Zdroj: istock.com

Najhoršie a najlepšie interiérové rastliny podľa Feng Shui. Máte ich doma aj vy?

26. 08. 2020
Zdieľať

Interiérové rastliny zvyšujú estetickú hodnotu interiéru a prečisťujú vzduch. To však nie je všetko. Podľa princípov starej čínskej filozofie Feng Shui ovplyvňujú aj našu osobnú energiu a s ňou zdravie, úspech, bohatstvo. Niektoré pozitívne, iné negatívne. Viete, ktorými sa obklopiť a ktorým sa radšej vyhnúť?

Všeobecne platí, že väčšina rastlín je z hľadiska tejto filozofie skvelá, ale len vtedy, ak sa o ne dobre staráme. Rastliny s mäkkými a zaoblenými listami sú považované za najlepšie, pretože podporujú prúdenie a šírenie pozitívnej „výživnej“ energie. Toto sú najobľúbenejšie izbové rastliny z hľadiska Feng Shui.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?

Palma Areca

Dypsis Lutescens alebo palma areková je skvelá rastlina na čistenie vzduchu, uznávaná je aj v rámci Feng Shui. Zvlhčuje vzduch, je vhodná aj do kancelárie a do domácnosti so suchým vzduchom. Palma Areca vytvorí v priestore prírodnú dominantu a má krásne listy podobné vejárom. Potrebuje jasné, ale nepriame svetlo. Rozžiari každú izbu a zlepší vám náladu.

Palma Areca

Palma Areca Zdroj: istock.com

Nefrolepka vznešená

Táto najznámejšia interiérová papraď pochádza z trópov. Je to vždyzelená trvalka, ktorá nepotrebuje veľa starostlivosti. Neznáša priame svetlo, darí sa jej v polotieni, zbavuje vzduch škodlivín a vytvorí vám v domácnosti efekt pralesa. Veľmi pekne vyzerá zavesená v košíku, navyše sa jej ako jednej z mála rastlín darí aj v kúpeľniach.

Nefrolepka vznešená

Nefrolepka vznešená Zdroj: istock.com

Svokrine jazyky

Sanseviéria bola za čias socializmu priam povinným inventárom každej domácnosti. Dnes sa opäť vracia. Nie je to len kvôli dekoratívnym hrubým listom so svetlejšími vzormi, ale aj kvôli jednoduchosti pestovania. Potrebuje rozptýlené svetlo, alebo mierny polotieň. Na zimu je dobré jazyky zazimovať v miestnosti s teplotou okolo 14 stupňov Celzia. I keď ostré rastliny a predmety sa považujú z hľadiska Feng Shui za negatívne, svokrine jazyky sú výnimkou – ponúkajú totiž ochrannú energiu.

Prečítajte si tiež
Feng shui v kuchyni: Viete, ako si pritiahnuť hojnosť?
Svokrine jazyky

Svokrine jazyky Zdroj: istock.com

Bambus šťastia

Najznámejšou rastlinou spájanou s Feng Shui je bambus šťastia. Predstavuje prosperitu, prispôsobivosť, podporuje pozitívne vzťahy. Dve stonky harmonizujú lásku a dlhodobé spolužitie. Dôležité je opäť dbať o jeho zdravie. Zhnité stonky odstraňujme, aby neničili pozitívne vplyvy zdravých. Zaujímavé je, že to, čomu hovoríme bambus šťastia, vlastne nie je druh bambusu, ale je to juhoázijská dracéna. Je symbolom dlhovekosti. Obľubuje polotieň a rosenie. Ľahko sa formuje do rôznych dekoratívnych podôb.

Bambus šťastia

Bambus šťastia Zdroj: istock.com

Akým rastlinám sa radšej vyhnúť?

V prvom rade zlikvidujme všetky rastliny, ktoré majú známky poškodenia, hniloby alebo sú napadnuté škodcami. Odstráňme všetky odumreté a odumierajúce časti rastlín. Nezanedbávajme starostlivosť zdravých. Neoplatí sa používať ani umelé rastliny.

Prečítajte si tiež
Tajomstvá Feng Shui: Pritiahnite si domov úspech a bohatstvo trikmi čínskych majstrov

Ak nemáme inú možnosť, vyberme si čo najkvalitnejšie vypracované, ale ani tak z nich nedostaneme to, čo od zdravých živých rastlín. Ak chceme dodržať princípy Feng Shui, vyhýbajme sa ostrým, špicatým, pichľavým rastlinám a rastlinám s ostňami. Za pôvodcov negatívnej energie sú považované najmä kaktusy.

Kaktusy v interiéri

Kaktusy v interiéri Zdroj: istock.com

Naopak, rastliny s oblými listami sa často používajú aj na maskovanie ostrých rohov.

Sabína Zavarská

Foto: istock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: feng šuej interiérové rastliny
Zdieľať článok

Diskusia