Zdroj: Nabbi

Ako vybrať veľký rozkladací stôl pre stolovanie viacerých ľudí

01. 08. 2022
Zdieľať

Ak príležitostne potrebujete zvýšiť počet miest pri stolovaní, pouvažujte o kúpe rozkladacieho stola. Tie sa pohybujú v rôznych cenových hladinách, pričom dizajn nie je jediným určujúcim kritériom. Veľmi dôležitý je materiál, stabilita konštrukcie a kvalita vyhotovenia. Všímajte si aj spôsob, akým sa stôl rozkladá, ale napríklad aj to, aké má podnožie.

Pri uvažovaní o veľkosti jedálenského stola myslite na to, že jeden človek potrebuje aspoň 60 cm miesta, aby sa za ním cítil pohodlne. Do úvahy treba brať aj hrúbku a umiestnenie nôh a aj to, či sú umiestnené zopár centimetrov od kraja dosky alebo úplne na konci stola. Vtedy určuje reálny priestor pre sediacich vnútorná dĺžka medzi stolovými nohami. Niektoré rozkladacie stoly sa dajú rozložiť až o jeden meter, čím si rozšírite plochu o štyri miesta.

Sofistikovaný rozťahovací systém pre stolové dosky v kancelárií s ľuďmi

Rakúska spoločnosť Team7 pred časom predstavila vysoko sofistikovaný rozťahovací systém pre stolové dosky, ktorý umožňuje zväčšenie plochy jedným pohybom, a to až o polovicu dĺžky. Viac na team7-home.com. Zdroj: Team7

Hľadáte väčšiu variabilitu? Na trhu sú aj stoly s mechanizmom 50 + 50 cm. Ten umožní predĺženie stola o 50 cm. Keď sa u vás následne na narodeninovej oslave stretne viac hostí, než ste čakali, predĺžite stôl o ďalších 50 cm. Zväčšovanie plochy jedálenského stola môže byť založené na rôznych princípoch od jednoduchého preklopenia zloženej dosky cez roztiahnutie dosky či podnože a pridanie prídavných dosiek až po sofistikované systémy umožňujúce zväčšenie plochy jedným pohybom.

Prečítajte si tiež
Poznáte pravidlá ergonómie stolovania? Ak nie, toto by ste si pred zariaďovaním jedálne mali prečítať

V takomto prípade je systém založený na princípe synchrónneho rozťahovacieho mechanizmu s dvoma lineárnymi proti sebe posuvnými pojazdmi. Synchrónny mechanizmus zaisťuje prenos pohybu zrkadlovo z jedného krídla na druhé. Pokiaľ teda ťaháte za jednu dosku, súčasne a symetricky sa od nej odsúva aj druhá.

Rozkladanie

Aké sú najpožívanejšie spôsoby rozkladania? Pridanie stolovej dosky po stranách stola – po bokoch stola zasuniete do špeciálne pripravených dier prídavné kusy stolovej dosky. Nohy stola zostávajú tam, kde boli. Výhodou je väčšia stabilita stola, môže sa však stať, že ak sa niekto celou váhou oprie o prídavný diel na konci stola, stôl sa prevrhne. Pridanie stolovej dosky v strede stola – pod stolovou doskou je namontovaný kovový posuvný mechanizmus, ktorý umožňuje stôl roztiahnuť (posúva sa jeden pár nôh) a vytvoriť (uprostred alebo niekedy na jednom boku) voľný priestor.

Dizajnový moderný rozkladací stôl

Celomasívny stôl CREATIV od slovenského výrobcu Karpiš s čistým minimalistickým severským dizajnom. Stôl je rozložiteľný do 280 cm. Od 820 € kúpite na lunasedačky.sk. Zdroj: lunasedačky.sk

Do tohoto voľného priestoru sa vloží prídavná stolová doska a stôl sa zase o pár centimetrov stiahne, aby sa vytvorila súvislá plocha. Prídavná doska je najčastejšie schovaná pod „hlavnou“ stolovou doskou. Nohy stola sú na okrajoch, takže stôl zostáva stabilný. Výsuvno-zdvižný systém – na vysunutie odkladacieho stolíka sa nadstavce vysunú spod dosky stola a potom sa zdvihnú na miesto pomocou mechanizmu hladkého kĺzania.

TOP TIP

Verili by ste, že tento multifunkčný stôl Box Legno od talianskej značky Ozzio sa dokáže vďaka dômyselnému mechanizmu premeniť z konferenčného stolíka na jedálenský stôl pre 10 osôb? Rozťahovací a výškovo nastaviteľný stôl so skrytými kolieskami bude spoľahlivým spoločníkom na každý deň. Predáva merito.sk, cena od 2967 €.

Dizajnový rozkladací stôl

Zdroj: Ozzio

Nohy a podnožie

Umiestnenie nôh pod stolovým plátom určuje možnosti usadenia stolujúcich. Je dobré uvedomiť si (najmä pri dizajnových kúskoch), nakoľko vás bude konštrukcia pri bežnom sedení a vstávaní od stola obmedzovať. Štyri nohy v rohoch/po obvode – takáto konštrukcia zabezpečuje dobrú stabilitu stola. Nohy bývajú najčastejšie drevené alebo kovové. Kov umožňuje mať pevný stôl aj s veľmi tenkými kovovými nohami, čo by iný materiál nezvládol. Kovové nohy sa väčšinou nespájajú priamo s doskou stola, ale sú k sebe zvarené alebo zmontované do tzv. podnože, na ktorej je primontovaná stolová doska.

Dizajnová jedáleň

Rozkladací stôl Valencia od MCA Germany, dub, 100 × 180 – 280 cm, 1341 €, glamourdesign.sk Zdroj: glamourdesign.sk

Pokiaľ sú nohy „dizajnovo“ spojené na podlahe, je možné, že sa vám bude horšie zasúvať stolička alebo detská stolička z boku stola. Jedna centrálna noha – toto riešenie je obľúbené vďaka dizajnu, pretože stôl vyzerá veľmi elegantne. Ako výhodu výrobcovia uvádzajú, že vás v spôsobe umiestnenia stoličiek okolo stola neobmedzuje žiadna konštrukcia.

Prečítajte si tiež
Ako si doma zariadiť stolovanie pre dvoch

Konštrukcia si však v tomto prípade vyžaduje vyplnený stred stola pod doskou od dosky až k podlahe a veľkú plochu zaberá aj stojan dole na podlahe, aby bol stôl stabilný. To väčšinou vedie k tomu, že sa pri sedení búchate nohami do centrálnej nohy stola a nemôžete si natiahnuť nohy pred seba. Spodná plocha, ktorú noha potrebuje na stabilitu, zas často prekáža pri zasunutí stoličiek až na doraz, takže ich musíte rôzne nadvihovať.

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: glamourdesign.sk, lunasedačky.sk, Team7, Nabbi, Ozzio

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: dizajnový nábytok jedálenský kút jedálenský stôl jedálne stolovanie stoly
Zdieľať článok

Diskusia