Tradičná vidiecka chalúpka s gánkom v Šariši poskytuje rodine pokojné víkendové útočisko

Tradičná vidiecka chalúpka s gánkom v Šariši poskytuje rodine pokojné víkendové útočisko

Galéria (19)
Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková
04. 09. 2023
Zdieľať

Príjemná chalúpka v dedine zapísanej do zoznamu UNESCO má len dve izby a tradičný gánok. Interiér si žiadal praktické úpravy, ktoré letovisku veľkej rodiny zároveň prinavrátili vidiecky šmrnc.

Tradičná chalupa s gánkom, aký mávajú vidiecke domčeky, je letným bývaním pre pár vo vyššom veku s množstvom vnúčat. V interiéri sú prakticky len dve izby, ak nerátame kuchyňu. Stále v nich pribúdali postele, aby sa tu mohlo vyspať čo najviac vnučiek a vnúčikov.

Výsledok však nebol práve najestetickejší. Domáci preto oslovili interiérovú dizajnérku Odette Kmeť Fedorovú, ktorá chalúpku vo svahu zmenila na nepoznanie.

Z tmavých izieb sú dnes svetlé

Zadanie znelo, aby interiér chalupy zostal čo najkrajší, ale aby sa tu zároveň mohlo vyspať čo najviac ľudí. Preto je tam i dnes veľa postelí. Niektoré sú zamaskované ako pohovka či gauč a dajú sa ešte roztiahnuť.

Z pôvodných prvkov zostali závesy, ktoré si vybrala pani domáca a mala k nim silný vzťah. Sú v nežnom vidieckom štýle. Na strope sa zachovali staré trámy. Kedysi bol nad nimi drevený strop zo starých dosiek, ktorý bol síce pekný, ale v izbách znásoboval tmu, a tá bola už aj vzhľadom na malé okná kritická.

Biely strop a drevené trámy v interiéri tradičnej vidieckej chalupy

Biely strop so zabudovaným bodovým osvetlením vyčaroval dostatok svetla. Predtým boli izby veľmi tmavé. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

„Keďže chalupa má maličké okienka a ešte aj gánok, dovnútra sa dostáva veľmi málo svetla. Potrebovali sme rozžiariť priestor. Preto sme zvolili biely strop so zabudovaným bodovým osvetlením, ktoré rovnomerne presvetlí izby,“ zdôrazňuje jednu zo základných zmien dizajnérka.

Zaujíma vás, ako vyzerala chalupa pred premenou? Fotografie nájdete v galérii

Nábytok od majstra stolára

Podlaha zostala pôvodná, ale takmer všetok nábytok je nový – na mieru ho z masívneho smrekového dreva vyrobil zručný stolár Zoltán Ruman.

„Jeho práca je veľmi precízna. Robil aj vyrezávania, ktorými som chcela ozvláštniť postele, zásuvky a skrine a zároveň jemne načrtnúť nadväznosť na tradičný vidiecky štýl. Tieto výrezy však majú aj praktickú funkciu vetrania. Keďže staršie chalupy sú zvyčajne dosť vlhké, skrine sme zozadu riešili ako mriežkované, a teda sa dobre prevetrávajú. Všetok nábytok je na nôžkach – opäť z dôvodu prevzdušnenia. Domáci si ponechali akurát jednu manželskú posteľ,“ opisuje detaily Odette.

Nábytok a textílie vo vidieckom štýle v interiéri chalúpky v Šariši

Zaujímavým detailom je čokoládovohnedý zamatový vankúš s ručnou výšivkou (na posteli vpravo). Pôvodne to bol obraz, ktorý dizajnérka kedysi dávno kúpila v secondhande v Anglicku. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Nové úložné priestory pribudli aj v chodbičke, cez ktorú sa vychádza na terasu. Nakoniec bolo treba využiť každý milimeter. Mimochodom, terasa vznikla už dávnejšie rozšírením gánku.

Keďže je malebná dedinka, kde chalupa stojí, zapísaná v zozname UNESCO, majitelia úpravu riešili v spolupráci s pamiatkarmi. Len vďaka dobudovanému predsadeniu vznikol priestor, kde môžu aj sedieť. Pôvodný gánok bol na tento účel priúzky.

Priestor chodbičky s úložným priestorom vo forme nábytku vo vidieckom štýle

Nakoniec bolo potrebné využiť každý milimeter, preto nové úložné priestory pribudli aj v chodbičke, cez ktorú sa vychádza na terasu. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Závesy ako inšpirácia premeny

Dôležitú úlohu v interiéri zohrávali aj textílie, ktoré sú vo vidieckom štýle ešte dôležitejšie ako pri iných.

„Viem si predstaviť navrhnúť aj modernú vidiecku chalupu, ale v tomto prípade sme už boli nastavení na tradície. Celé zariadenie a farebnosť som prispôsobila závesom, ktoré tu pani domáca mala a ktoré sú jej blízke. Doplnili sme pásikavé tkaniny, nech to nie je úplne prekvetinkované,” vysvetľuje dizajnérka.

Prečítajte si tiež
Foodblogeri našli šťastie v chalupe medzi vínnymi pivnicami. Hodinky tam nepotrebujete

A dopĺňa: Keďže sme potrebovali dovnútra umiestniť veľa možností na spanie, rozhodli sme sa niektoré kusy nafarbiť. Keby všetky mali prirodzenú farbu dreva, výsledok by bol fádny a vyzeralo by to ako v stodole. Zelenú a červenú farbu na nábytok sme zobrali zo závesov. Výsledný efekt je svieži, harmonický a nenudí.“

Zelená lavička a piecka vo vidieckej kuchyni

Lavička v kuchyni dostala sviežu zelenú farbu, čím oživila celú miestnosť a zároveň ju prepojila. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Ak chce dizajnér alebo architekt priniesť skvelý výsledok, potrebuje dosiahnuť zhodu s majiteľom, respektíve so zákazníkom. Odette Kmeť Fedorová si v tomto prípade nemôže majiteľov vynachváliť: „Pracovalo sa mi s nimi veľmi dobre. Moju prácu už poznali, jednoducho mi zadali úlohu a nechali ma tvoriť. Myslím, že zladení sme boli už v úvode premeny interiéru.“

Vidiecka chalupa v Šariši

Nehnuteľnosť: tradičná chalupa vo svahu v pôvabnej lokalite s jedinečnou prírodou. Dve izby, kuchyňa a priestranný dvor.
Kto tu býva: manželský pár v rokoch s množstvom vnúčat. Využívajú ju prakticky celé leto – nikdy nie je prázdna.
Autori: interiérová dizajnérka: Odette Kmeť Fedorová, odettestudio.com
Lokalita: Šariš
Plocha: 80 m2
Realizácia: 2016

Text: Sabína Zavarská
Foto: Lívia Kaminská Vargovčáková
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy rekonštrukcia chalupy svahovitý pozemok vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia