Zdroj: Matej Hakár

V rodinnom dome z CLT panelov sa v Dúbravke tešia z pokojného bývania na hranici lesa

10. 01. 2023
Zdieľať

Bratislavská mestská časť Dúbravka sa teší z príjemného prostredia blízkych lesov Malých Karpát. Z niektorých miest ste v lese prakticky okamžite. Patrí k nim aj pozemok nového domu na okraji tejto lokality. Mierny svah ukrýva časť prízemia, poschodie má krásne výhľady na strechy domov Starej Dúbravky, ktoré ukončujú hrebene Malých Karpát, a samozrejme i na les.

Aby rodinný dom zužitkoval kvality, ktoré pozemok na hranici s lesom poskytuje, architekt Marián Gombarček stavbu osadil do centrálnej časti klesajúceho sa pozemku. Domáci si tak viac užívajú blízkosť lesa, ale aj súkromie pri dome. Ďalšou výhodou pozemku je, že ukončuje príjazdovú cestu – tá už ďalej nepokračuje, nehrozí teda žiaden výrazný ruch z tejto strany.

Betón a drevo tvoria jasnú kompozíciu

Základnou požiadavkou investora bol dom, ktorý svojím hmotovo-kompozičným a vizuálnym riešením odráža prírodné charakteristiky, plynule zapadá do svojho prostredia. Hlavné slovo dostali dva materiály v plne priznanej podobe – betón a drevo.

Exteriér domu - Rodinný dom nad Dúbravkou v Bratislave

Hlavné slovo dostali dva materiály – betón a drevo. Zdroj: Matej Hakár

„Plochy z betónu a dreva prechádzajú z interiéru do exteriéru a tvoria jasnú hmotovú kompozíciu stavby. Vytvárajú kontinuitu, ktorá zostáva zachovaná aj v priehľadoch v rámci domu v rôznych smeroch a spoločne ukotvujú kontext domu a jeho okolia,“ objasňuje prácu s oboma materiálmi architekt Marián Gombarček.

Samotný dom je z CLT panelov

Základom stavby je vaňa zo železobetónu uložená priečne do terénu. Do nej autor návrhu osadil montovaný objekt z CLT panelov. Vďaka asymetrickému uloženiu domu v rámci základovej vane vznikli plochy terasy a parkovacieho státia so skladom. Prepája ich zastrešená ochodza, ktorá rámuje celý rodinný dom.

Prečítajte si tiež
Hory, praskajúci krb a vôňa dreva. Šetrná drevostavba z CLT panelov neponúka iba krásny výhľad!

Dennú zónu ukončujú vonkajšie átrium a terasa

Jednotlivé podlažia sa odlišujú funkciami – nižšie podlažie vsadené do terénu je denná zóna a horné slúži ako nočná či súkromná časť členov rodiny. Vstup do domu je nenápadný – vojdete doň cez priestor carportu.

Jedálenská časť - Rodinný dom nad Dúbravkou v Bratislave

V dennej zóne sa nachádza aj jedáleň umiestnená pri presklení, cez ktoré sa dá vyjsť do átria a na terasu. Zdroj: Matej Hakár

Ocitnete sa vo vstupnej chodbičke, z ktorej môžete vojsť naľavo do pracovne, napravo do technickej a hygienickej miestnosti alebo pokračujete ďalej smerom do srdca domu. Ním je denná časť otvorená po celej dĺžke na východnú stranu. Okrem kuchyne a obývačky zahŕňa jedáleň umiestnenú pri presklení, cez ktoré sa dá vyjsť do átria a na terasu.

Cez galériu vstúpite do súkromnej zóny

Hlavnú dennú zónu architekt otvoril nielen smerom do záhrady, ale aj vertikálne – až po strechu. Vďaka tomu vznikla na hornom podlaží galéria. Cez galériu a átrium vstupuje do dennej zóny aj južné a západné svetlo, čo počas dňa vytvára rôzne atmosféry.

V hornom podlaží majú svoje miesto dve detské izby orientované na východ a juh so spoločným hygienickým zázemím. Na kraji dispozície je cez celú šírku stavby umiestnená hlavná spálňa rodičov so samostatným šatníkom, WC a kúpeľňou. Kým zo spálne je vidno na pozemok a nižšie položené sídlisko, panoramatické okno kúpeľne na opačnej strane domu ponúka výhľad na tichý les. Okno je možné zatieniť posuvným zrkadlom.

Obývačka - Rodinný dom nad Dúbravkou v Bratislave

V obývačke nechýba masívny sivý gauč ani krb. Zdroj: Matej Hakár

V interiéri dominuje svetlé drevo, zvýraznené čiernymi a antracitovými akcentmi okenných rámov, vodovodných batérií a kusov nábytku. Kuchyňu od obývačky oddeľuje výrazný čierny ostrov s červenými minimalistickými stoličkami. V obývačke nechýba masívny sivý gauč ani krb. Krytá terasa funguje ako priestor na vonkajšie posedenie.

Dom nad Dúbravkou

architektonický ateliér: gmb.
autor: Ing. arch. Marián Gombarček
lokalita: Bratislava
plocha pozemku: 1 233 m2
zastavaná plocha: 227 m2
úžitková plocha: 210 m2
projekt: 2020
realizácia: 2021 až 2022

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium betón drevené fasády drevo v interiéri dvojpodlažný dom galeria krytá terasa rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia