Ako si uctiť starý vinársky domček? Dvaja vinári našli skvelé riešenie!
V malebnom kraji rakúskeho mesta Gamlitz a jeho okolia, na miernej zvlnenej krajine južného Štajerska sedí priamo na vrchole kopca zaujímavý moderný dom. Z jednej strany pôsobí stroho, avšak z inej rozvíja svoje skryté možnosti. Prirodzene splýva s prostredím okolitej vinice, akoby sem patril odjakživa, a predsa je nový, moderný a pohodlný.
Východiskovým bodom pre dom T, ako ho nazvali kvôli tvaru jeho tvorcovia z ateliéru Atelier Ulrike Tinnacher, bol malý vinársky dom, v ktorom bol až do začiatku dvadsiateho storočia umiestnený lis. Jeho súčasťou je kamenná pivnica, ktorá má viac ako 400 rokov. Je zároveň najstaršou časťou domu. {R1}
Pôvodný dom bol prestavaný v roku 1960 a v ostatných rokoch neobývaný. Jeho majitelia – dvaja vinári sa rozhodli premeniť starý vinársky dom na ich domov v seniorskom veku, ktorý chceli tráviť v príjemnom harmonickom prostredí a blízko vinice, s ktorou sú ich živote pevne spojené.
Pocta pôvodnému domu
Nový dom je rozdelený do dvoch stavebných objektov – funkčne i podľa tvaru. Jedným z nich je masívna budova so šikmou strechou postavená nad pivnicou. Je v podstate poctou pôvodnej budove, ktorá mala podobný vzhľad. Samozrejme, monolitická konštrukcia farebného izolačného betónu, fasáda z dosák, i hranaté otvory do domu sú novinkou. Sivohnedá farebnosť domu skvele zapadá do prostredia, pôsobí harmonizujúco a lahodí aj oku.
Svetlá spoločenská časť
Druhým objektom je jednopodlažná budova s rovnou strechou kolmá na základnú. Leží na východnej strane budovy. Miesto tu našla obývacia izba, kuchyňa s jedálenským kútom a tiež garáž. Spoločenské miestnosti majú dostatok svetla vďaka preskleniu z oboch strán a ponúkajú skvelý kontakt s okolitou prírodou. Hranica medzi interiérom a exteriérom takmer úplne zaniká. I stavby nadväzujú na seba harmonicky – plynulo a nenápadne.
Zatvárací kuchynský kút
Veľmi zaujímavo je riešený kuchynský kút, ktorý je vlastne uzatvorený v module kúsok od elegantnej pracovnej dosky s varnou zónou. Jednoduchým otvorením krídiel modulu sa vynorí dres a ostatné príslušenstvo kuchynskej linky s úložným priestorom a zariadením. Je to veľmi praktický nápad aj z hľadiska ochrany pred prachom, či poškodením. Po zatvorení miestnosť pôsobí ako obývačka bez rušivého vplyvu kuchyne. Obytné priestory jednopodlažného domu od garáže oddeľuje servisná zóna – kúpeľňa, WC a komora. Vnútorné steny sú zároveň nábytkovými stenami poskytujúcimi dostatok úložných priestorov. Vyrobené sú z tmavšieho veľmi pôsobivého jaseňového dreva.
Drevo, meď a oceľ
Jednoduchý interiér ladí s triezvym hladkým vzhľadom exteriéru domu. Dosky podlahy, schodisko a pár ďalších detailov je vyrobených z dubového dreva. Strecha, parapety a garážová brána je vyrobená z medi, ktorá časom farebne zreje a tak buď vytvára kontrast s okolitým prostredím, alebo je s ním v úplnej harmónii – vzhľadom na aktuálne ročné obdobie. Zábradlia a niektoré ďalšie prvky sú zase vytvorené z čiernej ocele.
Prečítajte si tiež:
V Starej Ľubovni stojí priamo v záhrade rodičovského domu netradičná drevostavba
Dom T v kocke:
architekti: Atelier Ulrike Tinnacher,
lokalizácia: Gamlitz, Rakúsko
plocha: 170 m²
rok realizácie: 2015
Text: Sabína Zavarská
Foto: Simon Oberhofer