Minimalizmus a hra na skrývačku

11. 05. 2007
Zdieľať

Možno sa to nezdá, ale s malou miestnosťou môžu byť občas aj veľké problémy. Najmä ak má vyzerať priestranná, a pritom v nej treba schovať niečo naozaj veľké a neveľmi pôvabné. Najlepšie tak, aby to ani trochu neubralo miestnosti na elegancii, keď už sa nedá zariadiť, aby jej to neuberalo na priestore. O čom to vlastne hovorím? Predsa o trojici na prvý pohľad nezlúčiteľnej – o elegantnej kúpeľni, plynovom kotle a automatickej práčke.

Tentoraz sa obyvateľom na mieru nemenila stará kúpeľňa, ale budovalo sa z gruntu a nanovo, medzi štyrmi holými stenami (teda ak nepočítam kotol a rozvody). Namiesto kúpeľne tu bola len prázdna miestnosť (teda popravde nie celkom prázdna, ale s kotlom), o ktorej sa vedelo, že by raz kúpeľňou mala byť. Bola jednou z dvoch miestností s týmto zameraním v rodinnom dome, a tak nároky na funkcie, ktoré by mala plniť, neboli až také široké. Mala tu byť len sprcha a umývadlo a všetko malo vyzerať veľmi elegantne, najlepšie minimalisticky.


Minimalizmus a hra na skrývačku

92533

Až potiaľto znelo zadanie pre dizajnérku Jasnu Opavskú veľmi jednoducho. V tom istom priestore však musel ostať aj kotol ústredného kúrenia domu a tiež práčka, čo sú fakty omnoho menej príjemné, najmä v minimalistickom interiéri. Len ťažko si totiž možno predstaviť minimalistickú kúpeľňu, uprostred ktorej tróni starší plynový kotol, a pri pohľade na práčku a kôš s bielizňou tiež človeku napadajú rôzne charakteristiky, len výraz elegancia sa akosi nehodí. Týmto činom prestala byť malá kúpeľňa jednoduchým zadaním a stala sa výzvou na pasovačku s problémom.

Abraka-dabra


Minimalizmus a hra na skrývačku

92540

„Najťažším orieškom bolo schovať práčku a kotol, ktorý sa nedal v dome umiestniť inam,“ vysvetľuje Jasna. „Návrh bol teda pomerne náročný.“ Keďže sa Jasna nenaučila napochytre čarovať, musela kotol a práčku šikovne schovať.

Pórobetónovou priečkou a tajnými dverami oddelila od zvyšku miestnosti akýsi mikrokumbál s kumulovanými funkciami mikrokotolne a mikropráčovne. Aby dvere nebadane zmizli pozorovateľovi priamo pred očami, vymyslela im jednoduché mimikry z obkladu, aký je na stenách celej kúpeľne.

„Našťastie je domáci pán veľmi šikovný, a tak do detailu premyslel, ako zrealizovať to, čo som ja nakreslila. Bolo treba totiž vymyslieť, z čoho a ako sa urobia dvere, aby uniesli toľko obkladačiek, čo naozaj nie je maličkosť, a zároveň aby boli funkčné aj pekné.“ Dvere pod obklad nakoniec vyrobili z MDF dosky a upevnili ich klavírovým závesom k rámu z rovnakého materiálu. Klavírový záves udrží asi všetko. Dvere ostávajú zatvorené vďaka obyčajným magnetom, aké nájdete na mnohých nábytkových dvierkach. Namiesto úchytky je vo dverách výrez, za ktorý sa dajú otvoriť a zároveň slúži aj na vetranie priestoru s kotlom (spolu s decentnou škárou pod a nad dverami).


Minimalizmus a hra na skrývačku

92534

Násobenie zrkadlením

Ani priečka oddeľujúca kotol od oázy minimalizmu nemohla ostať obyčajnou priečkou. Aby tam len tak nestála a neprekážala (v malej miestnosti si to naozaj nemožno dovoliť), dostala hneď dve úlohy. Oživovať nikami (takéto oživenie sa pripúšťa dokonca aj v minimalistickom priestore) a zrkadliť sa v zrkadle. „Keď sa celá stena s nikami zopakuje v zrkadle, priestor vyzerá omnoho väčší. Zrkadlo je osvedčený zväčšovací trik, a keď sa dobre premyslí, funguje perfektne,“ prezrádza Jasna. V tomto prípade spočíva fígeľ v tvarovaní zrkadla, ktoré presne kopíruje tvar ník – len vďaka tomu je ilúzia zdvojnásobenia steny dokonalá.

Takto tvarované zrkadlo však nie je len tak – rezalo sa vodným lúčom a podarilo sa až na druhý pokus. „Prvé zrkadlo nám pri osádzaní prasklo, pretože bolo veľmi tenké. Až druhý pokus vyšiel. Teraz je na kúpeľňovej stene polcentimetrový materiálik. Napasovať ho do zložitých ník úplne presne sa nedá, preto ho lemujú lištičky z eloxovaného hliníka. Bola to prácička len pre trpezlivé povahy.“ Veľké nároky sa v tejto kúpeľni kládli aj na trpezlivosť obkladača – pre niky sa veľa rezalo a všetky obkladačky sú v rohoch zbrúsené pod 45 ° uhlom tak, aby vznikli ostré symetrické hrany s minimálnou škárou. „Obkladač to zvládol na jednotku, a pritom to nemal jednoduché,“ chváli Jasna remeselníka. Hm, tých šikovných, žiaľ, treba u nás ešte trpezlivo hľadať, a keď sa nájde, rozhodne to poteší.

V kúte, ale veľkoryso


Minimalizmus a hra na skrývačku

92531

Sprchovací kút mal byť pôvodne takmer celý vyvýšený – aj preto, aby zakryl veľkú rúru v rohu kúpeľne. Do zvýšenej plochy podlahy sa mala vyrezať vanička a stupienok mal slúžiť ako suché miesto na utieranie, „aby človek nestúpal mokrými nohami na drevenú dlážku (aj keď tík by mal vydržať všetko)“. Napokon sa však domáca pani rozhodla nahradiť potenciálne nebezpečný schodík plytkým briežkom. Ozvala sa v nej obozretná mama a sprchovací kút sa teraz plynulo zvažuje smerom k batérii. Ostatne, veľká jednoliata plocha sprchového kúta je aj tak viac v minimalistickom duchu a majiteľke kúpeľne sa i viac páči.

Dostatočne priestranný sprchovací kút nepotrebuje dvere. Tam, kde sa bude najviac prskať, a nemalo by sa, je pevná sklenená zástena. „Do niečoho sme investovali dosť peňazí, na inom sa nám zas podarilo ušetriť,“ hovorí domáca pani. „Napríklad na sklenenej zástene sme usporili asi polovicu ceny. Takú veľkú kúpeľňovú zástenu presne na mieru sme nevedeli zohnať a podobne veľké kúpeľňové sklá boli navyše veľmi drahé. Tak sme problém vyriešili zlepením viacerých vrstiev skla bezpečnostnou fóliou. Získali sme dostatočne veľké bezpečnostné sklo, presne na mieru a ešte aj lacnejšie. Trvalú povrchovú úpravu proti usádzaniu kvapiek a vodného kameňa nahrádzame tekutým prípravkom, ktorý sa na sklo pravidelne aplikuje. Snažím sa míňať s rozumom,“ usmieva sa.


Minimalizmus a hra na skrývačku

92535

Na takej podlahe aj s holým zadkom

Podlaha je lepená z malých kúskov masívneho dreva. Aj v tomto prípade zvládli remeselníci svoju prácu na jednotku, takže si zaslúžili Jasninu pochvalu. „Podlaha je podľa mňa úplný šperk,“ hovorí; a podľa výrazu jej tváre vidno, že to myslí naozaj úprimne. „Je z exotického dreva, z tíku. Z nej sa vlastne vychádzalo pri farebnom návrhu celej kúpeľne. Má také sivé kúsky, podľa ktorých sme vyberali obklady. Najskôr sme vybrali drevo na podlahu a vzorku z neho sme potom nosili všade so sebou. Ibaže vzorka nebola nalakovaná ani nijako upravená – a to bola chyba. Keď sme hotovú podlahu v kúpeľni napustili voskom, čo je konečná úprava povrchu, zmenila farbu. Pôvodne v nej bolo viac sivých odtieňov. Ale časom sa tíkovému drevu táto šedivá farebnosť vráti. Takže ak ladíte farby v interiéri k drevu, napríklad k podlahe, nezabudnite, že vzorka by mala byť povrchovo upravená presne tak, ako bude v hotovom interiéri, a farebne vyzretá – drevo totiž časom zmení farbu aj pôsobením svetla.“

V kúpeľni nie je podlahové kúrenie a Jasna na to mala dobrý dôvod. „Drevo je dobrý izolant a masívne drevo je samo osebe dostatočne teplé.“ Jej slová potvrdzuje aj domáca pani: „Drevená podlaha nebola lacná, ale neľutujem. Má pre mňa tú hodnotu. Jednak je pekná a dá priestoru taký iný šmrnc, jednak som nemusela investovať do podlahového kúrenia. Teraz už by som každému vrelo odporúčala do kúpeľne len drevo. V tejto kúpeľni sa vlastne vôbec nekúri, lebo v dome kúrime väčšinou kozubom, a môj malý syn sa tu pred sprchovaním vyzlieka tak, že sedí na zemi. Je totiž veľmi príjemná a teplá na dotyk.“

Minimalizmus a hra na skrývačku

92537


Minimalizmus a hra na skrývačku

92539

Minipráčovňu s minikotolňou maskujú tajné dvere. Jasna sa pri ich návrhu inšpirovala v zrekonštruovaných panelákových kúpeľniach, kde sa podobným spôsobom občas zakrývali revízne dvierka do stúpacieho vedenia, cez ktoré boli prístupné vodomery, plynomery a zvislé rozvody.Dočasne je v minikumbáliku namiesto práčky odkladací priestor.

sanita, obklady, doplnky: Prespor, www.prespor.sk
drevená podlaha: Parkett plus,
www.parkettplus.sk
systém uzavretia kotla: Euro Business Interier,
www.ebi.sk  
Milí čitatelia,
človek je tvor nespokojný a neustále potrebuje zmenu – aj vo svojom dome či byte. Pri svojej práci sa stretávam s ľuďmi, ktorí vedia takmer presne, čo chcú, a mojou úlohou je ich iba nasmerovať. Druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí nemajú presnú predstavu a potrebujú vyriešiť priestor tak, aby sa v ňom cítili ako doma. V oboch prípadoch ide o to, aby priestor vystihoval povahu majiteľov, aby bol ucelený a vyriešený do detailu. Prostredníctvom tejto rubriky vám prinášame minireportáže, ktoré ukazujú tento tvorivý proces na niektorých mojich realizáciách. Bude mi cťou, ak budú pre vás inšpiráciou.


Minimalizmus a hra na skrývačku

92693

Jasna Opavská, Interiérová dizajnérka
jasna@atlasplus.sk, www.jasnakrasna.sk
+421 907 787 952

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: jasna kúpeľňa
Zdieľať článok

Diskusia