Doplnkové osvetlenie pomáha vytvoriť špecifické čaro interiéru

Doplnkové osvetlenie pomáha vytvoriť špecifické čaro interiéru

28. 09. 2005
Zdieľať

Doplnkové osvetľovacie prvky umiestnené v strope, na stenách, voľne stojace alebo zakomponované do ostatných architektonických prvkov interiéru, ako sú schodisko a stĺpy, prispievajú k vytvoreniu špecifickej individuálnej atmosféry v obytných priestoroch. Centrálny luster môžeme doplniť o vertikálne svetelné panely, valce, reflektory alebo stojanové lampy. Technický pokrok umožnil výrobu aj takzvaných dynamických typov svietidiel, pri ktorých možno programovať intenzitu a farebnosť svetla v čase, podľa nálady a potrieb rodiny a aj jej priateľov.

Na vytvorenie upokojujúcej atmosféry a pocitu útulnosti je vhodné tlmené svetlo, spojené s miestami s vyšším jasom. Svetlo by malo mať oranžový nádych (s nižšou teplotou chromatickosti, okolo 2 700 K). Z tohto hľadiska možno použiť žiarovku, ale aj žiarivku s teplým bielym farebným tónom. Vyššie teploty chromatickosti možno dosiahnuť len so žiarivkou. Pocitovo neutrálne je osvetlenie biele (teplota chromatickosti 4 000 K). Naopak, aktivizujúce je osvetlenie modrasté (teplota chromatickosti približne 6 000 K) – používa sa obzvlášť v kombinácii s denným svetlom na takzvané denné prisvietenie pri ponurom počasí a v tmavých miestnostiach.

Devätoro o doplnkovom osvetlení

1. Dôležitý prvok vzhľadom na pocitovú atmosféru.
2. Doplnkové osvetlenie mení celkové a čiastkové farebné vyhotovenie prvkov interiéru.
3. Pomocou svetla možno zdôrazniť, prípadne potlačiť vybraté architektonické prvky interiéru.
4. Doplnkové osvetlenie je súčasťou celkového svetelného výpočtu a schémy.
5. Doplnkové zdroje svetla sa vhodne využívajú na osvetlenie umeleckých diel a dekoratívnych prvkov interiéru.
6. Často možno využiť doplnkové osvetlenie ako nepriamy zdroj svetla – osvetlenie odrazom od ostatných prvkov interiéru.
7. Nový trend – osvetlenie meniace intenzitu a farebnosť v čase.
8. Pri navrhovaní osvetlenia interiérov je vhodné obrátiť sa na odborníka.
9. Dôležitou technickou a ekonomickou charakteristikou je spotreba energie.

Doplnkové stropné osvetlenie

Kombinácie rôznych typov osvetlenia v každej miestnosti ovplyvňuje subjektívne pocity obyvateľov a má veľký vplyv na vnímanie komfortu a pohodlia. Doplnkové stropné osvetlenie pridáva ďalšiu pocitovú extradimenziu.

Presvetlenie vertikálnej plochy

Vertikálne svetelné panely a paravány tvoria nielen dekoratívne priestorové predely či polopredely vymedzujúce rôzne zóny, ale sú aj zdrojom špeciálnych vizuálnych efektov, ktoré oceníme najmä pri posedení vo dvojici alebo s priateľmi.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: doplnkové osvetlenie dos
Zdieľať článok

Diskusia