18. 11. 2005
Zdieľať

Väčšina z vás to pozná... Deti si niečo zmyslia a rodič bež, zháňaj a nakoniec staraj sa. Taký scenár možno očakávať v prípade, že si zaobstaráte psa, mačku alebo iné žijúce stvorenie. A keďže také zvieratko nie je dekorácia, ale živý organizmus, o ktorý sa treba starať a venovať sa mu, skúste sa začítať do nasledujúcich riadkov, ktoré sú určené práve na spríjemnenie vzájomného spolužitia.

Pravidlo prvé: vedieť si vybrať

Ak ste predsa len podľahli neúnavnému naliehaniu vašich ratolestí a rozhodli ste sa, že do vašej domácnosti pribudne nový živý tvor, treba pri jeho výbere zvážiť viaceré kritériá. Podcenenie čo i len jedného z nich môže mať neblahé následky nielen na vaše nervy, ale aj na život samotného zvieratka.


Pod jednou strechou

35378

Čo je dôležité vedieť pred kúpou domáceho miláčika? Napríklad pri výbere psíka si treba uvedomiť, že každé plemeno má svoje špecifické znaky – nielen vzrast (veľkosť) a to, či je krátko- alebo dlhosrsté, ale mali by ste prihliadať aj na to, kde psík bude a na čo je určený. Predstava, že plemeno, ktoré je zvyknuté na život v prostredí s určitými podmienkami, sa prispôsobí aj podmienkam, ktoré mu nie sú vlastné, je mylná. Napríklad poľovnícke psy potrebujú oveľa väčší priestor a pohyb ako čivava. Do bytu sú najvhodnejšie jednoznačne spoločenské plemená psov.


Pravidlo druhé: ako mu usteliete, tak budete…

… spať – alebo aj nie. Zvoliť tvrdý prístup voči malému okatému chlpatému stvoreniu, ktoré len nedávno niekto kvôli nám či našim deťom odtrhol od matky, nie je jednoduché. Pri príchode domov sa pripravte na detské prehováranie typu: Rexo môže spať s nami v posteli! alebo Pozri, ako sa na teba pozerá! Po tom, čo utíšite deti a hlas akejsi nežnej sentimentality, ktorý sa ozve vždy, keď sa na vás to malé chlpatučké stvorenie pozrie, budete musieť čeliť jeho „nariekaniu“. Ak predsa len podľahnete a zoberiete si ho „na jednu noc“ k sebe, je viac než isté, že zvyšok života váš partner nebude jediný, s kým sa budete musieť deliť o posteľ.


Pod jednou strechou

35383

Preto je veľmi dôležité zvládnuť šteniatko už v prvých dňoch, čo môže byť náročné nielen na psychiku, ale aj pre vaše ušné bubienky. Psík vie dať veľmi jasne najavo svoj nesúhlas, keď ho zavriete niekde, kde nechce byť a navyše je tam sám. Pri výbere ležoviska nechajte voľbu na šteniatku. Nejde o to, aby bol pes pánom v dome, ale treba rešpektovať isté podmienky, jeho chute a vôľu. Dôležitým faktorom je teplota bytu. Psík automaticky vyhľadáva chladnejšie miesta (odhliadnuc od krátko- či bezsrstých plemien, ktoré sú o niečo teplomilnejšie).


Pod jednou strechou

35388

Nesprávny výber ležoviska mu môže spôsobiť zdravotné problémy. Malé šteniatko nemá ešte celkom vyvinutú termoreguláciu, takže zabudnite na studenú garáž v zime ako miesto jeho odpočinku. Ani opačný prípad, teda prehriatie v prekúrenej miestnosti či miestnosti, ktorá je v lete extrémne vyhrievaná slnkom, nezostáva bez následkov. Preto je dôležité ponechať výber ležoviska na samotnom zvieratku.


Pod jednou strechou

35385

To isté platí aj o mačkách. To, či váš domáci miláčik bude spávať na mäkkom matraci, alebo v ručne pletenom koši, záleží len na vás. Problém s vhodnou „posteľou“ pre vášho miláčika vyriešia obchody s chovateľskými potrebami. Pri výbere ležoviska platí ešte ďalšie kritérium: musí to byť miesto, kde zvieratko nechce a ani by nemalo byť rušené (a to treba vysvetliť najmä deťom). Preto nie je vhodný priestor, kde by ste museli psíka či mačku stále prekračovať.

Pod jednou strechou

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

35376


Zvieratá všeobecne, ale najmä mačky si potrebujú pravidelne brúsiť pazúriky. Preto sa nečudujte, ak si mačka nájde zaľúbenie v zadrapovaní do vášho nového kresla či skrinky. Ale nevešajte hlavu, výrobcovia chovateľských potrieb mysleli aj na to, preto na trhu nájdete špeciálny nábytok, škrabadlá, preliezačky a podobné veci, ktoré zviera svojím spôsobom potrebuje.

Keďže mačka sa veľmi ťažko prispôsobuje a podriaďuje, je dôležité, aby mala škrabadlo veľmi skoro a vždy, keď ju pochytí nálada do niečoho zadrapnúť, usmernite ju k nemu. Len čo si nájde niečo iné, už ho totiž nemusí rešpektovať a zostane verná vašej skrini. Tieto pomôcky sú vyrobené tak, aby zviera malo pocit, že sa pazúrikmi zachytáva do “niečoho”, čo napríklad pri škriabaní bežného nábytku nemá.

Pravidlo tretie: zachovať status quo pri kŕmení


Pod jednou strechou

35377

Z praktických dôvodov je najvhodnejším miestom na kŕmenie kuchyňa. Niektorí ľudia dávajú zvieratám jedlo k ležovisku. V podstate je to vec voľby. Pri výbere vhodného miesta však platia dve základné pravidlá. V prvom rade by zvieratko malo mať stály prístup k miske s vodou. A keďže tá sa môže kedykoľvek prevrhnúť aj s obsahom, je nevhodné kŕmiť zviera napríklad v obývacej izbe, kde sú parkety alebo koberec. Druhým, nemenej dôležitým faktorom je vybrať stabilné miesto na kŕmenie, ktoré bude vo vašom byte nie dni či mesiace, ale roky. Táto podmienka je opodstatnená najmä pri psoch. Tie sa v mladosti orientujú najmä čuchom, zrak je na druhom mieste a po ňom nasleduje sluch. Vo vyššom veku často strácajú zrak a sú odkázané na svoj čuch a na zaužívané návyky. Preto je pre ich orientáciu dôležité nemeniť bytové podmienky. Tie totiž môžu vo zvieratku vyvolať dokonalý zmätok.

Pod jednou strechou

35387


Na margo vyváženej stravy a kŕmenia domácich zvierat treba pripomenúť, že už dávno neplatí dlhé roky zažitý názor, že mačka znamená mlieko a pes kosti. Obaja patria medzi mäsožravce. Napriek tomu občas nepohrdnú niečím zeleným, napríklad trávou, ktorá pomáha ich tráveniu. Tu však treba spomenúť, že niektoré exotické rastliny, ako napríklad svokrine jazyky či rododendrony, sú veľmi toxické.

A keďže zvieratko sa riadi potrebou zožrať nejakú “zeleň” a nerozlišuje medzi jedovatými a neškodnými rastlinami, môže mať po ich požití vážne zdravotné ťažkosti. Preto sa poraďte s vaším veterinárom o vhodnosti niektorých rastlín. Nasledujúca rada bude znieť možno trochu nezvyčajne, ale určite ju oceníte viac ako účet za ošetrenie zvieratka u veterinára. Vhodné je, keď mačke nasadíte doma špeciálnu odrodu tráv, ktorú možno kúpiť v obchode s chovateľskými potrebami. Predídete tak neželanému obhrýzaniu rastlín (aj keď niekedy by bolo možno lepšie vytrhnúť svokrin jazyk nadobro).

