Obývací priestor – voľná dispozícia (2. časť)

13. 12. 2005
Zdieľať

Nové trendy vo vytváraní obývacieho priestoru súvisia aj s vývojom životného štýlu. V súčasnosti je obývacia izba miestom, kde sa stretáva celá rodina a trávi tu najviac času. Je miestom, ktoré spája, a to nielen jednotlivé časti domu, ale aj všetkých členov domácnosti. Každodenný spoločný život rodiny sa presunul z kuchyne do obývacej izby, a aj preto je tu snaha „neodstaviť“ gazdinku mimo diania v rodine alebo od hostí.

Zóna vyhradená na stolovanie

Základnými zariaďovacími predmetmi tejto zóny sú jedálenský stôl a stoličky. Pri novom poňatí obývacieho priestoru sa preferuje veľký jedálenský stôl pred konferenčným pri sedacej súprave, pri ktorom je často problematické aj pohodlné pohostenie kávou.


Obývací priestor – voľná dispozícia (2. časť)

38075
Dominik Vlaheko

Veľkosť stola, jeho tvar a počet stoličiek závisia od priestorových možností. Je vhodné, ak sa dá veľkosť stola prispôsobiť nárokom flexibilnej rodiny, ktorá sa rozrastá, zmenšuje, pozýva hostí. Môžeme si vybrať stôl rozťahovací, sklápací či vyklápací, alebo zasúvací. Pri tomto stole sa často hovorí aj o rodinných, prevádzkových a školských záležitostiach a gazdinka sa môže na ich riešení zúčastňovať aj pri varení. Miesto na stolovanie musí byť dostatočne veľké, aby nikto nebol pri stolovaní obmedzovaný. Ideálna šírka priestoru pre jedného človeka pri stole je 90 cm a minimálna je 50 cm. Rovnako dôležité je, aby stôl nikoho neohrozoval, najmä ak sú v rodine malé deti, a aby nezavadzal. Na pohodlné usadenie a vstávanie od stola musíme rátať so 60 cm na umiestnenie stoličky.

V menších priestoroch môže funkciu jedálenského stola plniť aj barový pult, oddeľujúci kuchyňu a obývaciu časť, a v tomto prípade sa spájajú dve funkčné zóny. Do tejto zóny patria nielen stôl a stoličky, ale svoje miesto tu majú aj príborníky, vitríny, servírovacie stolíky, zasklené skrine a dekoratívne predmety. Výber týchto zariaďovacích predmetov závisí, samozrejme, od veľkosti priestoru určeného na stolovanie a od vlastných požiadaviek.

Kuchynská zóna

Šírka kuchynského priestoru by mala byť aspoň 1,5 m, pri obojstranne vedenej linke minimálne 2,2 m. Kuchynskú linku je vhodné rozdeliť na tri časti: časť na prípravu jedla na varenie a na konečnú úpravu jedla pred servírovaním, časť určenú na tepelné spracovanie pokrmov a časť na umývanie riadu a jeho uskladnenie po umytí.

Neoddeliteľnou súčasťou tejto zóny sú kuchynské spotrebiče, ktoré s vývojom techniky pribúdajú. Čím kvalitnejšie, výkonnejšie a tichšie (napríklad hluk umývačky riadu by nemal presiahnuť 48 decibelov) výdobytky modernej techniky použijete v kuchynskej časti voľnej dispozície, tým príjemnejšie chvíle budete tráviť v otvorenom priestore. V tejto zóne si musíme dôkladne premyslieť aj situovanie nádob na odpadky. Je nevhodné, ak sa táto nádoba nachádza na mieste viditeľnom z ostatných zón v obývacom priestore, a neprístupné, ak je v blízkosti zóny stolovania. Najlepším riešením sú integrované nádoby na odpad, v kuchynskej linke a ukryté za dvierkami.










Obývací priestor – voľná dispozícia (2. časť)

38081


Obývací priestor – voľná dispozícia (2. časť)

38082

 pôvodný stav  po rekonštrukcii

Pracovná zóna

Vo veľkých miestnostiach je väčšinou dosť priestoru aj na vytvorenie pracovného kúta. To, či má domáca kancelária ostať priamou súčasťou obývacej izby, alebo radšej aspoň trochu separovanou zónou, ale v rámci obývacieho priestoru, záleží iba na potrebách členov rodiny. Praktickým riešením je umiestnenie domácej kancelárie do uzatváracej skrinky, ktorá je materiálovo a farebne zladená s ostatným nábytkom. Nenaruší sa tým relaxačný a spoločenský charakter obývacej miestnosti. Pracovný neporiadok si jednoducho zatvoríte do skrine a na druhý deň pokračujete tam, kde ste skončili, bez zbytočných rušivých prvkov. Pracovné miesto môžeme oddeliť aj jednoduchými mobilnými konštrukciami, rozmiestnením nábytkovej zostavy alebo len závesom a kvetinami.

Medzi zariaďovacie predmety pracovnej zóny patria: pracovný stôl, stôl na umiestnenie počítačovej zostavy, vhodná stolička a predmety určené na uskladňovanie, čiže police, knižnice, zásuvkové skrinky atď.


Obývací priestor – voľná dispozícia (2. časť)

38069

Farby a materiály

Z toho mála, čo vieme o ľudskej psychike, môžeme s určitosťou povedať, že jednými z faktorov ovplyvňujúcich naše emócie a pocity sú práve farba a materiálové zloženie prostredia, v ktorom sa nachádzame. Ich vplyv je oveľa väčší, ako by sme si mysleli, preto ich musíme vyberať veľmi uvážene. Trendom v našich zemepisných šírkach je germánsky štýl farebného riešenia obydlí. Je tu snaha, aby všetko vyzeralo ako nové, na rozdiel od južnejších krajín. V nich sú dominujúcimi prvkami patina a imitácia starých povrchov, ktoré sú v súčasnosti dotiahnuté do dokonalosti a sú na nerozoznanie od originálu.

Materiálové riešenia podlahy


Obývací priestor – voľná dispozícia (2. časť)

38072

Vy a vaše deti chodíte v byte najradšej bosí alebo všetci poctivo nosíte papuče? Ak neuvažujete o podlahovom vykurovaní, potom najvhodnejším materiálom na podlahu je drevo, ktoré vyvoláva pocit tepla. Veľmi moderným materiálom je, kedysi zatracované, linoleum, ktoré má dnes lepšiu kvalitu a krajší dizajn. Ak otvárate dispozíciu do iných miestností a odstraňujete konštrukciu medzi nimi, a napriek tomu chcete ponechať pôvodnú podlahovú krytinu, je tu zopár dobrých rád. Najväčším prehreškom je snaha doplniť chýbajúce časti podobnou krytinou, ako je pôvodná. Rozdiel medzi nimi bude viditeľný vždy a výsledný efekt nebude uspokojujúci. Oveľa vhodnejšie je zvoliť si formu kontrastov, kde nedostatok povýšime na vydarený akcent v priestore. Princíp optického klamu v priestore môžeme využiť aj pri riešení podlahy v dome. Jednotná podlahová krytina vo všetkých zónach obytnej miestnosti spája a zväčšuje. Aj oddelené časti domu prepája medzi sebou. Naopak odlišné podlahové krytiny výrazne rozdelia aj veľký ucelený priestor na jednotlivé funkčné zóny.

Nesmieme zabúdať, že podlaha musí odolávať náporu chôdze, preto netreba šetriť na kvalite materiálu a takisto sa musí dať dobre udržiavať, aby sme po čase neboli sklamaní z jej vzhľadu.

Materiálové, farebné a technické možnosti zvislých konštrukcií

Sadrokartón je materiál, ktorý sa v súčasnosti používa najčastejšie, najmä pri rekonštrukciách stavieb, ale aj pri tvorbe interiérov. Konštrukcie z tohto materiálu sú ľahké, stavbu zbytočne nezaťažujú a dá sa s ním doslova čarovať. Možno z neho vytvoriť rozličné výklenky v stene, oblúky alebo oddeľujúce priečky. Výhodou je aj to, že sa dajú jednoducho odstrániť, ak zatúžite po zmene v obývacom priestore.


Obývací priestor – voľná dispozícia (2. časť)

38071

Naozaj moderný, iba nedávno objavený estetický prvok interiéru je takzvaný pohľadový betón. Čoraz častejšie sa objavuje v obytnom priestore aj u nás a určite sa ho netreba báť. Na drevený obklad stien by ste mohli povedať, že to tu už bolo a nie je to nič nové. To je síce pravda, ale trh dnes ponúka oveľa pestrejší výber a nové metódy spracúvania dreveného materiálu. Nový je aj spôsob použitia drevených obkladov. Ak chceme upútať pozornosť na určitú časť obývacieho priestoru, môžeme na ňu použiť obklad z drevených alebo drevotrieskových dosák so štvorcovým pôdorysom. Vznikne zaujímavý efekt, a keď k tomu pridáme farebné riešenie ostatných stien, výsledok bude perfektný. Konečne aj do našich bytov prišla vo svete módna farebnosť, upúšťa sa od tradičných bielych stien a tmavohnedých zárubní. Svet je predsa farebný, tak prečo si taký nevytvoriť aj doma. Pri práci s farbami však treba dodržiavať určité pravidlá. Malé priestory opticky zväčšíme pomocou svetlých farieb, naopak príliš veľké priestory zútulníme výraznejšími a jasnejšími farbami. Každé pravidlo má však aj výnimky: napríklad môžete použiť aj čiernu farbu v malej izbe, ale kam ju dať a v akej intenzite, o tom by ste sa mali poradiť napríklad s bytovým architektom.

Chcete byť „in“ vo svete obývacích priestorov?

Obzrite sa do 60. rokov minulého storočia. Retroštýl z tohto obdobia je súčasným hitom. Op-art, avantgarda a k tomu materiály v podobe kovov, dreva a plastov so sýtymi farbami a s oblými tvarmi vnášajú do obývacieho priestoru hravosť a eleganciu zároveň.

Povrchová úprava stien v novom šate, čo znamená návrat k rozličným obkladom, dreveným či kamenným, ešte znásobuje dokonalosť retroštýlu. Ale pozor, tak ako všade, aj tu platí pravidlo, že niekedy menej znamená viac. Kombináciu viacerých štýlov prenechajte radšej odborníkom, aby z vášho obývacieho priestoru nevyžarovali chaos a nevyváženosť. Obývacia izba je predsa miestom, kde sa máme cítiť dobre a uvoľnene. Preto je lepšie zvoliť si jeden štýl, ktorý nám vyhovuje, a nechať sa ním viesť aj v ostatných obytných zónach, aby pôsobili uceleným dojmom.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiér obpriestor obývací priestor
Zdieľať článok

Diskusia