Ako si predstavujete luxus prázdnoty? Majú ho v dome, kde sa dá meniť počet miestností
Hoci na jednej strane pôsobí prázdnota deprimujúco, v prípade rodinných domov je zvyčajne prísľubom svetla, vzdušnosti a možnosti kedykoľvek prispôsobiť interiér podľa vlastných potrieb. A tie sa v rôznych obdobiach života menia. Ako môže vyzerať stavba, ktorú netreba prestavovať počas žiadneho obdobia, pretože sa dokáže adaptovať na všetky potenciálne potreby domácich?
Španielski architekti zo spoločnosti NORA studio dostali za úlohu navrhnúť rodinný dom na predĺženom prísne ohraničenom pozemku. Investori túžili po dome, ktorý by im po celý život slúžil pohodlne a vedel sa ľahko adaptovať na rôzne zmeny. Autori stavby navrhli „batériový“ dom rozdelený na viacero častí. Nie je prísne definované, že časť, kde je teraz spálňa, musí zostať spálňou, ani že sa nedá zmeniť počet miestností. To, čo je dané, sú dve podlažia a veľká terasa so záhradou a bazénom.
Jednoduchá schéma smeruje od ulice do záhrady
Prízemie i poschodie majú jednoduchú prevádzkovú schému. Postupne prechádzajú od verejných priestorov cez spoločenské až po súkromné. Vstup do domu tvorí arkier, ktorý možno otvoriť z ulice do dvora. Sprevádza ho druhý menší a súkromnejší výklenok. Ten je rozdelený na časti, napovedajúce rôzne funkcie domu.
Výklenok dáva domu život
„Toto druhé miesto je batériou, ktorá dáva domu život, poskytuje mu všetky požadované funkcie a dodáva hlavnému priestoru luxus prázdnoty. Táto prázdnota je teraz charakteristickým znakom, ktorý sa môže flexibilne prispôsobiť viac verejnému využitiu (spojenie s ulicou) alebo súkromnejšiemu (spojenie s nádvorím). Okrem toho umožňuje zväčšiť priestory na spanie do bodu, keď sa predstava spálne ako takej rozvinie po celom prvom podlaží,“ opisujú hlavné prvky zaujímavej stavby jej autori.
Kovová brána, cez ktorú vidíte
„Batériová“ schéma domu zasahuje až po uličnú fasádu, ktorá len v náznakoch odhaľuje tajomstvá rodinného domu. Je výrazná materialitou, pričom kombinuje všadeprítomné tehly, bielu omietku a dierkovaný kov zelenkastej brány. Rovnakú farbu majú aj okenice.
Na južnej strane, kde nájdeme nádvorie, je galéria. V lete chráni budovu pred priamym slnečným žiarením a vytvára komín, ktorý odvádza prebytočné teplo. V zime slúži opačne – zachytáva čo najviac energie vo forme tepla. Funguje ako tepelná zóna, ktorá má schopnosť uvoľňovať horúci vzduch pomalším tempom.
Surové tehly, drevo a betón
V celom interiéri dominujú rôzne druhy surových tehál a drevo. Podlahy sú z betónu, rovnako aj stropy v niektorých častiach. Priznané je aj elektrické vedenie. Drevené schodisko osvetľuje strešný svetlík. Jednotlivé priestory odčleňujú drevené posuvné dvere.
Batériový dom s luxusom prázdnoty
architektonický ateliér: NORA studio
autori: Marina Munar Bonnin, Rafel Capó Quetglas, Pau del Campo Montoliu, Luca Lliteras Roldán
lokalita: La Puebla, Španielsko
plocha: 208 m2
realizácia: 2023
Text: Sabína Zavarská
Foto: Ricard López