26. 02. 2008
Zdieľať

Pamätáte sa na scénu z rovnomenného filmu, kde sa Mariánovi Zednikovičovi podarilo prekopnúť k susedom? Jeho rodina si potom susedný byt „adoptovala“ a využívala ho, samozrejme, počas majiteľovej neprítomnosti ako herňu, obývačku, jedáleň… Nášmu čitateľovi sa podaril podobný kúsok, i keď legálnou cestou. K malému bytu v podkroví pripojil nevyužívanú povalu.
Utekajme, už ide!

123988

Milá redakcia, už istý čas obývam podkrovie v staršom dome. Nedávno sa mi podarilo odkúpiť i druhú časť zatiaľ nevyužívaného podkrovia a rád by som oba priestory spojil do jedného celku. Už mám istú predstavu – chcel by som zbúrať priečku medzi obývačkou a povalou, kde by mal vzniknúť obývací priestor s jedálňou. Cieľom je vznik trojizbového bytu s kuchynským kútom, stredne veľkou kúpeľňou (stačí mi sprchovací kút), menšou spálňou, vstavanou skriňou a izbičkou pre syna. Ak by ste dokázali niekam umiestniť aj pracovný stôl, bolo by to ideálne. Pretože ide o podkrovie, dal by som prednosť úložným priestorom v rôznych zákutiach či stenách, nábytkové solitéry by priestor len zmenšovali. Dizajnovo uprednostňujem modernejšie materiály – sklo, kov atď., priestory oddelené skôr opticky a funkčne než vymurovanými priečkami.
S pozdravom
Váš čitateľ Tomáš


Predstavu investora – vytvoriť tri izby s kuchynským kútom – sme sa pokúsili naplniť v dvoch odlišných alternatívach. V oboch prípadoch je nutnosťou vybúranie jestvujúcej priečky medzi dvoma časťami a prehodnotenie vstupu do bytu. Limitujúcimi činiteľmi prestavby sú jestvujúce komíny a sklony šikmej strechy, čo výrazne ovplyvňuje dispozíciu, usporiadanie priestorov a umiestňovanie mobiliára.


Utekajme, už ide!

123986

Alternatíva A

V alternatíve A je denná časť bytu (kuchyňa, jedáleň, obývačka) vytvorená v časti združeného podkrovia oproti schodisku a nočná časť (spálne a kúpeľňa) sa nachádza po stranách schodiska. Myslenou deliacou rovinou je sústava komínov uprostred dispozície. Kuchynský kút v blízkosti jestvujúcich rozvodov má tvar jednoduchého L, pričom pre vysoké skrine sme našli miesto v polohách s podchodnou výškou.Utekajme, už ide!

123977


Utekajme, už ide!

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

123976Utekajme, už ide!

123978

Jedálenský stôl sa nachádza v nike jestvujúceho vikiera. Vstup do spoločenskej časti akcentuje exponovaná drevená posuvná stena. Zariadenie obývačky dopĺňa sedací nábytok a nízka zostava s audio-video technikou. Pracovný kút domáceho pána sme umiestnili do spálne, rovnako i vstavané šatníkové skrine. Kúpeľňa vzhľadom na jestvujúcu šachtu nemení svoju polohu.Utekajme, už ide!

123987

Alternatíva B

Alternatíva B umiestňuje spálne do vikierových častí podkrovia. Ostatný priestor okrem dvoch stavebne uzavretých spální a kúpeľne zostal otvorený a člení sa len opticky – atypickými interiérovými nábytkovými konštrukciami. Nábytok sa sústreďuje okolo komínov a pri stenách. Zmenu polohy kuchyne podmieňuje možnosť napojiť sa na inžinierske siete vo zvolenej časti dispozície. Zväčšená kúpeľňa obsahuje oproti alternatíve A aj vaňu a pracie centrum.


Utekajme, už ide!

123985

Spálne sú vybavené vstavanými šatníkovými skriňami. Pracovňa sa stala súčasťou obývacieho priestoru. Všetky pridružené priestory podkrovia presvetľujú použité strešné okná v rovine strechy. Interiérový dizajn v oboch alternatívach pracuje so súdobým nábytkom a atypickými prvkami, avšak vzhľadom na výrazný charakter daného priestoru (podkrovie) volíme teplé farebné tóny a používame drevo ako prírodný materiál.Utekajme, už ide!

123982


Utekajme, už ide!

123980

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byt riešenie
Zdieľať článok

Diskusia