Pravidlo štvrté: skroť si ma


Pod jednou strechou

35381

Mnohí majitelia psov či mačiek sú zaskočení tým, čo dokážu vyviesť ich miláčikovia, keď sú dlhšie sami zatvorení v byte – počnúc od rozškriabaného nábytku cez rozbité vázy až po rozhryzené káble. V rámci zachovania úplnej funkčnosti vášho bytu možno týmto deštrukčným aktivitám zabrániť vhodným a včasným výcvikom (to platí najmä pri šteniatkach), počas ktorého si zviera začne zvykať na určitú samostatnosť. Predpokladom úspechu je dobrý vzťah medzi majiteľom a šteniatkom, ako aj trpezlivosť, pretože ide o niekoľkomesačnú záležitosť. Dôležité je začať pomaly.

V praxi to znamená, že prvýkrát stačí, ak vyjdete za dvere a odtiaľ sa budete vášmu miláčikovi prihovárať. Na druhýkrát to bude už niekoľko minút a tretíkrát hodina. Zvieratko však nesmie nadobudnúť pocit, že ho majiteľ opustil. Ide o to, aby si psík zafixoval: Áno, som sám v byte, ale viem, že domáci sa vrátia. Dôležitá je aj pravidelnosť vašich príchodov domov. Keď ste napríklad v práci, dobré je nechať zvieratku čo najväčší priestor na výbeh, to znamená nechať otvorené dvere do jednotlivých miestností, pretože pobyt v malom uzatvorenom priestore zle vplýva na jeho psychiku.

Pod jednou strechou

35382


Pri spoločenských vtákoch, ako sú napríklad veľké papagáje či andulky, je dôležité správne umiestniť klietku. Najvhodnejším miestom je izba, v ktorej sa najčastejšie zdržujete a kde je dostatok svetla. Ideálne je, ak je klietka približne vo výške očí dospelého človeka. Vták má potom stály kontakt s okolím a môže sledovať dianie okolo seba. Čo je veľmi dôležité, takmer všetky exotické vtáky neznášajú prievan. Preto nevyberajte miesto pri otvorenom okne či balkóne, kde vzduch rýchlejšie cirkuluje.

Ak niekedy dovolíte vášmu papagájovi malý úlet po byte, je dobré mať na (zatvorenom) okne záclonu, ktorá tlmí prípadnú zrážku s okennou tabuľou, ktorú vták nevidí. Predídete tak zraneniam, ktoré vznikajú v dôsledku prudkých nárazov.Pod jednou strechou

35379

Ak si neželáte, aby sa váš miláčik potuloval po celom byte, možno ho výcvikom naučiť, že niektoré priestory sú pre neho tabu. Psy sú v tomto smere veľmi disciplinované, naopak, pri mačkách je to… priznajme si – problematické. Sú to totiž veľmi voľnomyšlienkarske zvieratá, žijú si svoj život a ťažko im vnútiť niečo, čo samy nechcú. Na trhu sú však aj špeciálne priechody s klapkami, ktoré sa vsadia do spodnej časti dverí a kedykoľvek sa dajú zaistiť.

Chov domácich zvierat si vyžaduje veľa tolerancie a trpezlivosti, ak ich nemáte, kúpte si radšej plyšového slona, ku ktorému sa môžete túliť rovnako dobre ako k živému tvorovi.

Pod jednou strechou

35384


Drobné cicavce, králiky, korytnačky či škrečky určite ocenia, ak ich občas pustíte na malú prechádzku, pravda, pod vaším dohľadom. Pri škrečkoch a králikoch je dôležité zabezpečiť pevný podklad vo výbehu či v ohrade, aby sa nepodhrabali alebo neprehrýzli.

