Zdroj: iStock

V akej výške by malo byť zavesené svietidlo nad jedálenským stolom? Naučte sa, ako správne osvetliť vašu jedáleň

21. 09. 2022
Zdieľať

Ak ste kupovali svietidlo nad jedálenský stôl, alebo to máte v blízkej dobe na pláne, zrejme ste sa pozastavili nad otázkou: ako vysoko nad jedálenským stolom by mala lampa visieť? Odborníci na dizajn majú niekoľko skvelých tipov na správne osvetlenie jedálne. Prezradíme vám tie najdôležitejšie z nich.

Odhadnúť správnu výšku svietidla nad jedálenským stolom len voľným okom je veľmi zložité. Na druhej strane neexistuje žiadne jasné pravidlo. Výška, v akej umiestnite svietidlo nad stôl závisí od viacerých premenných. Najdôležitejšou je účel jedálenského stola – budete tu len raz za deň jesť alebo aj tráviť voľný čas s rodinou a hostiť návštevy? Úlohu zohráva aj druh osvetlenia, aké si vyberiete – stropné, bodové, závesné osvetlenie a tiež dávka prirodzeného svetla, ktorá sa do vašej jedálne dostáva.

Dizajnové osvetlenie v jedálni

Zdroj: iStock

Čo všetko výber a umiestnenie osvetlenia ovplyvní?

Svetlo ovplyvňuje vizuálne a priestorové vnímanie, dokonca aj naše nálady a pocity. Z estetického hľadiska má silu ohraničiť priestor a vytvoriť pohodlnú, harmonickú, pohostinnú atmosféru. Zle umiestneným alebo nevhodne vybraným svietidlom však môžete mnohé zničiť. Ideálne umiestnenie svetla v jedálni závisí aj od výšky stropu, projekcie svetla, veľkosti stola a veľkosť lampy samotnej. 

Prečítajte si tiež
Poznáte pravidlá ergonómie stolovania? Ak nie, toto by ste si pred zariaďovaním jedálne mali prečítať

Všeobecným pravidlom, ktoré treba dodržiavať a zaručene nikdy nič nepokazíte je, že spodná časť svietidla musí byť vo výške 75 až 100 cm nad stolovou doskou. Ak spodná časť svietidla visí zhruba 86 centimetrov nad stolom, vytvorí potrebnú intimitu medzi kulinárskym zážitkom a spoločnosťou okolo stola. Keď zavesíte svietidlo priveľmi vysoko bude pôsobiť chladne, sterilne, nevytvorí harmonickú súvislosť s dianím pri stole. Veľmi nízko zavesené svietilo zase vyvolá nepríjemný pocit preplnenia a bude nám zavadzať.

Dizajnové osvetlenie v jedálni

Zdroj: iStock

Jednoduché závesné svietidlá

Závesné osvetlenie je estetický i praktický spôsob, ako osvetliť jedálenský stôl. Vyberte si originálne svietidlo, ktoré visí zo stropu na tyči alebo šnúre. Trendovým tipom je vybrať si viac jednoduchých závesných svietidiel a vytvoriť pôsobivú dekoratívnu skupinu, ktorá nielen stolu, ale celej miestnosti dodá špeciálne čaro.

Dizajnové osvetlenie v jedálni

Zdroj: iStock

Ak máte dlhý stôl obdĺžnikového tvaru, výborne fungujú dve alebo tri svietidlá, rovnako vzdialené od seba. Efekt zvýšite zavesením v rôznych výškach a výberom svietidiel rôznych veľkostí či dokonca štýlov. Ďalšou alternatívou (ak stôl v jedálni používate na viacero účelov) sú sťahovacie svietidlá, ktoré sa dajú nastaviť do výšky, aká vám práve vyhovuje.  

Prečítajte si tiež
Zariaďujeme jedáleň v provensalskom štýle

Lustrové svietidlá

Ak hľadáte výraznejšie svietidlo, luster vytvorí krásny stredobod nad vaším jedálenským stolom – samozrejme, ak si správne vyberiete. Luster vytvára dramatickejší vzhľad tým, že z každej strany okolo žiarovky zaberá priestor. Preto je nevyhnutné prispôsobiť dizajn a výber lustra tak, aby zodpovedal veľkosti stola. Malý stôl s obrovským lustrom je rovnaké faux pas ako maličký luster nad obrovským stolom. Svietidlo by malo mať v najširšej časti priemer ako polovica, maximálne dve tretiny šírky stola.

Dizajnové osvetlenie v jedálni

Zdroj: iStock

Aký typ jedálne máte?

Pri výbere svietidla je dobré vnímať celú miestnosť jedálne komplexne, nielen samotný stôl. Dlhé stoly v malej miestnosti si vyžadujú niekoľko svietidiel rozmiestnených vedľa seba, zatiaľ čo veľký kruhový stôl vyzerá skvele s jedným lustrom alebo iným sólovým svietidlom. Dôležité je aj množstvo prirodzeného svetla vo vašej jedálni a výška stropu.

Dizajnové osvetlenie v jedálni

Zdroj: iStock

Ak máte vysoký strop, dobre funguje nadrozmerné tienené osvetlenie – vytvorí dramatický dizajnový efekt a priestor harmonizuje. Naopak, nižšie stropy opticky zvýšite zavesením viacerých jednoduchých svetiel do skupiny v rôznych dĺžkach.

Prečítajte si tiež
Zaostrili sme na jedálenské stoličky: Ako vybrať tie najlepšie?

Svetelná schéma s viacerými druhmi osvetlenia

Okrem hlavného svetla nad jedálenským stolom je ideálne v miestnosti mať aj iné druhy osvetlenia. Napríklad náladové stmievacie osvetlenie na stene pri stole alebo stojanovú lampu nad relaxačnou časťou miestnosti. Veľa urobia aj biele či farebné LED pásky v rámci kuchynskej linky a políc. Nezabudnite na svietniky, ktorými raz-dva vyčarujete romantickú atmosféru vždy, keď to bude potrebné. 

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com 

Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: interiérové osvetlenie jedálenská časť jedálenský kút svietidlá
Zdieľať článok

Diskusia