Nadštandardný dvojizbový byt s výhľadom na Dunaj

03. 12. 2019
Zdieľať

Lokalita v centre Bratislavy s výhľadom na Dunaj dá majiteľovi neraz viac ako trojizbák vo vzdialenej štvrti. Samozrejme, je dôležité, na aký účel byt využívate a aký je váš životný štýl.

Architekti zo štúdia Archstyl architekti riešili interiér bytu v novovzniknutej časti hlavného mesta v štýle jednoduchých línií a nečakaných praktických detailov.

Minimalizmus je obohatenie, nie ochudobnenie

Jedno z hlavných sloganov architektov z tohto štúdia znie:  „Minimalizmus neznamená nedostatok niečoho, je to perfektné množstvo niečoho.“ Byt pri Dunaji je ďalším dôkazom, že aj plochu 56 metrov štvorcových sa dá využiť efektívne a prakticky.


Byt v Zuckermandel

Byt v Zuckermandel

 Autori interiéru maximalizovali úložný priestor vstavaným nábytok, ktorý bol vyrobený presne na mieru. Tak sa im podarilo vytvoriť dostatok miesta pre každodenný život domácich v luxusnom prostredí s viacerými štýlovými detailmi.

Zrkadlá ako pomocníci

Architekt Juraj Krč s kolegami použil na maximalizáciu priestoru, vzdušnosti a svetla v byte zrkadlá, a to na rôznych miestach, i tam, kde ich hneď neuvidíte. Napríklad, aj dvere vstavanej skrini v spálni sú pokryté zrkadlom.


Byt v Zuckermandel

Byt v Zuckermandel

Na zrkadlovej vrstve sú však ešte tmavé drevené lamely. Nebránia v odraze svetla, ale zároveň negujú nepríjemný chladivý a prísny efekt zrkadiel. Svojím spôsobom zmäkčujú realitu a dovoľujú priestoru dýchať. Celkovo sú v byte použité tri hlavné materiály: morený dub, naturálny dub a mramor.


Byt v Zuckermandel

Byt v Zuckermandel

Tajomstvá kuchynskej linky

Biela kuchynská linka okrem zabudovaného sporáka a kuchynského drezu skrýva netradičný chlebník. Je vhĺbený v pravej časti linky a jednoducho ho zakryjete príklopom vo farbe pracovnej dosky. Všimnite si riešenie dlažby, ktorá opticky vymedzuje priestor kuchyne.


Byt v Zuckermandel

Byt v Zuckermandel

Na kuchyňu plynule nadväzuje obývačka. Optický predel medzi nimi tvorí nadčasový jedálenský stôl od výrobcu Gubi s mramorovou doskou a setom čalúnených stoličiek z tej istej dielne.

Ďalším predeľujúcim prvkom je na mieru vyrobená tmavá knižnica s LED podsvietením. Oproti nej na stene nájdete luxusný nástenný reproduktor. Obývačka by nemohla existovať bez pohodlného gauča, ktorý v tomto prípade farebne dopĺňa stoličky obklopujúce jedálenský stôl.

Hra s dlažbou a drevo

Vo vstupnej časti sme použili šesťuholníkové kachličky v bielej a sivej, ktoré sa plynule menia na drevenú podlahu prítomnú v kuchyni, obývačke a spálni. Denná časť bytu sa vyznačuje svetlými farbami s tmavými akcentmi a mramorovými prvkami, ktoré zdôrazňujú luxus a kvalitu použitých riešení. Teplá farebnosť drevených podláh v byte opticky rezonuje spolu so zrkadlami a v kombinácii s použitým mramorom pomáha dotvárať nadčasovú atmosféru bytu,“ opisujú architekti atypické riešenie podlahovej krytiny.


Byt v Zuckermandel

Byt v Zuckermandel

Nenápadne dvere do spálne

Na prvý pohľad si ich nevšimnete. Sú však hneď vedľa televízora v obývačke. Nenápadné sú nielen kvôli farbe, ale predovšetkým preto, že siahajú až po strop. Svetlá posteľ, vytvára kontrast s nočnými stolíkmi po stranách a tmavými panelmi šatníka. Atmosféru v spálni dotvára avantgardné stropné svietidlo. Aj to je vlastne zrkadliacou plochou, ktorá odráža všetko okolo.


Byt v Zuckermandel

Byt v Zuckermandel

Šikovné riešenie v kúpeľni

Kúpeľňa a WC majú spoločné dvere, ale predsa len sa architektom podarilo vytvoriť súkromie na toalete. WC sa spolu so vstavanou práčkou dá oddeliť od vane a umývadla posuvným panelom z masívneho latovania.

Dvojizbový byt pri Dunaji

architektonický ateliér: Archstyl architekti

autori: Juraj Krč, Zuzana Horniaková, Zoltán Horváth

lokalita: Bratislava

podlahová plocha: 56 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Marián Svítek

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dvojizbové byty minimalizmus
Zdieľať článok

Diskusia