Korytnačky okrem vody a občasných prechádzok po suchu potrebujú na život priestor veľký minimálne 1,5 m3, kde budú chránené pred prievanom. Pre zvieratá chované v teráriách, ako sú napríklad pavúky, škorpióny či hady, je prvoradá bezpečnosť. Preto je dôležité dvierka alebo príklop na teráriu dôkladne zabezpečiť zámkom alebo ťažidlom. Tieto zvieratá sú často veľmi vynaliezavé, o čom by vedel rozprávať aj známy môjho známeho, ktorému sa had týždeň potuloval po byte, až kým ho nenašiel hovieť si skrúteného na záchodovej nádržke na vodu.

Pravidlo piate: čistota pol života


Pod jednou strechou

35389

Nijaký povrch v byte nie je psovi ani mačke vlastný. Ideálnou podlahou z praktického aj hygienického hľadiska je tá, ktorá nie je náročná na údržbu. Takou je laminát a keramická dlažba. Ľahko umývateľná podlaha je dôležitá najmä pri šteniatkach a mačiatkach, ktorým trvá niekoľko mesiacov, kým si vytvoria určité hygienické návyky. Preto nie je práve ideálnym riešením koberec, ktorý sa rád „napije“ a nakoniec skončí na smetisku. Drevená podlaha sa zas môže poškodiť, napríklad poškriabaním. Ak máte radi mäkké našľapovanie po teplom koberci, vyberte si radšej ten s krátkym vlasom, z ktorého ľahšie odstránite špinu a, samozrejme, aj všade sa povaľujúce chlpy.

Keď sa na podlahu pozrieme zo zdravotného hľadiska, náš uhol pohľadu sa trochu zmení. V tomto prípade je veľmi dôležitá teplota podlahy, pretože práve na nej zvieratko strávi najviac času, a to aj napriek tomu, že má svoje ležovisko, ktoré však často mačky či psy využívajú len v čase nočného spánku. Cez deň si váš miláčik ľahne, kde sa mu zachce, prípadne tam, kde bude uprostred diania.


Pod jednou strechou

35374

Chladná podlaha môže byť nepríjemná najmä pre krátkosrsté plemená psov, a to najmä v lete, keď je vonku 25 až 30 °C a teplota podlahy je približne 15 °C. Tento veľký teplotný rozdiel môže zvieratám spôsobiť rozličné zdravotné komplikácie, ako sú napríklad zápaly močových ciest, tráviace ťažkosti či problémy s chrbticou a bedrovými kĺbmi (najmä pri niektorých plemenách, ktoré majú na to vrodené predispozície). Opačným prípadom je príliš vykurovaná podlaha (dosahujúca teplotu približne 23 až 25 °C), vďaka čomu zvieratko trochu schúlostivie. Preto zasa, keď ide von na prechádzku, kde je napríklad 10 °C, znovu možno očakávať zdravotné komplikácie. Tieto situácie možno riešiť znížením teploty v interiéri alebo obliekaním psíka (väčšina lekárov sa však k takému riešeniu neprikláňa).

Jedným zo špecifík charakteristických pre domáce mačky je, že nechodia von, preto aj toaletu vykonávajú priamo v byte. Vhodné je, ak je to stabilné miesto. Dnes existujú mačacie toalety so špeciálnymi granulami, ktoré absorbujú to, čo tam mačka nechá, a, samozrejme, aj zápach. Ak sa rozhodnete pre malé mačiatko, je namieste pripomenúť, že kocúr v pohlavnej dospelosti začína značkovať, čo je v obytnom priestore človeka jav sprevádzaný výrazným zápachom. Takmer v 95 percentách prípadoch pri kocúroch tento problém rieši kastrácia, ktorá podľa odborníkov nespôsobuje zvieratám psychickú ujmu. Pozitívom však je, že mačka sa rýchlejšie naučí istým hygienickým návykom ako pes.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie zver zviera
Zdieľať článok

Diskusia