Zdroj: Tim Van de Velde

Jednoizbový byt pre päťčlennú rodinu? Presvedčíme vás, že je to možné!

12. 02. 2021
Zdieľať

Malé byty, ktoré majú slúžiť viacčlenným rodinám, potrebujú precízne využitie každého milimetra. V aktuálnej situácii návrhy takýchto interiérov sťažuje aj fakt, že mnohí trávime doma celé dni, kde zároveň pracujeme, učíme sa, varíme, oddychujeme. Toľko funkcií dostať do jedného malého priestoru je priam nemysliteľné. Alebo?

Architekti zo štúdia „l’atelier, Nomadic Architecture Studio“ za posledné tri roky pracovali na dizajne viac ako 40 malých apartmánov v Paríži. Na základe skúseností dokážu riešiť takmer neriešiteľné zadania. Jedným z nich je tento byt, v ktorom je na jednu osobu len 10 metrov štvorcových.

jednoizbový byt pre 5 ľudí

Zdroj: Tim Van de Velde

Jednoizbový byt a päť ľudí

Starý byt na juhu Paríža si majiteľ kúpil len nedávno a hľadal architektov, ktorí by jednoizbový byt premenili na domov pre päťčlennú rodinu (pár a tri deti vo veku 18, 15 a 7 rokov). O spoločnosti l’atelier sa dozvedel z internetu a dúfal, že vzhľadom na skúsenosti  v optimalizácii malých priestorov budú schopní čeliť aj tejto výzve.

Prečítajte si tiež
Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave
variabilná sedačka v jednoizbovom byte

Zdroj: Tim Van de Velde

Svetlo a vysoký strop

Diagnostika bytu ukázala, že celkový pôdorys je takmer štvorcový – čo bolo jeho výhodou. Ďalšou výhodou bolo, že každý priestor má dostatok prirodzeného svetla. Tretím pozitívom, bez ktorého by túto premenu nebolo možné realizovať, bol strop vo výške tri metre. To znamenalo príležitosť na členenie bytu aj do výšky. Jediným obmedzením sa nakoniec ukázala nosná stena, ktorá vedie po celej šírke bytu. Našťastie mala tri otvory, ktoré umožnili prietok medzi oboma stranami dispozície.

kuchynská linka z borovicového dreva

Zdroj: Tim Van de Velde

Výklenky na spanie

Najväčšiu časť po rekonštrukcii tvorí obývací priestor, ktorý autori viedli spredu dozadu budovy. Tak sa im podarilo využiť ranné i večerné svetlo. V rámci tejto zóny vytvorili otvorené podpriestory, kuchyňu a jedáleň na jednej strane a obývačku na druhej strane. Vchod do bytu sa stal súčasťou dennej zóny, je na križovatke dvoch podpriestorov.

priestor na spanie v jednoizbovom byte

Zdroj: Tim Van de Velde

Bolo potrebné vyriešiť problém detských izieb a hygienického zázemia. V izbe pre chlapcov vytvorili dva výklenky na spanie, každý je vysoký jeden meter. Jeden sa nachádza nad kúpeľňou a druhý pod spálňou staršej dcéry. Tá je prístupná po schodisku v obývacej izbe.

Prečítajte si tiež
Ideálne riešenie do malých bytov? Multifunkčná kocka v priestore

Premenlivý v čase

Keďže dve staršie deti sa pravdepodobne čoskoro osamostatnia, museli architekti rátať aj s tým, aby sa byt vedel prispôsobiť zmeneným podmienkam. Riešenie spočívalo v zahrnutí niekoľkých pohyblivých priečok. Keď dve najstaršie deti odídu, rodičovská spálňa sa odstráni a vytvorí sa väčšia obývacia izba. Nakoniec, keď z domu odíde aj najmladší chlapec, dve zvyšné spálne sa spoja, aby vznikla veľká rodičovská spálňa.

výklenok v jednoizbovom byte

Zdroj: Tim Van de Velde

Hlavný materiál? Borovicové drevo z Poľska

Celý interiér dostal zaujímavý charakter vďaka použitiu svetlého borovicového dreva z Poľska s výrazným jednotným vzorom. Aby byt pôsobil priestrannejšie, architekti použili tento materiál aj na všetky dvere a okná. Svetlé borovicové drevo si všimnete tiež na podlahe, optimalizuje prirodzené svetlo.

Prečítajte si tiež
Malý domček so všetkým potrebným, ktorý si vie postaviť aj zručnejší laik

Byt Michelet

Architektonický ateliér: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Lokalita: Paríž, Francúzsko

Plocha: 50 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Tim Van de Velde

Zdroj: v2com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty jednoizbové byty malý byt variabilný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia