaci 1-izbový byt. Rozhodli sme sa, že byty spojíme, aby sme získali obytný priestor s rozlohou asi 110 m2. Uvítali by sme niekoľko nápadov, ako ho pekne a účelne prerobiť. Dominantou by mala byť denná miestnosť spojená s kuchyňou a radi by sme našim dvom dcérkam vytvorili dve detské izbičky.

Veľmi pekne vám ďakujem.
Vaša čitateľka Jana Nociarová


Diera k susedom

95663

Na pôdoryse pôvodného stavu môžete vidieť mierne upravené panelákové dispozície. Pri ďalšej konzultácii naša čitateľka priznala, že prednedávnom už menšiu rekonštrukciu absolvovali – pribudlo okno v spálni, zväčšila sa kúpeľňa a zmenila kuchyňa. Aj preto je pochopiteľné, že sa do radikálnej prestavby nechce veľmi púšťať. Architektka rešpektovala jej priania, ale napriek tomu pripravila aj štúdiu ideálnej dispozície. Predsa len – ak má byt fungovať ako pohodlný domov až do dospelosti oboch dcér, je vhodnejšie pripraviť sa už teraz. Stavebnému ruchu sa aj tak nevyhneme, prečo sa teda neporátať s dispozíciou raz a navždy?

Prvý návrh


Diera k susedom

95664

Prvý návrh rešpektuje záväzok minimálnych zmien a čo najmenších nákladov. Dal by sa zhrnúť slovami – vybúrame dieru k susedom a zaslepíme prebytočné vstupné dvere. Priečky sa menia len minimálne, zmení sa najmä dispozícia druhej kúpeľne. Architektka totiž navrhuje pôvodnú predsieň menšieho bytu začleniť do druhej kúpeľne. Prezieravé – najmä vzhľadom na pribúdajúci vek dvoch ratolestí – sa zdá oddialenie spálne rodičov a detskej izby. Celému interiéru pomôže aj „vyčistenie“ jednotlivých izieb od mnohých funkcií. Vznikne samostatná pracovňa, obývacia izba sa stane dostatočne pohodlnou a v jedálni sa dá usporiadať i riadna narodeninová party. Vzhľadom na svetelné podmienky navrhla architektka spojiť dve miestnosti do spoločnej detskej izby. V opačnom prípade by bola jedna z dcér odkázaná na denné svetlo z neveľkého okna bývalej spálne orientovaného na sever. V prípade potreby architektka odporúča pracovňu vybaviť posuvnými dverami, ktoré miestnosť izolujú od ostatného ruchu rodinného života.







Diera k susedom

95666


Diera k susedom

95667



Druhý návrh


Diera k susedom

95665

Druhý návrh viac pracuje s novým, otvoreným priestorom. Nové riešenie však prináša i vyššie náklady. Napríklad niekoľkoročná kúpeľňa sa zmení na nepoznanie. Odmenou za odvahu a investíciu budú dve samostatné, rovnocenné detské izby. Väčšej rodine patrí aj väčšia, a najmä pohodlnejšia samostatná kuchyňa umiestená mimo hlavných komunikačných tepien v rámci bytu. Jedáleň je dostatočne veľká, navyše spojená s obývacou časťou, rozdelenie funkcií je len naznačené umiestnením a výberom nábytku. Vznik samostatného šatníka ocenia predovšetkým ženské členky rodiny, najmä v období dospievania. Výhodou je, že je šatník prístupný z dvoch strán – z predsiene i z chodby situovanej v blízkosti detských izieb a spálne. Priečka navyše ponúka priestor na umiestnenie vstavaných šatníkových skríň. Z druhej kúpelne zostalo len WC pre návštevy prístupné z predsiene. Prekvapí pracovná kója, jej nevýhodou môže byť azda iba umelé svetlo. Naopak, jej umiestnenie umožňuje úplné oddelenie sa od ostatného sveta. Ak vám v oboch riešeniach chýba trebárs komora či špajza, vedzte, že byt disponuje – tak ako to bolo pri niektorých starších panelákoch bežné – komorou na medziposchodí. Rodina si toto, dnes už zriedka videné riešenie architektov minulosti pochvaľuje.







Diera k susedom

95668


Diera k susedom

95671

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh interiéru panelák prestavba vizualizácia
Zdieľať článok

Diskusia