Zúčtovanie s holobytom

Zúčtovanie s holobytom

11. 04. 2007
Zdieľať

Dobrý deň,
keďže sme si s priateľom nedávno kúpili holobyt v novostavbe, kupujeme si Váš časopis teraz už pravidelne. Videli sme niekoľko návrhov pána arch. Chrascinu a veľmi sa nám páčili. Najväčší problém nám robí zariadenie kuchyne a obývačky. Celý priestor by sme chceli nejako opticky predeliť. V kuchyni by sme chceli mať vstavané spotrebiče a chladničku, ale nechceme ju kupovať (hoci by bolo určite krajšie, keby bola vstavaná), pretože ju máme pomerne novú.
Bolo by možné, aby nám p. Chrascina poradil, ako si máme zariadiť kuchyňu a obývačku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Architekt Chrascina pripravil hneď tri návrhy riešenia problému našej čitateľky. Prvé dva sa pôdorysne veľmi podobajú, hlavný rozdiel je vo zvolenom interiérovom dizajne. Kuchynská linka v tvare U (prípadne akejsi komplikovanej špirály) obsadila najtmavší kút bytu, v tesnej blízkosti jedálenskej časti. Tá spolu s obývačkou využíva blízkosť veľkých okien. Nepoznáme síce orientáciu bytu na svetové strany, pri takomto umiestnení televízora však treba počítať s potrebou zatemniť okná zodpovedajúcim spôsobom. Návrh, ako oddeliť jednotlivé funkčné priestory, nájdete v priložených priestorových skicách.

1. variant

Základom je konferenčný stolík, v tomto prípade síce podľa návrhu architekta Chrascinu, jeho variácie však nájdete i v dobrom dizajnovom štúdiu. Zvlnené police si však budete musieť nechať vyrobiť na mieru. Trošku odvážnejšiemu riešeniu pristane i moderný materiál – napríklad plast (inšpirovať sa môžete aj v minulom vydaní nášho časopisu). Je ale možné, že vás bude po čase nudiť.


Zúčtovanie s holobytom

87407
Roman Chrascina


Zúčtovanie s holobytom

87409
Roman Chrascina


Prvá alternatíva sa bude páčiť priaznivcom organických štruktúr a biomorfných tvarov.


Druhý variant pracuje s priestorom iným spôsobom. Nábytok je tradičný, pravouhlý; tam, kde prevládali krivky, víťazia hrany.


2. variant

Najzaujímavejším prvkom variantu je materiálové i vizuálne odčlenenie kuchynského kúta – prostredníctvom starostlivo vybranej dlažby. Kuchynská linka získala ešte jedno rameno, vďaka ktorému bude mať kuchár všetko doslova na dosah, problém však môže nastať, ak by mal chuť otvárať viac skriniek naraz (napríklad pri vyberaní riadu z umývačky) alebo si pozvať pomocníka. Drobnú zmenu objavíme i v predsieni, kde sa architekt rozlúčil s vešiakmi a namiesto dvojnásobného objemu odkladacích priestorov pridal pohodlné kreslo, ktoré ocenia predovšetkým menej pohybliví návštevníci.

Zúčtovanie s holobytom

87412
Roman Chrascina


Zúčtovanie s holobytom

87413

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Kuchynskú časť od zvyšku miestnosti oddeľuje barový pult. Ak sa rozhodnete funkčný predel potvrdiť podobným spôsobom ako na obrázku, zvoľte atraktívny a výrazný materiál (vľavo). Ak sa rozhodnete pre čisto optické členenie, voľte naopak subtílnejšie materiály (sklo) i farby (vpravo)


3. variant


Zúčtovanie s holobytom

87408
Roman Chrascina

Najväčšia zmena postihla jedálenskú časť, ktorú autor pričlenil ku kuchynskej linke. Dve funkcie podčiarkuje výber dvoch rôznych podlahových krytín. Stolovanie je vylúčené z obývačky, ale nepatrí ani celkom do kuchyne – ak prepojíte jedálenský stôl s pultom v kuchyni, bezprostredný kontakt s linkou zabezpečí jednoduchú obsluhu jedákov. Na dizajne spotrebičov a kuchynskej linky v tvare „dvojitého I“ by sa však nemalo v tomto prípade šetriť. Okrem potechy oka bude kuchár vďačný aj za skvelý prístup denného svetla.

Zaujímavosťou návrhu je upravená priečka medzi obývacou miestnosťou a detskou izbou. V súčasnosti architektmi veľmi obľúbené riešenie umožňuje vytvoriť dostatok miesta na vstavané skrine (v detskej izbe). Pre niku v obývačke sa dá nájsť rozmanité využitie.

Zúčtovanie s holobytom

87410


Zúčtovanie s holobytom

87411
Roman Chrascina


Predel medzi obývacou a jedálenskou časťou počíta s paravánom na plnú výšku miestnosti. Jeho dizajn záleží len na vašom prianí a šikovnosti architekta.Zúčtovanie s holobytom

87414
Roman Chrascina

Návrh nanovo rieši i vstupný priestor – šatník tak nie je prístupný z obývačky ako v pôvodnom riešení, ale z predsiene prostredníctvom posuvných dverí. Ďalšia samostatná kúpeľňa je už takmer luxusným doplnkom najmä pre návštevy. V novovytvorenej nike sa však našlo miesto i pre pracovný kút, opäť ukrytý za posuvnými dverami.

Architekt Chrascina sa síce podľa priania čitateľky vo všetkých návrhoch sústredil najmä na obývaciu časť s kuchyňou a jedálňou, za pozornosť však isto stojí i dispozičné riešenie ďalších miestností.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh riešenie
Zdieľať článok

Diskusia