Zdroj: Tom Kurek

Ako na divokom západe! Moderná stodola pre milovníčku jazdectva a kaktusov

09. 02. 2021
Zdieľať

Tradičná poľská architektúra sa v mnohom podobá na našu. Aj v Poľsku boli kedysi obľúbené hospodárske usadlosti s typickými stodolami a dnes sa tu rovnako tešia pozornosti moderné rodinné domy na spôsob starých stodôl.

Pani Karolína dlhé roky snívala o dome, ktorý jej umožní naplniť vášeň pre jazdu na koni a všetko na štýl divokého západu. Okrem jazdy na koni, ktorý sa volá „Bystry“, sa venuje aj zbieraniu kaktusov.

Dom s divou lúkou v okolí

Okolie tvorí divoká lúka. Zdroj: Tom Kurek

Hladká strecha, jednotná fasáda a smrekovec, ktorý zostarne

Základom domu je jednoduchý tvar – obdĺžnikový pôdorys, na ktorý smerom k príjazdovej ceste nadväzuje menšia hmota garáže. Formou pripomína tradičné vidiecke stavby z okolia Poznane.

Dom s veľkou presklenou plochou

Dom stojí v strede lúky, ktorá je divá. Majiteľka má krásny výhľad do okolitej prírody. Zdroj: Tom Kurek

Autori stavby nič nenechali na náhodu. Moderná minimalistická stavba sa poctivo drží princípu – čím menej, tým viac. Steny i strecha sú hladké, komíny a všetky inštalácie sú skryté. Neexistujú žiadne ozdoby. Drevená fasáda je vyrobená zo surového smrekovca bez ďalších úprav, takže prirodzene zostarne. Zosivie, pribudnú škvrny a bude podobná stromom v okolí.

Prečítajte si tiež
Vidiecka usadlosť s tradičnou stodolou a rybníkom aj na kúpanie

Pred svetlom uprednostnili výhľady

Domáca pani pôvodne chcela, aby bola obývacia izba otočená smerom na juh, kvôli dostatku slnka. Architekti ju však nakoniec presvedčili o opačnom riešení – práve kvôli krásnym výhľadom na krajinu. Zo severovýchodu je totiž najkrajší pohľad na lúku, stromy a rieku, preto sem umiestnili najväčšie okno. V konečnom dôsledku má však stavba zasklenie zo všetkých štyroch strán, teda o svoju predstavu nebola ukrátená ani majiteľka.

Obývačka s jaseňovým drevom a farbami

Interiér je ladený do bielej s výraznými doplnkami. Zdroj: Tom Kurek

Jaseň, biela omietka, červené a modré efekty

Interiér je plný krásneho jaseňového dreva s výraznou kresbou. Podlahové dosky sú dlhé 8 metrov, čo je celá šírka domu. Drevený je tiež strešný krov a barová časť kuchynského ostrovčeka. Veľká časť nábytku má rovnakú farbu ako omietka – bielu, ktorá kontrastuje s čiernymi rámami veľkých okien rámujúcich krajinu.

Posedenie s krbom v obývacej izbe

Posedenie s krbom. Zdroj: Tom Kurek

V súkromnej časti domu nájdete priamo pri okne aj posteľ a vaňu – skvelý spôsob ako relaxovať pri pozorovaní prírody. Jednoduchú triezvu farebnosť interiéru autori zvýraznili tmavomodrou a červenou. Zaujalo nás prevedenie barových stoličiek, rovnako aj červená lampa nad obývacím kútom, ktorá vyzerá ako typická stolová lampa, len poriadne zväčšená.

Dizajnové barové stoličky a biela kuchynská linka s drevom

Zaujímavým doplnkom sú aj barové stoličky a krb. Zdroj: Tom Kurek

Záhrada pri dome sa stavbou zmenila len minimálne. Pribudlo pár stromov a zvyšok zostal taký, aký bol – divá lúka. Cestičku k domu tvoria len obvyklé hlinené kamene, medzi ktorými rastie tráva.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla

POZ_7 HOUSE

Architektonický ateliér: PL.architekci | FB

Autori: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, Patrycja Dembowy, Bartosz Stanek

Lokalita: Poznaň, Poľsko

Plocha pozemku: 11 700 m2

Zastavaná plocha: 272,6 m2

Úžitková plocha podlahy: 225 m2

Projekt: 2016 – 2018

Realizácia: 2016 – 2019

Sabína Zavarská

Foto: Tom Kurek

Kategória: Návšteva
Tagy: hospodársky statok rodinný dom stodoly usadlosť
Zdieľať článok

Diskusia