Z bežného bytu si vytvorila pokojný rodinný priestor, ktorý vzdáva hold prírodným materiálom a dennému svetlu
Aj tí najskúsenejší architekti a interiéroví dizajnéri uznajú, že najnáročnejším projektom, aký kedy riešili, bola rekonštrukcia vlastného domu či bytu. Pred touto úlohou sa ocitla aj izraelská interiérová dizajnérka Adi Bergman Erel.
Aby dizajnérka premenila byt v 12-ročnej novostavbe na príjemný domov pre svoju rodinu – manžela a dve deti vo veku 7 a 10 rokov, navrhla významnú renováciu. Celý priestor detailne prepracovala, a tak z bežného bytu vznikol útulný domov, ktorý dokonale uspokojí potreby rodiny a navyše pôsobí zasnene, upokojujúco.
Ako charakterizuje prácu na vlastnom bývaní dizajnérka?
„S odstupom času môžem povedať, že plánovanie a renovácia mojej vlastnej nehnuteľnosti, s ktorou som prirodzene citovo spätá, bol náročný proces. Všetci sme však nadšení výsledkom. Zmien bolo veľa.
Najpozoruhodnejšia bola premena nedostatočne využívanej skladovacej miestnosti na domácu kanceláriu pre môjho manžela. Kancelária prirodzene vyčnieva z obývačky a je neoddeliteľnou súčasťou jej dizajnu. Použitie belgického profilu a priehľadných dverí opticky zväčšilo otvorený obytný priestor,“ konkretizuje zmeny Adi Bergman Erel.
Obmedzený rozpočet určoval priority: vylepšená kuchyňa a tichá pracovňa
Kvôli obmedzenému rozpočtu dizajnérka riešila úpravy podľa dôležitosti. Hlavným zámerom bolo vylepšenie kuchyne a výmena nábytku v domácej kancelárii. Týždeň pred začatím prác sa však manželia rozhodli zrekonštruovať aj kúpeľne, čo zvýšilo náklady projektu a tiež zdvojnásobilo jeho trvanie – z jedného mesiaca na dva.
„Aj keď prvoradým cieľom môjho manžela bolo mať tichú a funkčnú domácu kanceláriu, bolo dôležité, aby tento nový priestor harmonicky ladil so zvyškom rodinného priestoru. Vytvorila som tehlovú stenu bielej farby, ktorá dodáva pocit podkrovia, pridala veľký a pohodlný anglický stôl a jemnú, upokojujúcu farebnú schému, ktorá ladí s obývacou izbou a kuchyňou. Okrem toho som vylepšila osvetlenie tak, aby priestor vyzeral profesionálne na online stretnutiach,“ upresňuje dizajnérka.
Dizajnérka má pracovňu v obývačke
Keďže aj autorka premeny bytu potrebuje pracovať doma, vlastnú pracovnú stanicu umiestnila do obývacej izbe. Zapadá do celkového dizajnu. Tvorí ju v rohu miestnosti ukrytá elektrická stena obložená drevenými panelmi, ktoré priestor harmonizujú a vizuálne vytvárajú dojem veľkej výšky, a pracovný stôl s kancelárskou stoličkou. Úložný priestor na techniku a šanóny je pod písacím stolom ukrytý za drevenými lamelami.
Otvorená kuchyňa s výhľadom na balkón
Pred rekonštrukciou nebol v kuchyni dostatočný priestor na bežné aktivity, navyše jedálenský stôl sa väčšinou používal ako pracovný stôl a zriedkavo ako miesto na rodinné stolovanie. Rekonštrukcia premenila kuchyňu na oveľa praktickejší priestor. Skrinky kuchynskej linky siahajú takmer po strop a multifunkčný kuchynský ostrovček obsahuje miesto na varenie i zábavu. Pokračovaním ostrovčeka s troma vysokými stoličkami je drevený jedálenský stôl, ktorý sa dá v prípade potreby ľahko preniesť na iné miesto.
Nadčasová, upokojujúca farebnosť
Dizajnérka zvolila pre rodinné bývanie nadčasovú klasickú farebnú kombináciu neutrálnej bielej, sivej a dreva. Rozhodla sa pre bielu kuchynskú linku, ktorú v prípade potreby môže ľahko premeniť jednoduchými prvkami. Pracovná doska je zo žuly. Hoci bola drahšia ako iné vhodné alternatívy, dizajnérka v tomto rozhodnutí nepoľavila – kvôli praktickým i estetickým výhodám.
Vysnívaný domov architektky
interiérová dizajnérka: Adi Bergman Erel
lokalita: Izrael
realizácia: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Shai Epstein