Zdedila storočný byt a s výzvou sa pustila do rekonštrukcie. Výsledok je čarovný!

22. 07. 2020
Zdieľať

Keď majiteľka zdedila storočný byt v centre Madridu, našla všetko tak, ako si pamätala z detstva. Rozdiel bol však 45 rokov a ona už uvažovala tiež inak. Historický priestor poňala ako výzvu, pretože vnímala jeho potenciál.

Pôvodný byt na druhom poschodí storočného domu mal nespočetné množstvo malých miestností s vysokými stropmi, dlhú chodbu, vydláždené podlahy a okrové okná.

historický byt v Madride po rekonštrukcii

Moderný byt s harmonickou atmosférou, ktorý zdôrazňuje tradíciu madridských stavieb Zdroj: Amores Pictures

Hlavným cieľom premeny bolo presvetlenie a otvorenie bytu v rámci požiadaviek moderného životného štýlu, ale zároveň mala vyzdvihnúť charakteristické črty pôvodnej stavby.

Prečítajte si tiež
Historický byt z 30. rokov po premene: Prepojený, odľahčený, presvetlený

Rešpektovanie hodnoty a jedinečnosti tradičnej madridskej architektúry bolo základnou podmienkou zachovania charakteru domu.

historický byt v Madride po rekonštrukcii

V interiéri nájdete historické prvky kombinované s modernými úpravami a nábytkom stredomorského a škandinávskeho dizajnu dvadsiateho storočia. Zdroj: Amores Pictures

Čo z pôvodného bytu zostalo?

Architekti vyzdvihli výšku stropov, obnovili pôvodné lišty pod stropom, existujúci nábytok i väčšinu drevených stĺpov, ktoré sú základným charakteristickým prvkom štruktúry tohto typu starobylých budov. Premena starého bytu na moderný si vyžadovala vybúranie viacerých priečok – v každej časti bytu vznikla jedná väčšia miestnosť, ktorú kedysi tvorili tri alebo štyri malé. Vďaka tejto zmene vznikol lepší vzťah medzi otvorenými priestormi a byt sa zrazu naplnil svetlom a vzdušnosťou.

historický byt v Madride po rekonštrukcii

Všimnite si hru s bytovými textíliami rôznych vzorov a materiálov. Dôležitá je ich textúra. Zdroj: Amores Pictures

Tradícia madridských stavieb skombinovaná s moderným dizajnom

Výsledkom citlivej (ale ráznej) rekonštrukcie je moderný byt s harmonickou atmosférou, ktorý zdôrazňuje tradíciu madridských stavieb. Zároveň je však plne prispôsobený moderným potrebám. V interiéri nájdete historické prvky kombinované s modernými úpravami a nábytkom stredomorského a škandinávskeho dizajnu dvadsiateho storočia.

historický byt v Madride po rekonštrukcii

Zaujímavým prvkom sú vnútorné drevené okenice. Zdroj: Amores Pictures

Detaily, ktoré oslovia

Zaujímavým prvkom sú vnútorné drevené okenice, štýlové svietidlá, originálne kusy nábytku, renovované dvere. Všimnite si hru s bytovými textíliami rôznych vzorov a materiálov. Dôležitá je ich textúra.

Prečítajte si tiež
Riešenie pre staré domy s charizmou: Radšej pristaviť, ako búrať!

Architekti prekvapivo riešili aj kúpeľňu. Je celá tmavá, čierna, zosvetlená drevom, historickou lampou pri zrkadle a malým okienkom v sprche. V druhej kúpeľni má hlavné slovo sivý betón.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

historický byt v Madride po rekonštrukcii

V druhej kúpeľni má hlavné slovo sivý betón. Zdroj: Amores Pictures

Celý interiér podporuje pôsobivý dialóg medzi starým a moderným. Rekonštruovaný byt je k dispozícii na krátkodobý prenájom. Podobným spôsobom architekti zo štúdia Carlos Manzano Arquitectos upravili aj ďalší byt v tomto dome.

historický byt v Madride po rekonštrukcii

Celý interiér podporuje pôsobivý dialóg medzi starým a moderným. Zdroj: Amores Pictures

Rekonštrukcia bytu v Madride

Architektonický ateliér: Carlos Manzano Arquitectos

Plocha: 161,0 m²

Lokalita: Madrid, Španielsko

Realizácia: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Amores Pictures

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty historické byty rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia