Zdroj: INT2 architecture

V byte skombinovali minimalizmus s klasikou: Výsledok je prekvapivo čistý a príjemný

13. 07. 2021
Zdieľať

Ruským architektom sa podarilo zrekonštruovať byt v centre Petrohradu s obrovskou dávkou šarmu, čistoty a vzdušnosti. Základom je kombinácia tmavej drevenej podlahy, bielych stien a závesov so sivými a čiernymi prvkami. Špeciálnu atmosféru dotvárajú medené detaily.

Hlavnou úlohou projektu rekonštrukcie bolo zachovať pôvodný priestor hlavnej miestnosti bytu s veľkými oknami. Z tejto požiadavky zároveň vyplynulo celé dispozičné riešenie bytu po premene.  Dnes sú všetky hlavné priestory – obývacia izba, kuchyňa a spálne, umiestnené pozdĺž okien. Na opačnej strane (v tmavej časti bytu) našli svoje miesto technické miestnosti a kúpeľne.

Interiér MFN - byt v Petrohrade po rekonštrukcii

Zdroj: INT2 architecture

Sklené priečky spájajú priestor

„Snažili sme sa, čo najviac zachovať svetlo a objem hlavnej miestnosti, takže obývacia izba, ktorej súčasťou je aj kuchyňa, dostala centrálnu časť bytu s dvoma veľkými oknami. Po bokoch od centrálnej zóny sú spálne, každá má vlastné okno. Hlavná spálňa je od spoločného priestoru obývačky a kuchyne oddelená sklenenou priečkou,“ vysvetľuje architektka Anastasia Sheveleva.

Prečítajte si tiež
Malý byt ako poctivo poskladané origami. Čo dokáže protiklad čiernej a bielej?
Interiér MFN - byt v Petrohrade po rekonštrukcii

Zdroj: INT2 architecture

Vďaka nej pôsobí interiér sviežo a vzdušne, sklo pridáva do interiéru nádych luxusu. Sklená priečka oddeľuje, či skôr spája spálňu aj so súkromnou kúpeľňou, cez ktorú sa dostanete až do šatne. Obe sklené priečky sa dajú zastrieť bielymi závesmi.

Obe spálne majú súkromné kúpeľne, nechýba šatňa

Druhá spálňa na opačnom konci dispozície je viac intímna, od obývačky ju delia biele dvojkrídlové dvere, podobné sú aj medzi spálňou a jej súkromnou kúpeľňou. I keď obe spálne majú vlastné kúpeľne, v technickej časti bytu pri šatni je aj tretie hygienické zázemie. Štvorcový pôdorys obývačky je rozdelený na zóny. Kuchynská linka je najbližšie k technickej časti bytu, pod jedným oknom našiel miesto jedálenský stôl a pod druhým sedenie. Medzi jedálenským stolom a čiernou kuchynskou linkou je biely ostrovček, slúžiaci tiež ako barový pult.

Interiér MFN - byt v Petrohrade po rekonštrukcii

Zdroj: INT2 architecture

Starožitná skriňa, komoda i medená vaňa

Interiér je zmesou minimalizmu s klasickými prvkami – na počudovanie sa vynikajúco akceptujú. V priestrannej obývacej izbe je pri klasických dvojkrídlových dverách s medeným kovaním elegantná kovová knižnica. V spálni vedľa jednoduchej postele kraľuje starožitná francúzska skriňa.

Prečítajte si tiež
Bývanie v centre Trenčína: Priestranný byt v novostavbe po zmene dispozície s vyšperkovaným interiérom

V minimalistickej bielej kúpeľni vyniká medená vaňa, elegantný kovový rebrík na uteráky a skrinka pod umývadlo. V druhej spálni, ktorá sa používa ako hosťovská, je klasickým prvkom starožitná komoda.

Interiér MFN - byt v Petrohrade po rekonštrukcii

Zdroj: INT2 architecture

Detaily fungujú ako elegantné šperky

Bez medených detailov by tento byt nebol ani zďaleka tým, čím teraz je. I keď sú na prvý pohľad nevýrazné, keď sa bližšie pozriete, uvidíte ich všade. Všimnite si vodovodné batérie, nohy, pánty, rúčky, háčiky, lampy…

Významnými riešeniami, ktoré presvetľujú a zväčšujú priestor opticky sú minimalistické steny bez sokla, povrchová úprava steny rôznymi materiálmi – napríklad terazzo nielen na dlážke, ale aj v kúpeľniach za umývadlom. Očarili nás tiež zaoblené prvky a sférické tienidlá v matnom bielom skle.

Interiér MFN - byt v Petrohrade po rekonštrukcii

Zdroj: INT2 architecture

Interiér MFN

Architektonický ateliér: INT2 architecture

Architekti: Alexander Malinin, Anastasia Sheveleva

Lokalita: Petrohrad, Rusko

Plocha: 144 m2

Realizácia: 2021

Prečítajte si tiež
Byt pre zberateľov umenia, majiteľov veľkej knižnice a klavírneho krídla

Sabína Zavarská
Foto: INT2 architecture

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty minimalizmus
Zdieľať článok

Diskusia