Pretrepať, nemiešať

Pretrepať, nemiešať

15. 10. 2007
Zdieľať

List nášho čitateľa pripomínal recept na pravé martini 007. Náš čitateľ spojil svoje úsilie s architektom či s projektantom, ktorý dokázal vyťažiť z daných možností maximum, a postavil dom, ktorý znesie i pohľad nášho kritického oka. Investor však trošku tápa v zariadení, rozmiestnení a výbere nábytku a materiálovom či farebnom riešení. Takže – pretrepať, ale nemiešať, resp. zariadiť, ale neprestavovať. Niekoľko inšpirácií jemu i vám ponúka naša spolupracovníčka, architektka Anna Igriciová.


Vážená redakcia,
pracujem ako učiteľ a tento rok som sa pustil do stavby nového domu na mieste starého, už nevyhovujúceho. Staviam na dedine, som tesne pred dokončením hrubej stavby a na nové bývanie sa veľmi teším. Na jeseň by som sa rád nasťahoval.

Mám však trošku problém so zariadením, neviem presne, ako na to. Predstavujem si to tak, že priestory budú pôsobiť voľným, otvoreným dojmom. Pestré farby, jednoduché, ale účelné a funkčné zariadenie, pohodlné a dostupné doplnky, skrátka miesto vhodné na relax po náročnej práci. Obyvateľmi domu by mali byť dve dospelé osoby.

Ak mi dokážete poradiť, budem veľmi rád. Teším sa na odpoveď.
Jozef Brynych
Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Pretrepať, nemiešať

109824


Pretrepať, nemiešať

109822

Pôvodné riešenie Variant A

Legenda: 1 – technická miestnosť, 2 – chodba, 3 – predsieň, 4 – jedáleň/kuchyňa, 5 – obývacia izba, 6 – spálňa, 7 – šatník, 8 – kúpeľňa/WC, 9 – kúpeľňa/WCA

Náš čitateľ stavia nový dom a s jeho usporiadaním je v zásade spokojný, vážnejšie zmeny robiť nechce. Z pohľadu našej spolupracovníčky, architektky Anny Igriciovej sa vnútorným dispozíciám domu nedá nič vyčítať. Pokiaľ je dom správne orientovaný na pozemku, čo predpokladáme, pôsobí jeho vnútorné usporiadanie správne a malo by obyvateľom ponúknuť maximálny možný komfort.

Náš čitateľ sa zaujíma predovšetkým o zariadenie – architektka mu ponúka dve veľmi podobné riešenia, ktoré sa líšia len v detailoch. Najväčší zásah je vidieť v spálni, kde architektka navrhla zaslepiť dominantné okno a, naopak, zväčšiť otvor na priľahlej stene. Pôvodná spálňa totiž neumožňuje veľa variantov zariadenia. 


Pretrepať, nemiešať

109804


Pretrepať, nemiešať

109803

Skica 1 Skica 2

Aj tak by sme mohli – vzhľadom na umiestnenie postele narušujúce komunikačný tok medzi obývačkou a šatníkom – toto riešenie spochybniť, treba si však uvedomiť, že spálňa samotná je už z titulu svojej funkcie akýmsi upokojujúcim elementom, ktorý by mal pozývať na odpočinok a relax. Priame komunikačné cesty teda nie sú podstatné. Určité intelektuálne zameranie obyvateľov by malo na návštevníka dýchnuť hneď pri vstupe, čo si môžete všimnúť pri pohľade na skicu z chodby.Pretrepať, nemiešať

109823

B

Variant B je menej „pracovný“. V prvej alternatíve plnila spálňa aj funkciu pracovne, v tomto prípade je nočná, intímna zóna doplnená iba „čitárňou“. Aj samotná knižnica sa presťahovala do spálne – niektorí, ezoterickejší architekti takéto riešenie odmietajú pre údajné zaťaženie psychiky knihami. Odvolávajú sa aj na prach a ďalšie zdravotné dôvody, prečo knihy do spálne nepatria. Naša spolupracovníčka predpokladá, že vzdelaný mladý muž pôsobiaci v učiteľskej profesii je s knihami kamarát a prítomnosť svojej zbierky v spálni nebude považovať za nedostatok.

Dominantným prvkom interiéru sa stáva kozub, jeho centrálna poloha umožňuje zvoliť riešenie otvorené z oboch strán. Je síce drahšie ako zvyčajné kozuby, efekt je však obrovský. Pestrým farbám sa architektka vyhýba, predpoklad učiteľskej domácnosti podčiarkla umiestnením knižnice do hlavného obytného priestoru – farebnosť a pestrosť bude prítomná prirodzene, navyše bude veľmi variabilná.


Pretrepať, nemiešať

109807


Pretrepať, nemiešať

109806

Skica 3 Skica 4

Na skicách si môžete všimnúť i výrazne tmavé farby – antracitová kuchynská linka v kombinácii s drevom na podlahe či na jedálenskom stole by mala korešpondovať s výtvarným poňatím kozuba. Naopak, autorka sa nebráni pestrosti v kúpeľni, ktorú rozohrala farbou dlažby aj organickými tvarmi zariadenia, predovšetkým zásteny sprchovacieho kúta a pultu.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byt interiér riešenie
Zdieľať článok

Diskusia