Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Ideálne riešenie do malých bytov? Multifunkčná kocka v priestore

04. 02. 2021
Zdieľať

Malé bytíky sú pre architektov vždy výzvou. Moderné riešenia však ukazujú, že ani v priestore menšom ako 50 metrov štvorcových nemusí nič chýbať. Vložením novej hmoty na perfektne zvolené miesto vznikne viacero funkčných priestorov.

Takto uvažovali aj architekti, ktorí rekonštruovali maličký byt v madridskej štvrti Arganzuela. Prvoradou výzvou bolo vyšpekulovať, ako premeniť jednu domácu izbu bez deliacich priečok tak, aby spĺňala funkcie minibytu.

„Hlavným cieľom bolo dosiahnuť prirodzený a plynulý pohyb okolo dohodnutých alebo spontánnych orientačných bodov. Ten vychádza skôr zo vzťahov medzi telom a priestorom, ako z uloženia stien a dverí,“ vysvetľujú tvorcovia návrhu.

Multifunkčná kocka v priestore

V kocke sú sústredené všetky vlhké funkcie. Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Vodu sústredili do centra bytu

Najskôr bolo potrebné vybúrať každú priečku, ktorá delila i tak neveľký priestor na ešte drobnejšie celky. Ďalšou úlohou bolo vytvoriť funkčné zóny bytu. Podarilo sa to vďaka „kocke“, ktorú architekt vložil do samotnej otvorenej dispozície. V nej sú sústredené všetky vlhké funkcie – vo vnútri je toaleta, sprcha, zvonku kuchynská linka, práčka.

Prečítajte si tiež
Malý byt na prízemí získal výhody rodinného domu!

Špeciálne prostredie a nové prepojenia vznikli vďaka pootočeniu centrálnej hmoty o 10 stupňov, takže nie je rovnobežná s obvodovými stenami, ani kolmá na ne. Toaleta sa nachádza v najintímnejšej časti miestnosti, sprcha nepriamo nadväzuje na dvere spálne. Spálňa je v najodľahlejšej časti bytu.

Vnútro kocky so sprchovacím kútom

Vnútro kocky so sprchovacím kútom. Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Pôvodné textúry a materialita, ale aj biely cement

Zaujímavým riešením je tiež trojuholníková plošina nad vchodom do bytu, ktorá slúži ako úložný priestor a zároveň zdôrazňuje funkciu vstupu. Minulosť bytu nezostala úplne zmazaná. Architekt ponechal pôvodnú materialitu a textúry. V protiklade s vysoko aktuálnymi riešeniami a prvkami odrážajú plynúci čas.

Zvonku kocky je kuchynská linka aj práčka.

Zvonku kocky je kuchynská linka aj práčka. Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Na stenách a strope zostali všetky pôvodné textúry, okrem tých, ktoré boli obložené sadrokartónovými doskami a izoláciou. „Jazvy“ po demolácii priečok sú natreté bielou farbou. Na vnútornom a vonkajšom povrchu centrálnej hmoty si všimnete dva druhy povrchových úprav z bieleho cementu, ktoré vytvárajú rôzne odtiene.

Prečítajte si tiež
Malý a prispôsobivý byt pre troch? Pozrite, ako sa vie meniť!

Apartment Palos

architektonický ateliér: fama (sss)
hlavný architekt: Jorge Borondo
lokalita: Madrid, Španielsko
plocha: 47,5
realizácia: 2020
rozpočet: 35 000 eur

Sabína Zavarská
Foto: Alberto Amores / Amores Pictures

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty malá kúpeľňa malý byt minibyt moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia