Zdroj: Jiří Ernest

Vidiecka usadlosť s tradičnou stodolou a rybníkom aj na kúpanie

31. 12. 2020
Zdieľať

Krásne prírodné prostredie, ticho, novovybudovaný rybník, v ktorom žijú ryby a zároveň v ňom môžete aj plávať. Nadväzuje priamo na obytný priestor. Z pracovne máte výhľad na ovocný sad i neďaleký les. Miesto, kde sa prelínajú viaceré typy prírodného prostredia sa stalo domovom osvieteného investora.

Architekti z ateliéru 3K Architects – Roman Kučírek a Jan Komárek na rozľahlom pozemku neďaleko mesta Telč navrhli tradičnú vidiecku zástavbu.

vidiecka usadlosť na Vysočine

Zdroj: Jiří Ernest

Majiteľ mal veľké priestorové nároky, ktoré v takomto prevedení nepôsobia ako „päsť na oko“. Naopak, príjemne sa vnárajú do okolitej prírody. Už na prvý pohľad pozemku dominuje väčšie jazero na drobný chov rýb, v ktorom sa dá zároveň aj plávať. Je čerstvo vybudované na želanie majiteľa.

Prečítajte si tiež
Pôvabná usadlosť pre rodičov: Celý život v paneláku, teraz sa im splnil sen!
vidiecka usadlosť na Vysočine

Zdroj: Jiří Ernest

Dve stavby: rodinný dom a stodola

Vidiecku usadlosť tvoria dve základné stavby – samotný rodinný dom a stodola. Samozrejme, ich vnútorné usporiadanie i funkcie stodoly sú úplne iné ako kedysi. Architekti postavili dom kolmo na stodolu tak, aby stavby zvierali 90 stupňový uhol. Vznikol príjemný súkromný priestor dvora a záhrada členená na funkčné celky. Aby vizuálne zmenšili objem rodinného domu, rozdelili ho na severné a južné krídlo. Spája ich krčok s dostatkom úložného priestoru.

vidiecka usadlosť na Vysočine

Zdroj: Jiří Ernest

Pracovňa s výhľadom a tichá nočná zóna

Pracovňa sa nachádza spolu so zázemím domu a hlavným obytným priestorom v jednopodlažnom severnom krídle. Južné krídlo je obytné s podkrovím. Nájdete tu spálňu, šatňu, hygienické zázemie a oddelený apartmán 1 + kk, do ktorého je samostatný vstup. V obytnom podkroví južného krídla sú dva priestranné detské izby s kúpeľňou.

vidiecka usadlosť na Vysočine

Zdroj: Jiří Ernest

Súčasťou oboch krídiel domu je priedomie, kde si domáci i hostia môžu pokojne odpočinúť.

Prečítajte si tiež
Namiesto vily, rodinná usadlosť. Viacgeneračné bývanie inak

Stodola v tradičnom poňatí

Stodola stojí kolmo na samotný rodinný dom. Je navrhnutá v tradičnom poňatí presne tak, ako sa kedysi stodoly stavali. Architekti jej objem rozdelili do troch častí: v prvej sa nachádzajú dve kryté parkovacie státia, v druhej sklad záhradnej techniky a športových potrieb a v poslednej časti je umiestnená pôsobivá čierna kuchyňa s centrálnym ohniskom otvorená do krovu. Z nej po drevenom schodisku vyjdete na pôjd.

vidiecka usadlosť na Vysočine

Zdroj: Jiří Ernest

Drevo, kameň, štuková omietka

Vzhľadom na charakter stavby dostali hlavné slovo prírodné materiály. „Použili sme tradičné materiály ako drevo, kameň a štuková omietka. Kameň sa objavuje nielen na spevnených plochách, ktoré sú vo vjazdovej časti, ale aj ako obklad vstupného krčku či oporných múrikov. Drevo je použité na priedomí a stodole,“ vysvetľujú autori projektu.

Strechy sú zastrešené tradičnou skladanou krytinou, ktorá je nad čiernou kuchyňou v stodole doplnená presvetľovacími šindľami. Tak do miestnosti prúdi prirodzené svetlo aj zhora.

vidiecka usadlosť na Vysočine

Zdroj: Jiří Ernest

Prečítajte si tiež
Čo je lepšie ako rodinný dom? Malá rodinná usadlosť!

Usadlosť na Vysočine

Architektonický ateliér: 3K Architects s.r.o.

Autori: Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Jan Komárek

Lokalita: Vysočina, ČR

Projekt: 2016

Realizácia: 2017 až 2019

Plocha pozemku: 4 836 m2

Zastavaná plocha: rodinný dom 275 m2, stodola 119 m2

Úžitková plocha: rodinný dom 260 m m2, stodola 197 m2

Sabína Zavarská
Foto: Jiří Ernest

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy stodoly vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia