Zdroj: Teresa Fischer

Úchvatné bývanie pri jazere: Útulný dom obložili borovicovým drevom, nechýba ani vonkajšia terasa s posedením

14. 01. 2023
Zdieľať

Blízkosť jazera či vodného toku pri dome alebo chate je veľkou výhodou. V okamihu pocítite pokoj a harmóniu prírody, ktorej krásu si ceníme čoraz viac. Príjemný dom pri jazere pritom nemusí mať veľa – stačí jednoduchý tvar, plochá šikmá strecha a neodmysliteľná drevená terasa.

Dom pri jazere Ranco na juhu Čile je presne tým, čo si mnohí predstavujeme ako ideálny víkendový alebo dovolenkový dom. Táto lokalita je charakteristická miernym podnebím v lete a vlhkými, daždivými zimami. Vysnívala si ho mladá rodina zo Santiaga ako svoj druhý domov – ako útočisko v lone prírody, ďaleko od ruchu mesta. Ako miesto, kde by si mohli všetci spolu oddýchnuť nielen v lete, ale aj v zime.

Jazero vidno i zo spální, terasa obklopuje všetky izby

Jednoduchý je nielen tvar domu, ale aj riešenie dispozície. Jednopodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a centrálnou chodbou rámuje výhľady na jazero z každej obytnej miestnosti – z oboch spální a centrálneho priestoru, ktorý spája kuchyňu, jedáleň a obývačku.

Exteriér s terasou - Dom pri jazere v Čile

Veľkorozmerné presklenia smerujúce k jazeru môžu domáci v prípade potreby zatieniť roletami. Zdroj: Teresa Fischer

Na túto rodinnú zónu nadväzuje vonkajšia terasa, ktorá sa v zúženej forme tiahne okolo spální pozdĺž celého tomu a opäť sa rozširuje na strane vedľa rodičovskej spálne. Takmer po celej ploche je prekrytá strechou, a teda umožňuje pobyt vonku aj za nepriaznivejšieho počasia – chráni pred dažďom aj prudkým slnkom.

Veľkorozmerné presklenia smerujúce k jazeru môžu domáci v prípade potreby zatieniť roletami. Na opačnej strane smerom ku kopcu sú umiestnené technické obslužné priestory.

Kuchyňa - Dom pri jazere v Čile

Celý interiér vonia drevom s výraznou kresbou. Zdroj: Teresa Fischer

Bez zásahov do pozemku

Jednoduchá stavba stojí na základovej doske, ktorú držia piliere. Vďaka tomu dosiahli architekti rovnú podstavu bez potreby zásahov do mierne sa zvažujúceho terénu.

„Prostá funkčná podoba stavby nám umožnila na tomto odľahlom mieste uprostred prírody kontrolovanú a efektívnu výstavbu. V súlade so stavebnými tradíciami sme sa rozhodli dom štruktúrovať i celý pokryť miestnym borovicovým drevom,“ dopĺňajú architekti Benjamin Litvak, Felipe Pommerenke.

Prečítajte si tiež
Ako si postaviť víkendový dom, aby spĺňal požiadavky moderného bývania a zapadol do prostredia

Sila prírodných materiálov harmonizuje interiér

Celý interiér vonia drevom s výraznou kresbou, ktoré autori skombinovali so sivou farbou kuchynskej linky, pohovky, s čiernymi akcentmi a doplnkami z prírodných materiálov. Dôležitú úlohu majú tiež textílie – všimnite si koberčeky, ktoré vyčleňujú funkčné zóny v otvorenej rodinnej miestnosti. Srdcu domu nemôže chýbať štýlový čierny krb.

Obývacia časť - Dom pri jazere v Čile

Srdcu domu nemôže chýbať štýlový čierny krb. Zdroj: Teresa Fischer

S rešpektom ku stromom

Ďalším faktorom, na ktorý architekti dávali veľký pozor, bolo zachovanie prírodného prostredia a odrastených stromov bez narušenia, dom s rešpektom umiestnili medzi ne. Namiesto toho, aby ich pozemok prispôsobili plánu, postupovali opačne – plán prispôsobili existujúcej prírode. Podarilo sa im tak vytvoriť projekt, ktorý splýva s prostredím a krásnymi stromami na miernom kopci funkčne i vizuálne.

Exteriér medzi stromami - Dom pri jazere v Čile

Jednopodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a centrálnou chodbou rámuje výhľady na jazero z každej obytnej miestnosti . Zdroj: Teresa Fischer

Dom pri jazere

architektonický ateliér: blaq arquitectos
autori: Benjamin Litvak, Felipe Pommerenke
lokalita: Lake Ranco, Čile
zastavaná plocha: 140 m2
realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Teresa Fischer

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevo v interiéri jednopodlažné domy presklené plochy víkendový dom vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia