Zdroj: Jiří Hurt

Kúpila si rodinný dom na dedine a naplnila ho harmóniou

29. 07. 2020
Zdieľať

Interiérová dizajnérka a štylistka Zuzana Kaščáková si kúpila dom na dedine a naplnila ho harmóniou. Mali sme možnosť prežiť s ňou pár hodín nad šálkou výborného čaju a čokoládovými mafinmi, pri rozprávaní plnom pozitívnej energie a nadšenia. Kúsok tej nálady sme si odviezli domov a snáď sa nám podarí odovzdať ju aj vám.

Zuzka je živel. Krásna, milá, energická a jednoznačne veľmi pracovitá rusovláska nás srdečne privítala a pozvala do úžasne zariadeného domu, ktorý nás postupne očaroval jednoduchosťou a pohodou.

Stĺpové kachle v obývacej izbe

Stĺpové kachle, aké možno často vidieť v severských interiéroch, pochádzajú pôvodne z našich končín. Zuzka si nimi splnila sen a má z nich nielen veľkú radosť, ale aj doma príjemne teplučko. Zdroj: Jiří Hurt

Tento pocit bol tým výraznejší, čím viac sme sa obzerali okolo, hodnotili nábytok a kochali sa perfektne zladenými dekoráciami. Za oknami bolo nevľúdne, no vnútri stál veľký dubový stôl a na ňom misa s hortenziami a vrelosť, akú poskytuje len s láskou vytvorený domov. Rozhovor plynul ako voda a takmer nebolo potrebné pýtať sa. Zuzka má vo veciach jasno a rada sa o svoje skúsenosti podelí.

Prečítajte si tiež
Severská elegancia a vidiecky šarm: Jednopodlažný dom na Spiši vo vlastnej réžii
bývanie vo vidieckom štýle

Do kuchyne odporúča dizajnérka jednoduchú neutrálnu linku a touto radou sa vo vlastnom dome aj sama riadila. Zdroj: Jiří Hurt

Zuzka, vy máte nielen krásny domov, ale navrhujete interiéry aj pre iných. Ako ste sa dostali k interiérovému dizajnu?

Lásku k útulnému bývaniu mám po mamke. I keď som vyrastala v bytovke s unifikovanou umakartovou kuchyňou, aké sa za komunizmu stavali na dedine pre mladé rodiny, bolo to u nás iné. Mamka to tam dokázala zabývať, ozdobiť. Ja som si odmalička zariaďovala svoju izbičku, a keď som v štrnástich išla na internát, nesťahovala som sa len ja a oblečenie, ale viezla som si aj svoju deku, vankúšiky a onedlho aj nočný stolík. Po strednej škole som stretla svojho prvého muža. Mal podlahové štúdio, tak som začala pracovať uňho a začala som ľuďom radiť s výberom. Neskôr sme si s druhým mužom prerobili starú hospodársku usadlosť, kde sme si to naozaj vypiplali. Keď som dala fotku interiéru na nejaké fórum o bývaní, ľudia reagovali, páčilo sa im to, pýtali sa a chceli rady. Z usadlosti sme sa časom presťahovali, znova sme dom prerábali a opäť mal veľký úspech, i keď bol úplne iný.

Myslím si, že keby ľudia premýšľali o tom, ako si tvoria domov, nemali by psychoterapeuti toľko práce. Pretože prostredie, v ktorom žijete, priamo ovplyvňuje vaše rozpoloženie, nálady, váš život. Čas, ktorý trávite doma, je dôležitý a je dobré, keď je vám tam fajn.

V tom čase som pracovala vo firme, ktorá vyrábala dekoratívnu kozmetiku, ale interiéry sa ku mne stále vracali. Keď sa pred tromi rokmi môj muž zabil, nedokázala som si predstaviť, ako skĺbim prácu so starostlivosťou o Bertíka. Bola som na dne, ale zároveň asi aj v nejakom šoku, a tak som sa rozhodla, že sa začnem naplno venovať e-shopu a navrhovaniu interiérov. Iconioo pre mňa nie je len neosobný e-shop, ale som to ja – zákazníci sa so mnou môžu poradiť o všetkom, čo si chcú kúpiť, s väčšinou z nich sa poznám a tykáme si. Aj práca na návrhu interiéru je otázka dôvery. Interiéry sú moja srdcová záležitosť, moja láska. Nenavrhujem len ďalší interiér, ale vytváram pre niekoho domov.

Pre mňa je najväčšia odmena to, keď sa majitelia neskôr ozvú a povedia: tak teraz sme tu konečne doma. Samozrejme, mám nejaký rukopis, ale vždy chcem, aby mal priestor niečo zo svojich majiteľov, ich obľúbené veci, niečo, čo pre nich znamená spomienky.

bývanie vo vidieckom štýle

Aj v Zuzkinej spálni na poschodí vládne vzdušnosť a harmónia. Rovnako ako zvyšok domu je zariadená jednoducho a dekorovaná zaujímavými doplnkami. Zdroj: Jiří Hurt

Čím sa pri zariaďovaní riadite a čo by ste poradili iným?

Doma zariaďujem intuitívne. Často hýbem s nábytkom, premiestňujem veci a skúšam, kde budú vyzerať najlepšie. U seba doma nemám vždy úplne jasnú predstavu o výsledku, ale vždy mám jasno v tom, aká bude cesta k nemu. Inak ale odporúčam čo najjednoduchší základ. Pokojne biele steny a hoci aj pol roka alebo rok bývať. Potom niekam zavesíte obraz, dodáte farby v dekoráciách, vypozorujete, kedy a kam dopadá denné svetlo a lepšie sa tak rozhodnete pre farebnosť stien. V dome to nebýva taký problém, no v byte treba, samozrejme, riešiť odkladacie priestory a skĺbiť praktické s estetickým. Vstavané skrine však veľa vyriešia a obývačka potom môže ostať vzdušná, neprepchatá nábytkom. V kuchyni som za jednoduchú, neutrálnu linku.

V interiéri je dôležitý jeden spájajúci prvok, ktorý sa v mnohých variantoch objavuje v celom dome alebo byte. Veľa ľudí si to hneď nevšimne, ale práve to dodáva priestoru harmóniu.

Ľudia mi píšu, že mám stále upratané, ale to je práve tým neutrálnym základom a zladenými doplnkami. Občas ale urobím rada aj krok bokom. U mňa je to napríklad chladnička, po ktorej som túžila, alebo maľovaný hrnček, aký by ste v minimalistickej kuchyni nečakali. Ako som hovorila, nie je zlé si priestor zažiť a zariaďovať ho postupne. Zistiť, kde by sa vám hodila odkladacia plocha, ako sa budú doma pohybovať deti alebo zvieratá a usporiadať veci tak, aby im nič neprekážalo… Tiež som za to, aby sa ľudia vykašlali na provizóriá typu kúpim si túto skriňu, aj keď sa mi vlastne nepáči, a keď našetrím, kúpim si lepšiu.

detská izba v prírodnom štýle

Bertíkove kráľovstvo nezaprie mamkinu ruku. Zuzka však hovorí, že aj on má rád jednoduchosť a prírodný štýl. Zdroj: Jiří Hurt

Čo by ste odkázali tým, ktorí by radi bývali pekne, ale boja sa do zariaďovania pustiť?

Nebojte sa počúvať intuíciu a nesnažte sa veci kopírovať. Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Myslím si, že keď ľudia nemajú vkus, aj tak nespoznajú, že to nie je dobré, a keď ho majú, tak intuitívne dokážu zariadiť priestor pekne a harmonicky. Maximálne šliapnu vedľa, pretože nemajú vyhranený štýl, ešte sa nenašli a potrebujú trochu viesť. Niekedy môže byť ťažšie dobre vyriešiť dispozíciu, niekedy nám chýba predstavivosť a to správne videnie. Ak je to tak, je lepšie sa držať osvedčených pravidiel a príliš neexperimentovať. To ale neznamená, že sa máte prestať hrať. Je to ako s módou, to je tiež taká hra. Hra, ktorá musí tešiť. Ak vás to stresuje, potom je lepšie nechať rozhodnúť niekoho za vás.

Prečítajte si tiež
Jednopodlažný dom pri Leopoldove vyniká pôsobivou vidieckou atmosférou (VIDEO)

Profil

Nehnuteľnosť

zrekonštruovaný rodinný dom v obci neďaleko českého mesta Poděbrady

Majiteľka

Zuzka je interiérová dizajnérka, štylistka, blogerka a milujúca mama desaťročného Bertíka. Svoju domácnosť zdieľa aj s celým zverincom – zlatým retrieverom Rockym, sučkou plemena tosa inu Barunkou, kocúrom Matesom a mačkou Garfieldkou. Zuzku môžete sledovať na www.iconioo.cz a na www.instagram.com/zuzana_iconioo.

Interiérová dizajnérka Zuzana Kaščáková

Interiérová dizajnérka Zuzana Kaščáková Zdroj: Jiří Hurt

Text: Martina Paulová

Foto: Jiří Hurt

Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérový dizajn vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia