Zdroj: Adrien Williams

Ako si dvaja bratia postavili vysnívanú chatu pri jazere

09. 06. 2020
Zdieľať

Dvaja bratia, ktorí milujú prírodu a outdoorové aktivity, sa rozhodli postaviť pri brehu jazera víkendový dom. Obaja žijú a pracujú v meste, a tak víkend či dovolenku na brehu jazera len vítajú. Rovnako aj ich priatelia.

Krásny výhľad na jazero chránené prírodnou stenou a zalesneným kopcom je jednou z najcennejších hodnôt stavby. Čierna chata stojí v oblasti, kde je mnoho domov ešte z 19. storočia, pár krokov od jazera. Medzi ne sú poprepletané novšie chaty. Tvar víkendového domu je jednoduchý a vychádza zo zaužívaných architektonických zvyklostí v tomto regióne.

drevostavba pri jazere

Zdroj: Adrien Williams

Veľké okná a tri vchody

Zaujímavosťou stavby je, že má až tri vchody, dve menšie lodžie a na boku krytú terasu. Interiérový dizajn sa odvíja od masívneho krbu v centrálnej miestnosti. Stojí vedľa oblasti s trojitou výškou. Vďaka tejto polohe je viditeľný z akéhokoľvek miesta v chate a vytvára tak symbol pohostinnosti.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla

Polohou uprostred podlahy z betónovej dosky rozdeľuje otvorený priestor na oblasti rôznych priestorových vlastností a funkcií. Na poschodí sa nachádzajú štyri spálne a spoločná otvorená miestnosť.

drevená chata pri jazere

Zdroj: Adrien Williams

Kontrasty vonku aj vnútri

Vonkajší plášť je vyrobený zo smrekovca ošetreného dvoma spôsobmi: čierne latky sú tepelne opracované, svetlé sú ochránené prírodným olejom. Táto hra temnoty a svetla zvyšuje jedinečnosť i atraktivitu víkendového domu. V podobe kontrastu tmavého nábytku a okenných rámov so svetlým drevom preniká aj do interiéru. Ak by sa vám nechcelo ísť na horné podlažie po schodoch, môžete sa vyšplhať po lane.

spoločenská miestnosť na chate

Zdroj: Adrien Williams

Lyžovačka, rybárčenie a debaty s priateľmi

Víkendový dom je priam predurčený na športové aktivity v lete i v zime. Už pri vstupe do domu vás privítajú lyže, rybárske prúty a kopec priestoru na uskladnenie batožiny a jedla. Po výlete, rybolove či lyžovaní, si v príjemnom interiéri domáci s priateľmi zahrajú na klavíri a na gitare, pripravia si dobré jedlo, zahrajú stolové hry alebo pozrú dobrý film.

Prečítajte si tiež
Chata, ktorá prekvapuje sebestačnosťou: Nepotrebuje ani vodu, ani elektrinu!
masívny krb uprostred spoločenskej miestnosti na chate

Zdroj: Adrien Williams

Chata pri jazere

Architektonický ateliér: Atelier Schwimmer
Autori: Felix Schwimmer, Francesca Fiaschi
Lokalita: Lac-Brome, Kanada
Plocha: 300 m2
Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Zdroj: v2com
Foto: Adrien Williams

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevostavba víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia