Zdroj: Adrià Goula

Z malého, tmavého a členitého bytu spravili otvorený svetlý domov s originálnou kúpeľňou

18. 05. 2021
Zdieľať

Pár, ktorému už deti „vyleteli z hniezda“ chcel premeniť byt, v ktorom spolu vyrastali. Túžili mať veľkorysý priestor, kde si vychutnajú ďalšiu fázu svojho života.

Holandskí architekti z ateliéru COFO architects sú známi výrazovo silnými konceptmi, ktoré vkladajú do čistých architektonických riešení. Ich projekty nemajú jednoznačný rukopis, pretože vždy vychádzajú z individuálneho kontextu stavby a lokality. Výsledkom sú ambiciózne riešenia, na ktorých sa podieľa celý kolektív tvorcov. Pozrite si, ako premenili pôvodne neveľký, a najmä tmavý byt.

Prečítajte si tiež
Štýlový a zaujímavý interiér aj v malom byte? Garsónka vo farbách roka 2021 vás o tom presvedčí

Z tmavej a členitej domácnosti mal vzniknúť domov plný svetla a farieb. Každý priestor je po premene funkčne odčlenený, pritom celková dispozícia je otvorená. Napriek otvoreniu priestorov zostávajú dôležité aj intímne zóny.

Multifunkčná skriňa v strede bytu

Základné materiály dopĺňa pokojná béžová kuchyňa a svetlozelená stena, ktorá oddeľuje dennú a nočnú zónu bytu. Zdroj: Adrià Goula

Multifunkčná stena má aj estetický význam

Vchod do bytu pôvodne tvorila nepraktická úzka chodba. Architekti sa ju rozhodli zjednotiť s kuchyňou a obývacou izbou. Napriek tomu, že sú tieto funkcie spojené do jedného veľkorysého priestoru, každá oblasť si vďaka výraznej dlažbe zachováva svoj vlastný charakter.

Najvýraznejším prvkom interiéru a nosnou ideou premeny je však robustná skriňová stena umiestnená uprostred dispozície. Je zároveň praktickým, ale aj estetickým prvkom.

Kúpeľňa v strede bytu

Otvory do kúpeľní sú vyplnené textúrovaným sklom, čo spolu s intenzívne modrým obkladom kúpeľní vyvoláva efekt miesta naplneného vodou. Zdroj: Adrià Goula

Textúrované sklo a modrý obklad

Nápadná stena má tvar písmena L a obklopuje dve kúpeľne uprostred bytu, tak organizuje dispozíciu. Okrem farebne zvýraznených úložných priestorov – vrátane vešiakovej steny a knižnice na druhom konci, obsahuje presklené výrezy, ktoré privádzajú ranné slnečné lúče priamo do kúpeľní. Nie je to však len „obyčajné“ svetlo.

Prečítajte si tiež
Nalaďte byt do modra: Modrobiela kombinácia je tento rok TOP!
Presklenné miesta v kúpeľni

Zaujímavý efekt však vidíte aj zvonku, zo strany kuchyne či obývačky – najmä, ak v kúpeľni niekto je. Vyzerá to tak, akoby ste sa pozerali pod vodnú hladinu bazéna.  Zdroj: Adrià Goula

Otvory do kúpeľní sú vyplnené textúrovaným sklom, čo spolu s intenzívne modrým obkladom kúpeľní vyvoláva efekt miesta naplneného vodou. Kontrast medzi modrými dlaždicami a podlahou v pieskovej farbe v interiéri zrkadlí neďaleké Stredozemné more.

Výsledkom je jedinečný zážitok z kúpania i sprchy. Zaujímavý efekt však vidíte aj zvonku, zo strany kuchyne či obývačky – najmä, ak v kúpeľni niekto je. Vyzerá to tak, akoby ste sa pozerali pod vodnú hladinu bazéna.

Modrá kúpeľňa s bielou

Kontrast medzi modrými dlaždicami a podlahou v pieskovej farbe v interiéri zrkadlí neďaleké Stredozemné more. Zdroj: Adrià Goula

Dub, breza, dlaždice z cementu

Vďaka dôkladnej voľbe farieb, materiálov a nábytku sa môže celý byt pochváliť útulnosťou a pocitom harmónie. Autori premeny použili dva druhy dreva – olejovaný dub a svetlú brezu. Skombinovali ich so sýtozelenými cementovými dlaždicami.

Prečítajte si tiež
Kreatívna rekonštrukcia bytu s nepraktickou dispozíciou: Nika na spanie namiesto spálne

Základné materiály dopĺňa pokojná béžová kuchyňa a svetlozelená zelená stena, ktorá oddeľuje dennú a nočnú zónu bytu. Vítaný kontrast a oživenie prinášajú jasné základné farby výklenkov v skriňovom boxe: zelená, červená, modrá.

Chodbička s výraznou dlažbou

Autori premeny použili dva druhy dreva – olejovaný dub a svetlú brezu. Skombinovali ich so sýtozelenými cementovými dlaždicami. Zdroj: Adrià Goula

M&I Apartment

Architektonický ateliér: COFO architects

Plocha: 110 m2

Lokalita: Sabadell, Španielsko

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Adrià Goula

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dubové drevo kúpeľne modrá Multifunkčný nábytok otvorený priestor
Zdieľať článok

Diskusia