Zdroj: istock

Aké sú najväčšie chyby Slovákov pri zariaďovaní obývačiek?

02. 03. 2022
Zdieľať

Vojdete do obývačky suseda či kamaráta a cítite, že niečo nie je v poriadku? Že tam niečo nesedí? Zamyslite sa nad tou svojou. Nie vždy je na vine zlé dispozičné riešenie starých bytov. Zariadenie je predsa prispôsobiteľné, tak si vyberte to, čo do vašich miestností funkčne i esteticky sedí.

Preplnená miestnosť a zablokovaný tok energie

Keď k vám návšteva vstúpi, mala by automaticky vycítiť, kde je obývačka a kde si má sadnúť. Jednoducho samotný priestor a energia bytu by mala hosťa „pozvať“ na správne miesto. Niekedy zavadzia nábytok, inokedy necítiť harmonickú atmosféru. 

Prečítajte si tiež
VÁŠ TIP: Svojpomocne navrhnutá a zariadená obývacia izba

Ako tento problém vyriešite? Neraz stačí malá zmena umiestnenia nábytku. Prípadne zmeníte jeho uhol a energia bude bez problémov prúdiť ďalej.

Dobrým tipom je gauč odsunúť od steny. Túto typickú chybu ešte z čias socializmu, kedy mala väčšina domácností majestátne a nevyužiteľné sedacie súpravy zaberajúce miesto, nájdete v bytoch ešte aj dnes. Tu je namieste otázka. Skutočne potrebujete taký veľký gauč? Využívate ho?

rozkladanie nábytku v obývacej izbe po prisťahovaní

Zdroj: istock

Televízor ako dominanta spoločenského priestoru

Kedysi bol televízor úžasnou novinkou, ale generácie, ktoré zažili nástup televízie, tu už pomaly ani nie sú. Naozaj potrebujete aj dnes s rodinou sedieť okolo televízora a nie okolo jedálenského stola alebo pri krbe a príjemnej rodinnej debate? 

Vytvorte si pohodlné centrum rodinného života. Nie je dôležité, v akej miestnosti, ani či je malá alebo veľká. Dôležité sú možnosti, ktoré podporia sociálny kontakt v rámci rodiny a funkčnosť celej dispozície.

TV v modernej obývačke

Zdroj: istock

Forma víťazí nad funkciou

Okrem spomínaných majestátnych sedacích súprav, ktoré sú veľmi málo využívané a najčastejšie fungujú len ako lapače prachu, často robíme aj ďalšiu chybu. Na celú jednu stenu obývačky umiestňujeme nábytok s otvorenými alebo presklenými policami s množstvom kníh, porcelánu, krištáľu či vzácnych predmetov. Čas výstav v domácnosti už však skončil. Môžete si urobiť vitrínku, kútik či policu s obľúbenými predmetmi, ale priestor výstavy na celú stenu sa dá určite využiť efektívnejšie.

Prečítajte si tiež
Ako zútulniť obývaciu izbu, ktorá funguje zároveň ako detská herňa
Vybaľovanie kníh po sťahovaní

Zdroj: istock

Susedia to majú. My nie sme o nič horší!

Žiaľ, stále funguje úplne zbytočné predbiehanie sa so susedmi, kamarátmi, kolegami. Chcete mať to isté, čo oni, bez ohľadu na dispozíciu bytu, funkčnosť nábytku a potreby. Niekedy sa takýmto spôsobom dostanete až do fázy, že váš byt vám vlastne vnútorne nevyhovuje a pôsobí na vás chladne – ako cudzí. Prirodzene, ak ho robíte podľa druhých. Inými slovami, takáto miestnosť nemá osobnosť. Všetci sa chceme cítiť doma dobre, a preto by sme si mali v každej izbe nájsť niečo, čo nás poteší, čo nám dá pocit domova, harmónie, bezpečia.

Veľká miestnosť, ale namiesto funkčných zón jeden veľký chaos

Dnes mnoho Slovákov s nadšením otvára priestory a búra priečky. Potom máte síce krásnu veľkú kuchyňo-obývačko-jedáleň, ale ak neviete miestnosť funkčne rozdeliť, vzniká absolútny chaos. Každá funkcia by mala mať svoje miesto. V otvorenej izbe funkcie zvýrazníte uložením nábytku, rôznym dekorom, horizontálnym či vertikálnym členením.

Vyhodený nábytok na ulici

Zdroj: istock

Nuda a starý nábytok

Ak chcete udržateľné bývanie, určite nie sú riešením módne výstrelky, ale oplatí sa z času na čas pouvažovať nad tým, ako obývačku osviežiť. Keď desaťročia nevymieňame nábytok alebo volíme len tlmené tóny, nie je to výhra. Ak máte cit pre vintage štýl a renovujete si starý nábytok, vzniknú zaujímavé doplnky. Poškodené a opotrebované veci však do moderného bytu rozhodne nepatria.

Prečítajte si tiež
Najčastejšie chyby pri zariaďovaní obývačky? Tomuto sa rozhodne vyhnite!

Sabína Zavarská

Foto: istock

Kategória: Obývacia izba
Tagy: nábytok do obývačky renovácia nábytku sťahovanie zariadenie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia