Očista priestoru v 3-izbovom byte

24. 11. 2008
Zdieľať

Vzťahy bývajú komplikované. Platí to aj o tých priestorových medzi jednotlivými miestnosťami. V tomto riešení sme sa rozhodli očistiť priestor od zbytočných priečok a pustiť doň trochu vzduchu.

Vážená redakcia,
náš byt má rozlohu 75 m2 (3 + kk), je v pôvodnom stave. Napriek tomu, že je dobre dispozične riešený, chýba nám jedáleň a dobre vymyslená kuchyňa. Sami si nevieme poradiť s nezmyselnou priečkou v kuchyni, za ktorou sa začína neefektívna kuchynská linka. Z kuchyne sa plynulo prechádza do obývacej časti, ale je tu hluché miesto, ktoré by sme chceli účelne a vzdušne zapojiť do priestoru.

V obývacej izbe sú za malou priečkou dvojkrídlové dvere, ktoré vôbec nepoužívame. Nebránime sa zmene dispozície či odstráneniu nenosných priečok. Už sme skúšali niekoľko variantov, ale asi to berieme za zlý koniec. Preto vás prosíme o pomoc.

Ďakujeme za cenné rady.
Lucia Salavcová


Pôvodný stav
1 – vstupná chodba
2 – kuchyňa
3 – obývacia izba
4 – izba
5 – izba
6 – kúpeľňa
7 – WC
8 – lodžia


Očista priestoru v 3-izbovom byte

172077
Silvia Husárová


Trojčlenná rodina sa prednedávnom presťahovala do 3-izbového tehlového bytu. Byt je v pôvodnom stave, dobre dispozične riešený s menším príslušenstvom. Nevýhodou je úzka lineárna kuchyňa s nedostatkom úložných priestorov. Komplikované sú aj priestorové vzťahy medzi kuchyňou, obývacou izbou a vstupnou chodbou. Chýba jedálenská časť a priestor na stolovanie. Cieľom bolo odstrániť tieto nedostatky. V oboch alternatívach očisťujeme priestor od zbytočných priečok v chodbe, kuchyni a obývačke a rušíme aj dvojkrídlové dvere do obývačky. Ostatné úpravy smerujú k vytvoreniu jedálenského priestoru a k zefektívneniu úspornej a nepostačujúcej kuchynskej linky.


Očista priestoru v 3-izbovom byte

172073
Silvia Husárová

Alternatíva A

Búracie práce pozostávajú z odstránenia neprehľadných krátkych stienok v obývačke, kuchyni a na chodbe. Treba demontovať aj dvojkrídlové dvere medzi obývačkou a chodbou z dôvodu otvorenia priestoru, časť voľného priechodu zaberie priestor na stolovanie. Kuchynskú linku opierame o dlhšiu stenu a lomíme do tvaru L pozdĺž kratšej steny s oknom. Zostava kuchyne sa začína vyššími skrinkami so zabudovanými spotrebičmi a pokračuje nízkymi skrinkami. Varné centrum je umiestnené na dlhšej strane a drezová časť je pod oknom. Nad zostavou je inštalovaná dvojica nižších výklopných skriniek so zabudovanou odsávacou jednotkou. Zostavu zakončuje užšia zasklená vitrína slúžiaca ako príborník. Uprednostňujeme menej objemnejších skriniek s premyslenou vnútornou organizáciou.
Očista priestoru v 3-izbovom byte

172071
Silvia Husárová


Očista priestoru v 3-izbovom byte

172072
Silvia Husárová


Akcentom v priestore je jedálenský stôl – tvarovaný solitér na rozhraní kuchyne a obývačky. Vo vstupnej chodbe je vytvorený atypický raster štvorcových skriniek na dotykové otváranie. Oproti je umiestnená zrkadlová stena s vešiakmi na odkladanie odevu. Povrchovú úpravu nábytku môže tvoriť kombinácia svetlých a tmavých drevín a leštených lakovaných alebo sklenených plôch.


Očista priestoru v 3-izbovom byte

172076
Silvia Husárová

Alternatíva B

Alternatíva B predpokladá dizajnovanie priestoru atypickými interiérovými konštrukciami. Kuchynská linka je lomená v tvare L. Oproti predchádzajúcej alternatíve však využíva aj stenu vo vstupnej chodbe. Opiera sa o ňu nenápadný pultík vo výške barovej dosky. Rozvrhnutie a dizajn takejto kuchyne si vyžiadalo zamurovanie okenného otvoru na kratšej stene, ktoré smeruje na lodžiu. Svetlo dostáva kuchyňa zo sklených balkónových dverí, ale pracovnú plochu treba umelo dosvetliť. Hlavným výtvarným a výrazovým motívom tejto kuchyne je metalický obklad v stredovej časti, ktorý na kratšej stene pri chladničke skrýva ďalšie úložné priestory za dvojicou vzájomne posúvateľných dverí. Obklad nepriamo nasvetľuje lineárne svetlo zhora, ktoré môže vytvárať zaujímavé svetelné efekty.
Očista priestoru v 3-izbovom byte

172074
Silvia Husárová


Očista priestoru v 3-izbovom byte

172075
Silvia Husárová


Vysoké skrine sú redukované na zabudovateľnú chladničku a horné skrinky absentujú. Spodné skrine opäť vyžadujú premyslené organizovanie. Jedálenský kút dopĺňa set v duchu minimalizmu a predsieňový nábytok tvorí súbor solitérnych skriniek v pravidelnom rytme v súhre s ostatným interiérom.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byt prestavba riešenie
Zdieľať článok

Diskusia