Zdroj: iStock

Ako si doma zariadiť stolovanie pre dvoch

20. 07. 2022
Zdieľať

Ako všetci dobre vieme, „ve dvou se to lépe táhne“. A rovnako dobre sa vo dvojici aj stoluje. Zdieľanie jedla je totiž jednou z dôležitých partnerských aktivít, preto si naň za každých okolností doprajte dôstojné a príjemné miesto.

Menší stôl v tvare štvorca určený na stolovanie pre dvoch by mal mať stranu dlhú minimálne 75 cm. Okrem dvoch tanierov sa však naň toho veľa nepomestí. O skutočnom stolovaní pre dvojicu môžeme hovoriť až pri štvorcovom stolíku s hranou dlhou 85 až 90 cm. Ak občas potrebujete usadiť k stolu štyroch ľudí, jeho rozmery by mali byť minimálne 110 × 60 cm. Na odsunutie stoličky a pohodlné usadenie potrebujete minimálne 55 cm od hrany stola. Aj to len v prípade, že za vami nie je stena. Vtedy treba počítať so 70 až 75 cm.

Prečítajte si tiež
3 tipy ako si zariadiť novú jedáleň

Výška jedálenského stola by mala byť v rozpätí 72 až 75 cm. Tomu treba prispôsobiť aj výšku stoličiek, ktorých sedadlo by malo byť oproti doske, na ktorej stolujete, asi o 28 cm nižšie – bez ohľadu na to, či ide o barový pult alebo jedálenský stôl.

Jedálenský kút pre dvoch v kuchyni

Stôl pre dvoch nemusí vždy stáť samostatne alebo prirazený k stene. Vďaka jeho menším rozmerom si môžete jedálenský priestor vytvoriť prakticky kdekoľvek. Dobrý nápad je pridať ku kuchynskému ostrovu kus masívnej dosky a podložiť ju originálnou nohou. Zdroj: iStock

Vhodným riešením pre stolovanie vo dvojici v obmedzenom priestore sú aj výsuvné, vyklápacie či sklápacie stolíky. Výsuvné zvyknú byť súčasťou kuchynskej linky, po stolovaní dosku jednoducho zasuniete späť do linky. V menších kuchyniach sú praktické aj na stene primontované sklápacie dosky, ktoré v čase, keď ich nevyužívate, nezaberú vo zvislej polohe priveľa miesta. V prípade, že sa rozhodnete pre niektoré z týchto riešení, myslite i na stoličky, ktoré by mali byť skladacie či aspoň stohovateľné. V malej kuchyni pokojne využite dosku pod oknom so stoličkami usporiadanými vedľa seba.

Prečítajte si tiež
Zariaďujeme jedáleň v provensalskom štýle

Materiál

Ak túžite po samostatne stojacom stole pre dvoch, ktorý bude napríklad v kuchyni menších rozmerov, mali by ste toto jedálenské zátišie odľahčiť aspoň materiálovo. Drevený stôl a stoličky, ešte k tomu v tmavých farbách, malý priestor opticky ešte viac pohltia, ideálne sú preto okrúhle tvary, subtílne línie, sklo či kov. Takáto kombinácia garantuje pocit ľahkosti a vzdušnosti. Okrúhly stôl vytvára pri stolovaní aj najpôsobivejšiu atmosféru, zároveň je však náročnejší na priestor. Nemožno ho totiž prisunúť k stene či nábytku. Ak o ňom uvažujete, mali by ste vedieť, že okrúhly stôl pre dvoch by mal mať priemer minimálne 80 cm.

Miesto

Ak ste väčšinu času dvaja a miesta doma nemáte nazvyš, štvorcový stôl môžete umiestniť pokojne aj do rohu miestnosti a ušetríte nemálo plochy, ktorú by zaberal voľne stojaci v priestore. Ak občas potrebujete stoličku pre tretieho stolovníka, stôl prisuňte k stene a okrem vašich strán bude vždy priestor aj pre návštevu. Ideálne sú ľahké konštrukcie, ktoré môžete podľa potreby popresúvať. Vyššie postavený stôl menší priestor opticky zväčší, keďže všetko zariadenie nebude v jednej rovine nad zemou. Nezabudnite ani na vhodné osvetlenie.

Prečítajte si tiež
K zariaďovaniu jedálne pristupujte premyslene. Na čo by ste nemali zabúdať?

V prípade menších stolov lepšie ako závesné svietidlá poslúžia tie nástenné. A ešte posledná vec. Vždy myslite na to, aby sa pod akýkoľvek stôl dali zasunúť stoličky. Darmo vám totiž bude maličký stolík pre dvoch v kuchyni akože šetriť miesto, ak budete musieť obchádzať vysunuté stoličky okolo neho.

Barový pultík na jedenie v byte

Barový stôl pre dve osoby Rönninge je vyrobený z masívnej brezy. Súpravu s dvomi stoličkami, ktoré sa dajú zasunúť pod dosku, nájdete za 382,80 € v ponuke Ikey. Zdroj: IKEA

DOBRÝ TIP

Šikovným pomocníkom v menších domácnostiach s malým jedálenským stolom môže byť aj mobilný prídavný stolík, ktorý prisuniete k stolu, keď príde návšteva, prípadne keď podávate viacchodové menu.

Myslíme aj na „singles“

Aby sme s praktickými radami nezabudli ani na početné single domácnosti, tu je zopár tipov aj pre ne. Minimálna plocha na príležitostné stravovanie pre jedného by mala byť široká 55 cm a hlboká minimálne
30 cm, radšej však 50 cm.

Jedálenský kút pre dvoch v kuchyni

Zdroj: iStock

Aby ste sa mohli najesť o čosi komfortnejšie a aby okolo taniera ostalo miesto aj na poháre, misky, obrúsky či dekorácie, jeden stolujúci by mal mať k dispozícii priestor široký 60 až 80 cm. A ak už stolujete osamote, postavte si na stôl aspoň malú vázičku s kvetmi, ktoré niekedy dokážu potešiť rovnako ako živý hosť.

Pripravila: Katarína Barošová

Foto: iStock, IKEA

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: Jedálenské stoličky jedálenský kút jedálenský stôl kuchynský nábytok
Zdieľať článok

Diskusia