Najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru podľa Feng Shui
Feng Shui je filozofia, ktorá sa zameriava na to, ako zlepšiť tok životodarnej energie v našich domácnostiach, ale aj na pracoviskách. Pochádza zo starovekej Číny a jej cieľom bolo pomôcť ľuďom pri umiestňovaní domov vo vzťahu k environmentálnym podmienkam. A taktiež pomoc pri optimálnom zariaďovaní interiéru, aby neodčerpával energiu, ale práve naopak. Aké najčastejšie chyby robíme?
Zablokované dvere
Dvere udávajú spôsob, akým energia prúdi vo vašom dome alebo byte. V mnohých domácnostiach sú aspoň jedny dvere, ktoré sa nedajú otvoriť do plných 90 stupňov. Niekedy im v tom bráni veľa neporiadku za dverami, inokedy kus nábytku. V každom prípade takto blokujete prúdenie životnej energie. Vyčistite neporiadok a odstráňte nábytok, ktorý dvere blokuje.
Postele, z ktorých nevidíte na dvere
Jeden z najdôležitejších princípov Feng Shui sa nazýva „veliaca pozícia“. Tá vám dáva kontrolu nad životom, vďaka nej sa dokážete uvoľniť, ale aj vidieť príležitosti, ktoré sa vám naskytnú. V interiérovom dizajne túto pozíciu predstavuje posteľ umiestnená tak, aby ste videli na dvere a mali
prehľad o tom, čo sa v izbe deje.
Žiaľ, častou chybou v spálňach i detských izbách je, že za posteľou chýba pevné pozadie – stena, ktoré znásobuje pocit bezpečia a tiež, že z postele nevidíte na dvere. Ďalšou nevhodnou polohou sú nohy postele smerujúce ku dverám a v jednej línii s nimi. Posteľ umiestnite uhlopriečne ku dverám tak, aby ste mali za sebou stenu a videli na dvere i veľkú časť izby. Vo vedúcej pozícii by mal byť aj váš pracovný stôl v pracovni.
Posteľ pri stene
Čelo postele by malo byť chránené stenou, ale nemala by byť úplne pritlačená k múru z dvoch či dokonca troch strán. Hoci je úsporné, umiestniť posteľ do rohu miestnosti, po oboch stranách by mal byť voľný priestor. Stačí aspoň 45 – 50 centimetrov. Stena z dvoch strán postele vytvára nerovnováhu jin a jang. Je tiež vhodné, aby bol priestor aj v spodnej časti postele, symbolizuje posun v živote.
Pracovný stôl otočený k oknu
Láka vás umiestniť pracovný stôl k oknu s výhľadom do záhrady či na okolitú prírodu? Vo väčšine prípadov to nie je ideálne riešenie. Takto sa ľahko stane, že energia tvorivosti a života unikne priamo do okna a nezdrží sa pri vašom pracovnom stole, kde ju potrebujete. Navyše, pohľad z okna pôsobí pri práci rušivo.
Namiesto sústredenej práce sa ľahko prichytíte pri tom, ako budete snívať o dovolenke, či iných príjemných chvíľach. Radšej dokončite svoju úlohu a potom sa prejdite vonku s priateľmi a rodinou. Ak je však priestor pri okne jediným možným miestom na umiestnenie stola, zatieňte pri práci žalúzie či rolety, aby potrebná energia zostala s vami pri stole.
Pracovný stôl v spálni
Pracovný stôl je symbolom vašej kariéry a námahy. Ak ste ho umiestnili do spálne, nie je to dobré riešenie, pretože rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je potom veľmi tenká. Stôl vidíte, keď idete spať, kvôli čomu premýšľate o práci. Alebo naopak – keď pracujete, vidíte posteľ a zrazu cítite potrebu oddýchnuť si, pospať si. V ideálnom prípade je vhodné premiestniť stôl zo spálne.
Je však pochopiteľné, že veľa ľudí má pracovný stôl v spálni kvôli nedostatku miesta. Jeden zo spôsobov, ako môže takáto kombinácia fungovať, je vizuálne oddeliť priestor na spanie od pracovného. Môžete použiť záves, zástenu alebo voľne stojacu knižnicu. Je tiež užitočné na konci pracovného dňa vypnúť počítač, prikryť ho alebo odložiť, aby vznikla vizuálna a energetická hranica medzi prácou a časom na relax.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com