18. 11. 2005
Zdieľať

Pre mnohých z nás je jedálenský stôl najdôležitejším miestom, pri ktorom nielen jeme, ale sa aj hráme alebo zabávame. Mali by sme vedieť, ktorý stôl koľko miesta potrebuje a či sa zmestí do kuchyne alebo obývacej izby.


Túto situáciu pozná každý: sedíte spolu s priateľmi pri stole a ani sa nenazdáte a je po polnoci. Sedacia súprava v obývacej izbe zostala nedotknutá. Jedálenský stôl je skutočným stredobodom života domácnosti. Kedysi bol neodmysliteľnou súčasťou obytnej kuchyni. Aj v súčasnosti, kto má priestrannú kuchyňu, určite si tam umiestni jedálenský stôl. Blízkosť sporáka vytvára vyslovene domácku atmosféru. Nie každý byt má dnes k dispozícii takú kuchyňu, ale nájdu sa aj iné miesta vhodné na stolovanie. Niekto dokonca vyhradí na jedenie jednu celú izbu (hosťovskú izbu alebo jedáleň).
{R1}


Stredobod života

35407

Ktorý stôl sa kam hodí? Vychádzali sme z prestierania pre jedlo s tromi chodmi a vypočítali sme potrebu miesta pre rôzne stoly, počnúc raňajkovým stolom pre dvoch, ktorý sa hodí aj do malej kuchyne, až po veľký stôl pre šiestich, pre ktorý potrebujeme veľkú obývaciu izbu alebo jedáleň. Podľa obrázkov na tejto strane si ľahko sami vyrátate, koľko miesta bude potrebovať stredný alebo veľký stôl. Na nasledujúcej dvojstrane prinášame možnosti, ako integrovať jedálenský stôl do kuchyne alebo obývacej izby. Pre ktorú alternatívu sa rozhodnete, to už závisí len od vašich záľub a zvykov. Na troch príkladoch si ukážeme, ako poloha jedálenského stola veľmi ovplyvňuje každodenný život.
















Stredobod života

35410


Stredobod života

35409

Relatívne malý stôl pre štyroch. Šírka 55 cm stačí na lakte, priestor na misy je tesný. Pri podávaní viacerých jedál sa odporúča pristaviť odkladací stolík. Tu môžu stolovať až šiesti. Keby stoličky nemali opierky na ruky, malým občerstvením by bolo možné pohostiť aj osem ľudí.


Stredobod života

35408


Stredobod života

35411

Okrúhly stôl, pri ktorom sa môžu najesť štyria ľudia, musí mať priemer najmenej 75 cm. Šírka 59 cm stačí na lakte, ale na misy je potrebný odkladací stolík alebo servírovací vozík. Ak posadíme šiestich za okrúhly stôl, potrebujú menej miesta než pri hranatom stole. Má to aj tú výhodu, že misy budú rovnako dobre prístupné pre všetkých.








Na čo treba pamätať pri umiestnení jedálenského stola



  • Nároky na priestor pre jednu osobu: hĺbka 35 cm, šírka 55 cm, lepšie 60 cm.


  • Nároky na priestor pre jednu stoličku: približne 70 x 55 cm.


  • Miesto za stoličkou: najmenej 40 cm.


  • Stôl má byť zo stabilného materiálu, ktorý sa ľahko udržiava v čistote.


    Čo najkratšia vzdialenosť z kuchyne k jedálenskému stolu.



  • Ak je jedálenský stôl ďalej od kuchyne, potom je praktické umiestniť pri ňom príborník.


  • Ak sa stôl používa po celý deň, treba pamätať aj na dopad denného svetla.














Stôl ako miesto stretávania

Tento príklad ponúkame tým, pre ktorých je denné svetlo pri jedálenskom stole i pri pracovnom stole dôležité. Vďaka tomu, že jedálenský stôl stojí v priechode medzi izbovými a balkónovými dverami, stáva sa z neho živé centrum. Kto chce vyjsť von, má dosť miesta medzi jedálenským a písacím stolom.


Stredobod života

35412


Stredobod života

35413


Stredobod života

35414


Veľký stôl pre ôsmich

V tejto izbe je očividne centrom veľký jedálenský stôl. Zaberá najviac miesta a stojí pred oknom, na tom najlepšom mieste. Nie je to na úkor písacieho stola, pri ktorom možno pracovať pomerne pokojne, ale na úkor sedacej súpravy, ktorá je medzi dvoma dverami. Keď je stôl rozložený len pre šiestich, okolo sedačky vznikne väčší priestor.

Optimálne usporiadanie pre večery s hrami

Niet vari lepšieho miesta pre večernú spoločnosť, ako je tento jedálenský stôl. Je ukrytý vo výklenku, no pritom má dookola dostatok miesta. Bolo by vynikajúce, keby tam bolo aj podávacie okienko z kuchyne. No cez deň sa veľmi dobre sedí na sedacej súprave pri okne. Z hľadiska priechodu medzi izbovými a balkónovými dverami je výhodné, keď možno písací stôl sklopiť.







Dôležité je správne svetlo



  • Jedálenský stôl by mal mať flexibilné osvetlenie. Pri jedení a pri hrách potrebujeme viac svetla, pri rozhovoroch je lepšie tlmené svetlo. Túto flexibilnosť možno dosiahnuť pomocou regulátora intenzity svetla.


  • Príjemné je, ak sa dá svetelný kužeľ nastaviť tak, aby pri jedení boli okrem stola osvetlení aj spolustolovníci, no pri rozhovoroch len samotný stôl. Na to sú vhodné svietidlá s nastaviteľnou výškou.


  • Ak máte často hostí, a preto stôl často rozťahujete, mali by ste mať svetlo nastaviteľné. Dosiahnete to napríklad tak, že lampa bude jednou slučkou kábla visieť na háku. Keď sa stôl roztiahne, treba lampu prevesiť na hák, ktorý bude lepšie vyhovovať. Existujú však aj svietidlá pre rozťahovacie stoly.













Rustikálne a veľmi útulné
Prácam v kuchyni tu nič neprekáža. Je tu pekná rohová lavica, ktorá v kuchyni vždy pôsobí zvlášť útulne, a preto sa opäť stala veľmi obľúbenou. Okrem toho umožňuje prisadnúť si k sebe bližšie, takže sa sem zmestí viac ľudí.


Stredobod života

35417


Stredobod života

35416


Stredobod života

35415

Flexibilná zostava vďaka rozťahovaciemu stolu
Táto zostava poskytuje nielen pekné miesto na jedenie, ale aj všetko potrebné na prácu v kuchyni. Je tu dostatok miesta na pohyb, drez a pracovná doska sú pod oknom. Stôl, ktorý možno roztiahnuť, je ešte v dosahu denného svetla, ktoré dopadá cez balkónové dvere.
Dosť miesta na sedenie, menej na prácu
Jedálenský stôl sa pred oknom vyníma celkom pekne, ale je to na úkor prác v kuchyni. Pracovná doska po celý deň potrebuje umelé osvetlenie a pri dreze je veľmi málo miesta.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Nábytok Navrhovanie interiéru
Tagy: jedáleň jedálenský kút jedkut
Zdieľať článok

Diskusia