Je naozaj nereálne prerobiť dvojizbový byt na trojizbový so samostatnou kanceláriou? Premena, ktorá vám otvorí oči!
Na začiatku bol byt s rozlohou 70 metrov štvorcových na 4. poschodí povojnového obytného bloku v Berlíne. Mal dve spálne, uzatvorenú kuchyňu a malú obývačku. Okrem toho chodby a rôzne zákutia, ktoré zbytočne pohlcovali približne 15 metrov štvorcových. Majitelia si želali premeniť tento 2-izbový byt na 3-izbový so samostatnou kanceláriou. Myslíte, že je to nereálne?
Staršie mestské byty v Berlíne sú väčšinou zaraďované do jednej z dvoch kategórií: ako „Altbau“ alebo „Plattenbau“. „Atlbau“ je klasická architektúra z konca 19. storočia s vysokými stropmi, hrubými nosnými stenami, mnohými chodbami a priechodmi. „Plattenbau“ je povojnový obytný blok s racionálnymi a pravidelnými tvarmi.
Ak je potrebné rekonštruovať tieto byty, lepšie sa architektom pracuje s „Plattenbau“, pretože zvyčajne nie sú v priestoroch žiadne štrukturálne steny. Príležitosť na rekonštrukciu „od podlahy“ a podľa predstáv majiteľov.
Fasády z troch strán
Byt, ktorého rekonštrukciu zverili majitelia do rúk francúzskeho architektonického štúdia l’atelier, Nomadic Architecture Studio je typu „Plattenbau“. Nachádza sa na 4. poschodí povojnovej budovy na konci bloku. Z tejto polohy plynula jeho jedinečnosť, ktorá môže byť výhodou, ale aj nevýhodou: z troch strán ho ohraničujú fasády, a to zo západu, východu a juh.
Premena „mono“ na „multi“
Mnoho súčasných rekonštrukcií rieši problém premeniť uzatvorené priestory s jednou jedinou funkciou na priestory multifunkčné. Dnes si majitelia nehnuteľností veľmi dobre uvedomujú, že mať izbu len na nejakú konkrétnu aktivitu, ktorú robíte pár minút denne alebo ani to nie, je zbytočný luxus. Priestor sa dá využiť omnoho lepšie. To bolo hlavným zámerom i pri projekte „Ettaler“. Cieľom architektov bolo vytvoriť byt s centrálnym a otvoreným „katalyzátorovým“ priestorom, ktorý bude tvarovaný sériou doplnkových programov.
Domáce námestie obklopujú súkromné izby
Výsledkom práce tímu architektov je „domestikované námestie“ (ako ho sami nazývajú), okolo ktorého sú umiestnené menšie monofunkčné miestnosti. Námestíčko, v rámci ktorého je kuchyňa, jedálenský kút, obývačka a dokonca aj priestor s hojdačkou, obklopujú vstupná hala, pracovňa, súkromná chodba s hygienickým zázemím, hosťovská izba a lodžia. Zo všetkých je priamy prístup na „centrálne námestie“ a navzájom sa dopĺňajú rôznymi rozhraniami a vzťahmi.
Liaty betón, drevené priečky, MDF dosky aj kov
Autorom projektu nemožno uprieť poriadnu dávku nápadu, vtipu, ľahkosť a hravosť, s akou k riešeniu krkolomného zadania pristúpili. Aby celá dispozícia nepôsobila komplikovanie, zložitosť zjemnili spôsobom použitia jednotlivých materiálov. Horizontálne plochy sú zvýraznené sivým liatym betónom, priečky sú z dreva a MDF dosiek lakovaných načierno, pozdĺžne línie sú z kovového materiálu (nerez, hliník) a z polykarbonátu.
Za povšimnutie stojí, ako sa podarilo vniesť prirodzené svetlo do chodbičky s domácou kanceláriou – vyrezaním mapy do drevenej priečky. Aj polykarbonát, z ktorého sú posuvné dvere oddychovej (hosťovskej) miestnosti či dvierka kuchynskej linky prepúšťa denné svetlo.
Byt Ettaler
Architektonický ateliér: l’atelier, Nomadic Architecture Studio
Autori: Pierre Escobar, Lucas Jalife, Candelaria Gomez Smurra
Lokalita: Berlín, Nemecko
Plocha: 70 m2
Realizácia: 2021
Rozpočet 120 000 €
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: l’atelier, Nomadic Architecture Studio