Zdroj: Richard Kráľovič architekti

Súťaž Interiér roku: Rekonštrukcia mezonetového bytu na Palisádach

09. 02. 2021
Zdieľať

Priestorovo, orientáciou a výhľadmi zaujímavý mezonetový byt sa nachádza v Starom Meste, v jednej z mladších rezidenčných budov mestskej štvrte Palisády. Napriek svojmu relatívne mladému veku bol byt značne opotrebovaný.

Okrem nevyhnutnej celkovej výtvarnej a architektonickej adaptácie interiérov, sa väčšie dispozičné zmeny dotkli vstupnej časti na vstupnom podlaží. Do bytu sa vstupuje cez nočnú časť, ktorá potrebovala vzhľadom na svoju rozľahlosť prehodnotenie plošných nárokov jednotlivých miestností. 

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Vkusne zariadená dvojpodlažná chata odkazuje na pôvodnú stavbu

Existujúce „en suit“ usporiadanie hlavnej spálne však poskytovalo dosť priestoru na vytvorenie ďalšej miestnosti. Pôvodná pôdorysná stopa kúpeľne zostala zachovaná v presahu podlahy aj napriek jemnému posunu priečky s umývadlami. Svetlé terazzo s jemnou štruktúrou sa stalo súčasťou oboch miestností.

dizajnová kúpeľňa s dvoma umývadlami

V kúpeľni sú dve umývadlá. Zdroj: Richard Kráľovič architekti

Do zväčšeného bývalého priestoru veľkého šatníka sa tak presunula spálňa majiteľa. Pôvodná koncová spálňa, ktorá disponovala dvoma oknami, však plošne postačovala na vytvorenie samostatného šatníka a oddelenej pracovne domáceho pána. Exkluzívna bývalá pracovňa sa zmenila na rovnako luxusný lounge priestor s výhľadom na panorámu starého mesta.

obývacia izba s výhľadom na panorámu mesta

Bývalá pracovňa sa zmenila na lounge priestor. Zdroj: Richard Kráľovič architekti

Byt je zariadený na mieru zhotoveným nábytkom v prírodných materiáloch – dubovej dyhy a drevených masívov v kombinácii s novým dizajnovým nábytkom. Zvolená základná materialita dovoľuje vyniknúť jednotlivým dizajnovým solitérom, originálnym umeleckým dielam a starostlivo vybraným renovovaným kusom nábytku s výraznými vzormi, tvarmi, či farbami . Táto hra s akcentom, cit pre mieru a mierku prestupujú celým interiérom.

Dizajnová pohovka a výtvarné dielo

Mobiliár je vytvorený na mieru. Zdroj: Richard Kráľovič architekti

Výber mobiliáru predstavuje v konečnom dizajne bytu jednu z určujúcich línií definujúcich interiér ako celok. Použité výtvarné diela sú v byte umiestňované v súlade s mierkou, farebnosťou a náladou konkrétnych miestností. Zvolený prístup k výberu prvkov osvetlenia mal za cieľ podčiarkovať vnútorný dizajn priestorov bez toho, aby mu tvoril opozíciu.

busty na jedálenskom stole

V byte sa nachádzajú výtvarné diela, ktoré sú umiestňované s citom. Zdroj: Richard Kráľovič architekti

Na poschodí sa prehodnotil prístup ku kuchynskému bloku, kde tento v novom riešení v sebe „ukrýva“ okrem drezu a spotrebičov i vstup do komory, a samotný preberá podobu sivého utilitárneho bloku. Spojený obývací a kuchynský priestor tak zostáva čistý a bez vizuálnych nánosov.

Rozľahlá rôznofarebná sedačka v obývacej izbe

V obývacej časti dominuje rozľahlá rôznofarebná sedačka. Zdroj: Richard Kráľovič architekti

V obývacej časti si väčšiu pozornosť na seba strháva rozľahlá rôznofarebná sedačka tvoriaca vizuálny kontrast s jemnou farebnosťou ostatných prvkov a masívnym dreveným jedálenským stolom. 

Plocha bytu: 207 m²

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Príjemný a útulný byt pre štvorčlennú rodinu

Autori interiéru: Richard Kráľovič architekti

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave dubové drevo mezonety moderné bývanie rekonštrukcia bytu terrazzo
Zdieľať článok

Diskusia