Chata, ktorá prekvapuje sebestačnosťou: Nepotrebuje ani vodu, ani elektrinu!

22. 11. 2019
Zdieľať

Nachádza sa na ostrove fínskeho Národného parku Archipelago, v krajine obklopenej vodou. Okrem toho, že chata je moderná, pohodlná a praktická, je tiež obdivuhodne sebestačná.

Pár si pred dvoma rokmi kúpil päťakrový ostrov v lone panenskej prírody na okraji Národného parku Archipelago. Ich plánom bolo postaviť si na tomto ostrovčeku letnú chatu, ktorej súčasťou bude sauna a dielňa. 


chata na ostrovčeku

chata na ostrovčeku
Marc Goodwin, @Archmospheres

Projekt sa skladá z dvoch prepojených chatiek v tvare obdĺžnika. Ich architektúra vychádza z tradičnej podoby, ktorá je na súostroví zvykom. Okrem sedlových striech s presahom na oboch stranách je charakteristická predĺženými odkvapmi a zvislým opláštením. Okolo chatiek sa nachádza drevená paluba.


chata na ostrovčeku

chata na ostrovčeku
Marc Goodwin, @Archmospheres

Všetko pre pohodlie v malom priestore

Predstavou páru bolo na čo najmenšom priestore sústrediť všetko potrebné. Dlhý a úzky tvar oboch celkov umožnil páru využiť veľkolepé presklené plochy tak, aby ponúkali rôzne výhľady. Dispozícia rodine umožňuje robiť rozdielne aktivity naraz. Napríklad, kým na jednej strane sa domáci baví s priateľmi, na druhej strane stavby môžu deti pokojne spať. 


interiér chatky s čiernou kuchyňou

interiér chatky s čiernou kuchyňou
Marc Goodwin, @Archmospheres

Tip: Všetok minimalistický nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Severský minimalizmus sa nezaprie

Jednotlivé priestory sú navzájom prepojené, ale nie tak, aby to ohrozilo ich funkčnosť a pohodlie členov rodiny. Napriek tomu, že celková plocha stavby nie je veľká, v prípade potreby tu pohodlne prespí aj 10 dospelých (na spanie sa dajú použiť aj priestory pod strechou).

Zaujímavý je tiež interiérový dizajn, v ktorom dominuje svetlé drevo zvýraznené kontrastom s čiernym nábytkom a minimalistickým severským štýlom. 


gril na terase

gril na terase
Marc Goodwin, @Archmospheres

Nielen úsporná, ale sebestačná chata

„Náš ostrov je úplne sebestačný. Na tvorbu elektriny využíva solárnu energiu a na pitie filtrovanú morskú vodu. V oboch domoch nájdete tečúcu vodu, splachovacie toalety, podlahové kúrenie, chladenie, nechýba ani moderná kuchyňa,“ vysvetľuje Aleksi Hautamäki. 

Špecialitou je sauna. Obe chatky priamo nadväzujú na cestičku k moru. Drevenými schodíkmi môžete zísť až priamo na mólo, pred ktorým je terasa s posedením – úplne na kraji ostrovčeka. 


chata Ö s drevenou terasou

chata Ö s drevenou terasou
Marc Goodwin, @Archmospheres

Projekt chata Ö v skratke

architektonický ateliér: Bond Creative Agency

autori: Aleksi Hautamäki, Milla Selkimäki

lokalita: Fínsko

realizácia: 2019

plocha: 70 m2

blog: www.project-o.fi

inastagram: @project_archipelago

Sabína Zavarská
Foto: Marc Goodwin, @Archmospheres

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba minimalizmus sedlová strecha škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia