Ako sa býva u Hobitov
Nedávno sa mi podarilo navštíviť rodinu, ktorá si splnila svoj dlhoročný sen: bývať uprostred prírody, ďaleko od hlučného veľkomesta. Na tom by ešte nebolo nič mimoriadne. Príkladov príjemného začlenenia rodinného domu do okolitej prírody nie je málo. Ale tento bol niečím zvláštny. Jeho majitelia totiž obývajú železobetónovú škrupinu čiastočne zapustenú pod terén. Je to vlastne novodobá zemľanka využívajúca moderné poznatky z odboru stavebných technológií. Podobných stavieb je vo Francúzsku viac, táto leží obklopená prekrásnou prírodou francúzskeho pohoria Massif Central, neďaleko mesta Saint Etienne.
Pri prvom kontakte s domom som mala pocit, že vstupujem priamo do deja filmu Pán prsteňov. Dom tvorí niekoľko samostatných kopulovitých buniek s kruhovými oknami, čiastočne zahĺbených do terénu. Medzi nimi bujnie miestna divoká vegetácia, na streche domu rastú stromy a kry, hneď vedľa vstupných dverí do hlavnej bunky je jazierko s červenými rybami, medzi jednotlivými kopulami sa prechádzajú ovce…
Domček ako…Pri opisovaní domu sa vlastne nedá používať bežná terminológia, na akú sme zvyknutí pri štandardných domoch a bytoch, ako schodisko, priečky, pravý uhol… Nič také tu totiž nenájdete. Aj napriek tomu dom umožňuje celkom netradičným a pôvabným spôsobom uspokojovať všetky potreby textilnej výtvarníčky Madeleine, stavebného inžiniera Jeana-Michela a ich dvoch detí. Jedna bunka funguje ako garáž, v druhej je dielňa, ďalšie dve slúžia ako spálne detí. Podstatná časť rodinného života sa odohráva v najväčšej škrupine.
Slimáčik máčik…
Hlavnú obytnú bunku tvorí škrupina s kruhovým pôdorysom. Na úrovni prvého podlažia nájdete hneď za vstupom jedálenský kút (i keď kút v tomto prípade asi nie je ten najvhodnejší výraz, ale slovenčina s takýmito domami evidentne nepočíta) s kuchyňou. Na ne nadväzuje centrálny obytný priestor, kde dominujú obrovský kozub a hladká špirálovitá škrupina bez zábradlia, ktorá nahrádza schodisko. Jean-Michel sa po nej pohybuje s neuveriteľnou rýchlosťou a o mňa sa pokúša závrat. V duchu si predstavujem, čo by na toto riešenie povedala naša kolaudačná komisia. Pamätám si, že pred mnohými rokmi neschválila točité schody na poschodie rodinného domu s tým, že po nich neprejde rakva s nebožtíkom. Špirála ústi na poschodie, kde sú spálňa s príslušenstvom a pracovňa pána domu. Hospodárska časť domu, to znamená WC, práčovňa, komora a pivnica, sú v zadnej časti kruhového pôdorysu, zahĺbenej do svahu.
{R1}
Kontakt s okolím aj priateľmiVizuálne spojenie s exteriérom sprostredkúvajú veľké kruhové okná na prízemí a menšie okienka na poschodí. Okná i dvere zostávajú odomknuté, i keď majitelia dom opúšťajú. Systém sálavého vykurovania je zabudovaný pod podlahou. Vďaka zapusteniu domu do terénu sú náklady na kúrenie v zime len minimálne, sparu horúcich letných dní jeho obyvatelia vôbec nevnímajú. Dom je celoživotným dielom jeho majiteľa staviteľa a jeho manželky. Vďaka jeho veľkosti tu môžu obaja pracovať aj prijímať početné návštevy a okruh rodinných priateľov s potešením využíva možnosti relaxácie v prekrásnom prírodnom prostredí aj v netradičnom dome.
Nábytok, aký inde asi neuvidíte
Nábytok a zariadenie domu je s výnimkou čalúnených objektov atypické. V kruhových pôdorysoch by sa, samozrejme, nič štandardné použiť nedalo. K zaujímavým atypom patrí napríklad skrinka či policová stena v obývacom priestore, ktoré musia kopírovať sférický tvar betónovej stavby, ale aj celá kuchynská zostava.
Tá obsahuje všetky bežné kuchynské moduly, ale aj také zvláštnosti, ako sú koše na príbory zavesené na dvierkach skrinky a prístupné z oboch strán (pri otvorených aj zatvorených dvierkach), alebo pre nás celkom nepochopiteľné zariadenie: otočnú skrinku na uloženie a krájanie bagiet, vybavenú mriežkou, cez ktorú prepadávajú omrvinky. Jedálenský stôl – najdôležitejšie centrum stretávania rodiny a priateľov – nájdeme v dome hneď na dvoch miestach. Jeden susedí s kuchynským pracoviskom, druhý je vonku pod pergolou. V oboch prípadoch si za stôl môže sadnúť desať až dvanásť stravníkov. Súčasťou stola je rafinovaná otočná servírovacia plocha, aby sa pri manipulácii s početnými miskami či fľašami nemuseli nakláňať ďaleko nad rozľahlú kruhovú dosku.
Z francúzskej kuchyne
Na každom stretnutí s priateľmi predvádzajú francúzske gazdinky s veľkou pýchou svoje vlastné kulinárske výtvory. Na príprave nedeľnej večere sa tentoraz podieľala okrem pani Madeleine aj jej kamarátka. Tu na vidieku je to totiž zložitejšie. K prvému obchodu je to niekoľko desiatok kilometrov, a preto sa takmer všetko pripravuje doma, hojne sa používajú miestne produkty, ale aj potraviny z mrazničky, viac sa improvizuje. Na výsledku to však vôbec nepoznať. Ak by ste sa chceli inšpirovať a pripraviť pre dvanásť stravníkov zemiakové chuťovky z Massif Central, oviňte uvarené drobnejšie zemiaky prúžkom anglickej slaniny a zapečte. Jedli sme k nim okrem iného držkový šalát a najväčším hitom večere bol kompót z neďaleko rastúcej rebarbory. Počas niekoľkohodinovej večere sa preberie takmer všetko. Po večeri nevyhnutne prichádza rozlúčka – ak vás pri nej namiesto stisku ruky pobozkajú na obe líca, znamená to, že vás prijali medzi seba. Je to príjemný pocit…