Hrozienka vo farbe pálenej hliny

Hrozienka vo farbe pálenej hliny

30. 01. 2007
Zdieľať

Občas je na prvý pohľad všetko v poriadku. Podlahy aj omietky sú hotové, kozub stojí, tak ako mal, sedačka, koberec, nábytok... všetko, čo v izbe malo byť, je na svojom mieste, a predsa tu niečo chýba. Tentoraz čosi chýbalo obývačke. Bola taká pustá, bez iskry, bez života. Potrebovala trochu oživiť. Oživiť – to sa ľahko povie. Ale ako? Ak však viete ako, potom aj malý zásah môže znamenať veľkú zmenu.

Obývačku si v novom dome zariaďovali mladí manželia sami. Vybrali si moderné zariadenie, menili doplnky, skúšali obrazy, a výsledok nie a nie zapôsobiť tak, ako chceli. Pani Barbora vedela, že izbe s bielymi stenami a svetlou sedačkou by sa zišlo viac farieb. Ibaže nevedela, aké sa sem budú najlepšie hodiť a ako ich do izby dostať. Zdalo by sa – maličkosť. Ale keď vám k perfektnej obývačke chýba len maličkosť, človeka to hnevá ešte viac. A najhoršie je, že na takú maličkosť ani nemôžete volať architekta.


Hrozienka vo farbe pálenej hliny

77698

Našťastie pre nich nedávno navrhovala nejaké veci Jasna, a tak vedeli, komu môžu zavolať. „Všetko sa vybavilo iba formou konzultácie,“ hovorí Jasna. „Dom aj vkus majiteľov som už našťastie poznala, tak to bolo ešte jednoduchšie. Vedela som, že pani Barbora má rada tehlové obklady, tak sme sa dohodli na tehlovej stene. Bordová je dobrá voľba, pretože sa pekne hodí k maslovej aj zelenej, ktorú do izby vniesli impozantné kvety. Prišla som, porozprávali sme sa o farebnosti a priniesla som vzorky látok, z ktorých si pani Barbora vybrala. Na základe mojich rád potom všetko zariadili a vybojovali sami. A musím povedať, že to zvládli výborne,“ dodáva Jasna.

Hrozienka vo farbe pálenej hliny

77694


Hrozienka vo farbe pálenej hliny

77696

Predtým


Hrozienka vo farbe pálenej hliny

77697


Hrozienka vo farbe pálenej hliny

77699


Tehlová stena ako farebná dominanta je síce zaujímavý nápad, ale na to, aby bol celý interiér harmonický, aby plynul prirodzene, a neprevážil sa na stranu výraznej tehlovej plochy, treba, aby boli farby v priestore rovnomerne rozložené – ako hrozienka v koláči. Protiváhu obloženej stene robí okrem závesov aj kozub, ktorý stojí naproti nej. Domáci síce najprv nechceli, ale nakoniec sa dali presvedčiť a natreli ho nabordovo. Pomohli tým nielen miestnosti, ale aj kozubu. Predtým nenápadný a nesmelý, človek by si ho ani nevšimol, zrazu ožil a zo svetlej steny priam vyskočil.


K tehlovému obkladu zladili jemné bordové závesy, z rovnakej látky sú aj vankúše, ktoré perfektne ladia so smotanovou sedačkou. A izba je zrazu plná farieb, vzorov a štruktúr, svetiel a tieňov. “Ešte sem pribudnú nejaké obrazy a doplnky, ale to postupne,” dodáva pani Barbora. “Ešte sme nenašli tie pravé,” usmieva sa.


Hrozienka vo farbe pálenej hliny

77695


Hrozienka vo farbe pálenej hliny

77693


Je dobré, keď sa výrazný prvok v interiéri ešte niekde zopakuje – buď v menšej miere, alebo v malej obmene. Najmä veľké priestory sa tým pekne vyvážia. Tehlový obklad sa zopakoval na barovom pulte v jedálenskej časti veľkého obytného priestoru – predtým oddeľoval biely múrik kuchyňu s bielou linkou od jedálne s bielymi stenami, teraz sem vnieslo život niekoľko “hrozienok” vo farbe pálenej hliny – rustikálny obklad a jeme lesklé závesy.


“Domáci majú mierny, decentný štýl a zariadenie vyberali veľmi citlivo, parkety pekne zladili so skrinkami… Naozaj potrebovali len trochu postrčiť,” hovorí s úsmevom Jasna. “Našťastie zvolili kvalitný obklad z pálenej hliny, nie betónovú napodobeninu. Rozdiel v cene je síce výrazný, ale keď treba obložiť len jednu stenu, určite to stojí za to. Tehla je totiž živý materiál a jej vzhľad sa nedá dokonale napodobniť. Nikdy to nie je celkom ono.”

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: jasna nápad obývacia izba
Zdieľať článok

Diskusia