Zdroj: Flera

Vonkajší byt? Aj tak by sa dala nazvať krásna záhrada s kuchyňou, ktorá rozšírila obytný priestor bytovky

08. 04. 2022
Zdieľať

Rozšírenie obytného priestoru v neštandardnej bytovke poskytol „vonkajší byt”, ktorého súčasťou je aj azda najkrajšia „miestnosť“ z celého domu – so stropom z modrého neba.

Tri zelené miestnosti

Pomerne úzku terasu/záhradu (cca 100 m2) sa podarilo rozdeliť na tri funkčné zóny: obývaciu časť s kuchyňou, ambientný kútik s lavicou schovaný za muchovníkmi a detský kútik s pieskoviskom. Všetky časti dopĺňa hustá zeleň, ktorá zároveň slúži ako oddeľovací prvok jednotlivých „zelených miestností“. Rastliny zjemňujú aj prísne steny susedných domov.

Moderná vonkajšia záhrada s kuchyňou

Vonkajšia kuchyňa je vybavená linkou s korpusom z betónu, ktorému nevadia výkyvy teplôt ani dážď. Sám osebe pôsobil príliš tvrdo, a tak ho doplnili dubové dvierka. V strede linky je plynový gril, ktorý dopĺňajú odkladacie plochy a dostatočný úložný priestor v skrinkách. Zdroj: Flera

Dôležité detaily

Terasa/záhrada je sčasti krytá pergolou, ktorá má strechu z bezpečnostného skla. Zaistila sa tak ochrana pred dažďom a zároveň sa zabráni prenikaniu hluku do bytov na vyšších poschodiach. Tienenie pergoly má automatické ovládanie.

Prečítajte si tiež
K modernej novostavbe pri Bratislave pribudla divoká záhrada, ktorá krásne zapadá do okolia

Na chodníky boli použité veľkoformátové betónové dlaždice. Drevené šľapáky príjemne zjemňujú tvrdý dojem spevnených plôch, vedú kroky a pohľady záhradou a príjemne prepájajú terasu so zvyškom priestoru. Celá záhrada je vybavená automatickou závlahou, ktorá má niekoľko okruhov. Každodennú zálievku potrebuje trávnik, menej vody vyžadujú muchovníky, nádoby na strešnej záhrade a štrkové záhony.

Moderná vonkajšia záhrada s kuchyňou

Spevnená plocha terasy plynule nadväzuje na obývaciu časť domu. Je vyrobená z masívneho duba bez drážok na lícovej strane a je osadená na konštrukcii z hranolov v štrkovom lôžku. Na želanie majiteľov vznikol aj vonkajší trávový koberec. Zdroj: Flera

Majitelia sa radi obklopujú kvalitnými a vkusnými vecami, zároveň sa neboja výrazných farieb a neobvyklých tvarov. Veľké farebné žiarovky dodali priestoru mladistvý šmrnc.

Tri otázky pre architektku

Aké bolo zadanie majiteľov? 

Vonku mal vzniknúť ďalší „byt“ – multifunkčný priestor, ktorého srdcom bude záhradná kuchyňa. Ďalšou požiadavkou bolo vytvoriť priestor pre
deti – dočasné pieskovisko, kým nevyrastú. Keďže sa záhrada/ terasa nachádza pri bytovom dome, bolo nutné sa dôrazne oddeliť od susedov zhora i zo strán.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

Čo bolo treba zohľadniť pri návrhu? 

Úzky priestor, ktorý mal splniť mnoho funkcií – obývačku na párty, súkromie, vonkajšiu detskú „izbu“, kuchyňu, zeleň, dizajn… Aj keď priestor pôsobí ako záhrada, ide o terasu – svahovitý terén pozemku vyniesol záhradu na prvé poschodie. V niektorých častiach bolo preto nutné dobre prepočítavať statiku.

Ako ste vyriešili želania majiteľov? 

Priamo na obývačku nadväzuje luxusná vonkajšia kuchyňa s prípravovňou. Je zastrešená a automatické tienenie umožňuje používať ju aj v zlom počasí. Zobytneniu priestoru pomohol aj „lesík“ z viackmenných muchovníkov – na jar pekne kvitnú, ich sladké plody chutia deťom a hodia sa do studených nápojov i na pečenie koláčov.

Moderná vonkajšia záhrada s kuchyňou

Farebné žiarovky si našli svoje miesto aj vo výklenku, kde architekti umiestnili z jednej strany záhradnú pohovku s veľkým ružovým kvetináčom a z druhej malý okrúhly stolík s bielymi plastovými stoličkami v štýle „Eames“. Zdroj: Flera

Profil

MAJITELIA

Mladá rodina s dvomi deťmi

ZÁHRADA

Na úzkej terase v úrovni 1. poschodia, s plochou 100 m2, Praha

AUTORI

Ferdinand Leffler a Kateřina Svobodová v spolupráci s ateliérom Flera, flera.cz

Pripravila: Miroslava Maceková

Foto: Ateliér Flera

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: letná kuchyňa návrh záhrady plánovanie záhrady vonkajšia terasa záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia